Skocz do zawartości

Trawnik w akwarium / początki


Rozenblat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 60 L / 60x30x30

Podłoże żwir + piasek 

 

Oświetlenie: 

 

- świetlówka 15w / fabryczna z pokrywą AQUAEL / 12 godzin doba

- żarówka 14W/740lm/4000K/OSRAM / 12 godzin doba 

- żarówka 15W/870lm/6500K/OSRAM / 12 godzin doba

 

CO2- DEPOT/Tetra puszka

 

Nawóz potasowy K plus / Planta Gainer - 1 dozownik raz dziennie. 

 

- 4 suche liście dębu

 

Filtr AQUAEL FAN-3plus wewnętrzny 

 

Niestety nie pamiętam nazwy roślin które widoczne są na zdjęciu. 

 

Obsada ryb: 

 

15 x neon inessa 

2 x glonojad karłowaty 

 

Zbiornik ma 2 tygodnie, dwa dni temu posadzone zostały rośliny, wczoraj wpuszczone ryby. 

Z dodatkowym nawożeniem czekam jeszcze około 2 tygodni. 

 

Moje pierwsze akwarium, nie robiłem testów wody. 

Proszę o radę co powinienem zmienić, informacje czerpałem z forum, przetrawiłem je i tak właśnie wyszło moje akwarium. Boję się że za miesiąc będzie pełne glonów lub trawnik nie będzie się rozrastał.  

Czy oświetlenie jest prawidłowe dla takiego zbiornika? 

 

Pytanie dodatkowe: czy neon inessa nie męczy się w akwarium o tak jasnym oświetleniu? 

 

image.jpg

 

 


ps. temperatura wody 27 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powinienem zmienić, informacje czerpałem z forum, przetrawiłem je i tak właśnie wyszło moje akwarium.

No więc...

 

 

 

Oświetlenie: - świetlówka 15w / fabryczna z pokrywą AQUAEL / 12 godzin doba - żarówka 14W/740lm/4000K/OSRAM / 12 godzin doba - żarówka 15W/870lm/6500K/OSRAM / 12 godzin doba

Za długo...

 

 

 

Z dodatkowym nawożeniem czekam jeszcze około 2 tygodni.

Za długo...  nawozi się jak są braki.

 

 

 

2 x glonojad karłowaty

Istnieje taki?

 

 

 

Pytanie dodatkowe: czy neon inessa nie męczy się w akwarium o tak jasnym oświetleniu?

Zdecydowanie tak.

 

 

 

ps. temperatura wody 27 stopni.

Dla inessa zdecydowanie za wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- za długo ? a ile nie będzie "za długo" ? :)

- skąd mam wiedzieć że są braki w nawożeniu? 

- chodziło mi o zbrojnika karłowatego, jak pisałem jestem początkującym akwarystą i mogę popełniać pomyłki 

- temperatura zmniejszona na 25 st.

- co mam zrobić żeby nie pojawiły się glony ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Neonki trzymam w 22C i mają się dobrze. 25C to ciągle trochę dużo dla tych ryb. Kwestia w tym, że nie należy dobierać temperatury do ryb tylko ryby do temperatury. Pierw określasz co chcesz mieć w zbiorniku, potem jeden gatunek ryb bez których się nie obejdziesz (u mnie były to krewetki:P - wiem, nie ryby.) Ustawiasz wszystko pod to i dobierasz resztę by pasowała do bazy.

 

Co do Zbrojnika to istnieje taki... Zbrojnik karłowaty (Rineloricaria fallax). Chciano mi takie sprzedać do mojego 54l ale odmówiłem. Może się mylę, ale uważam, że za mało miejsca by u mnie miał mimo swoich rozmiarów.

 

Innesa to ryba z ciemnych wód Ameryki Południowej i tak jasne światło to nie dla niej więc albo bym zmienił albo dodał dużo roślin. Sadzać po ilości światła to chcesz mieć masę zieleni? 3x15w (wg mnie) przegięcie. Sam mam 24w i starczy, roślinki pną się i rozrastają. Przycinam średnio raz na tydzień (no poza Bacopą i Żabienicą).

 

Wiele osób na forum wręcz ciśnie ludzi by (praktycznie od początku) nawozili mieszankami soli na bazie braków w zbiorniku, kalkulatorów itd... da się ale ja uważam, że to przesada na początek... uniwersalna mieszanka w połowie dawki i starczy... jak się człowiek bardziej wkręci to przejdzie na nawożenie selektywne... ale nie czekaj 2 tygodnie. Jak masz rośliny to muszą coś szamać... i zanim ktoś się rozpisze, że gotowe mieszanki powodują braki itd... pewnie, ale jest to mniej szkodliwe niż skopanie sprawy przez nowego przy nawożeniu selektywnym.

W odpowiedzi na to polecam http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/24-nawozenie-akwarium/208-objawy-niedoboru-oraz-nadmiaru-makro-i-mikroelementow.html

A konkretnie pierwszy akapit... bez przesady.

 

Z tym CO2 uważaj, bo na zdjęciu nie masz za wiele zieleni... żebyś ryb nie podtruł...

 

CO do glonów to w 9/10 wypadków nieuniknione... ale przejdzie z czasem. Sam starałem się jak głupi by wszystko grało, filtracja itd... przed glonami nie uciekniesz.

 

Z tego co się nasłuchałem i naczytałem o trawnikach to nie taka prosta sprawa. Ja bym poczekał jeszcze z trawnikiem bo ciężko czyścić takie dno do puki się całość nie ustabilizuje. Nie chcesz chyba mieć białego futra na twoim nowym trawniku.

Ja mam zamiar 1/3 mojego żwirku z przodu przykryć po prostu mchem jawajskim:P

Ty, możesz próbować z Małym Heńkiem (nawet jak zdejmiesz światło do 2x15w będzie ok)

Może Blyxa (nie jestem pewien czy nie za nisko jej będzie) albo Żabienicę(Echinodorus) Tenellu...

 

To od siebie. Pamiętaj, że ile ludi tyle opinii i wiele doświadczonych osób będzie radzić byś postępował bardziej pro.(konkretne rozwiązania uznawane za najlepsze - widełki takich istnieją i można mieć optymalne bez najlepszych) ale 2 sprawy są ważniejsze:

1. Nie krzywdź mieszkańców zbiornika (dbaj o rybki i rośliny)

2. To Tobie ma się podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

roślinki pną się i rozrastają. Przycinam średnio raz na tydzień (no poza Bacopą i Żabienicą).

Są różne rodzaje roślinek, o różnych potrzebach i różnym tempem wzrostu.

 

 

 

Wiele osób na forum wręcz ciśnie ludzi by (praktycznie od początku) nawozili mieszankami soli na bazie braków w zbiorniku, kalkulatorów itd... da się ale ja uważam, że to przesada na początek... uniwersalna mieszanka w połowie dawki i starczy... jak się człowiek bardziej wkręci to przejdzie na nawożenie selektywne... ale nie czekaj 2 tygodnie. Jak masz rośliny to muszą coś szamać... i zanim ktoś się rozpisze, że gotowe mieszanki powodują braki itd... pewnie, ale jest to mniej szkodliwe niż skopanie sprawy przez nowego przy nawożeniu selektywnym.

Ja polece Ci to samo przeczytać co koledze wyżej poleciłem.

Temat ruszany tyle razy, że nie ma już nad czym się rozwodzić....

Właśnie wg Ciebie "przesadzany" początek ma najważniejsze (wg mnie) znaczenie, rośliny po przesadzaniu mają ciężki start jeżeli umożliwimy im go bez glonów z odpowiednimi składnikami w wodzie, to łatwiej zniosą aklimatyzację, szybciej się przyjmą i zaczną rosnąć.

 

 

 

Wiele osób na forum wręcz ciśnie ludzi by (praktycznie od początku) nawozili mieszankami soli na bazie braków w zbiorniku

A to nie to samo co:

 

Prawidłowa identyfikacja niedoborów mikro- i makroelementów na podstawie zmian wyglądu rośliny jest bardzo trudna i wymaga dużo doświadczenia.

 

Identyfikacja niedoborów i nadmiarów musi być oparta na bardzo uważnej obserwacji roślin.

Kolega dopiero zaczyna więc skąd ma o tym wiedzieć jak rozpoznać braki po roślinach?  Podczas aklimatyzacji w roślinach i ich wyglądzie zachodzą zmiany i dopiero zacznie się panika i lanie nie wiadomo czego do akwa... Uniwersalne mieszanki również są robione z soli, często ich koszt przekracza parokrotnie sole....

I tu z pomocą np przychodzi kalkulator i sole i testy, żeby lać tyle pierwiastków ile jest ich potrzeba.

 

 

 

CO do glonów to w 9/10 wypadków nieuniknione... ale przejdzie z czasem. Sam starałem się jak głupi by wszystko grało, filtracja itd... przed glonami nie uciekniesz.

Części glonów zaradzisz odpowiednim nawożeniem, czasem świecenia i innymi aspektami, teraz do walki z glonami nie wykorzystuje się już stworzeń żywych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wg Ciebie "przesadzany" początek ma najważniejsze (wg mnie) znaczenie, rośliny po przesadzaniu mają ciężki start jeżeli umożliwimy im go bez glonów z odpowiednimi składnikami w wodzie, to łatwiej zniosą aklimatyzację, szybciej się przyjmą i zaczną rosnąć.

 

 

I tu z pomocą np przychodzi kalkulator i sole i testy, żeby lać tyle pierwiastków ile jest ich potrzeba.

Właśnie o to mi chodzi. Rozumiem, że początkujący akwarysta ma się zaopatrzyć i bawić w regularne testy na poszczególne mikro i makro? Na to nie szkoda kasy na początku? Lepiej wybrać mniej wymagające rośliny niż bawić się w to wszystko, jak ktoś dojrzeje do dobierania selektywnego to się przerzuci...

 

 

Uniwersalne mieszanki również są robione z soli, często ich koszt przekracza parokrotnie sole....

Nikt nie twierdzi, że to nie mieszanki soli ale max 20zł raz na dwa miesiące to nie majątek a oszczędza babrania się. No chyba, że ktoś startuje ze zbiornikiem na tyle wielkim, że autentycznie jest to opłacalny zakup ale to inna bajka.

 

 

 

Kolega dopiero zaczyna więc skąd ma o tym wiedzieć jak rozpoznać braki po roślinach? Podczas aklimatyzacji w roślinach i ich wyglądzie zachodzą zmiany i dopiero zacznie się panika i lanie nie wiadomo czego do akwa...

A Ty mu jeszcze chcesz dołożyć do tego wszystkiego zabawę z testami i nawożenie selektywne?

 

Wszystko co piszesz Ben Master to prawda, święta nawet... ale to zbędne na początek. Z czasem człowiek się w to wszystko wkręci... nie wszystko na raz od początku. To tak jak przed nauką jazdy musieć się uczyć mechaniki pojazdu, diagnostyki itd... pewnie, że przydatne i się z czasem i tak człowiek nauczy... ale nie trzeba tego na start.

Wkleiłem link do roślinyakwariowe jako przestrogę a nie jako namawianie na zabawę z testami tip. Zrozumiałeś na opak Ben.

 

A tak na temat dla odmiany...

Wierzy się, że świecenie ok 5h, zwiększając o godzinę co tydzień do końcowego 10 po 5 tygodniach to optimum. Ja świeciłem więcej i skopałem tym sprawę... ale dało się naprawić :) Jeżeli pojawią się glony to możesz trochę przykręcić czas świecenia lub nawet zaciemnić zbiornik na 2 dni ale nie zrażaj się jak i tak trochę będzie.

Możesz albo pobawić się testami i kalkulatorem albo wybrać mieszankę (ja mam AZOO Plant Nutrients - wiele ludzi poleca i ja też).

Z glonami (jak pisałem wyżej to raczej nieuniknione choć stopień inwazji zależy od wielu czynników) możesz radzić sobie przez dobrą filtrację (można gąbkę filtra owinąć w coś jak fizelinę, ja wyhaczyłem za 5 zł dużą płachtę JBL SumecMicro - świetna na redukcję zmętnienia wody [pierwotniaki]), odpowiednie ilości węgla w wodzie oraz roślinami.

Jeżeli dobrze rozumiem to glony żywią się tym co nawozisz, dlatego przedawkowanie jest niepożądane ale danie trochę więcej węgla w płynnym roztworze w połączeniu z szybko rosnącymi roślinami pomoże zmniejszyć ten problem (więcej roślin->większe zapotrzebowanie na C i nawóz->dasz trochę więcej węgla to zużyją więcej nawozu. Chociaż i bez tego rośliny szybko rosnące wciągną większość jeżeli dawkujesz odpowiednio.

Zastanawiam się czy podawanie CO2 by dostarczyć węgiel roślinom w tak małym zbiorniku jest dobrym pomysłem ale tu się nie znam to się nie wypowiem. Mnie do Easy-carbo przekonał fakt, że CO2 łatwo podtruć ryby.

 

Pamiętaj, że to Tobie ma się akwarium i aranżacja podobać. Tutaj każdy doradzi według siebie.

Ja dla przykładu, pierwotnie, chciałem tylko roślinne akwarium z krewetkami. I jak ogarnę to wszystko i będzie miejsce na większy zbiornik wdam się w tym właśnie kierunku.

Zastanów się co byś chciał widzieć za szybą i na jakim tle. Mi podoba się za zabój 

Ale to tylko ja... każdy sam sobie musi dobrać wymagania. Możemy podpowiedzieć dalej jak bardziej określisz w jakim kierunku chcesz iść.

 

Edit: literówka

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodzi. Rozumiem, że początkujący akwarysta ma się zaopatrzyć i bawić w regularne testy na poszczególne mikro i makro? Na to nie szkoda kasy na początku? Lepiej wybrać mniej wymagające rośliny niż bawić się w to wszystko, jak ktoś dojrzeje do dobierania selektywnego to się przerzuci...

Testy i tak się przydadzą, jeżeli sobie ktoś uwidział trawnik na początku to trzeba jemu pomóc w jego utrzymaniu żeby kasy i czasu nie stracił. Lepiej jak od razu zacznie dbać o stosunki pierwiasków do siebie jak później walczyć z glonami.

To na prawdę nie jest trudne wystarczy choć trochę poczytać i zrozmieć pi razy drzwi o co chodzi...

Może niech wypowie się ktoś kto zaczynał od razu z testami i solami czy to naprawdę jest aż takie trudne.

 

 

 

Nikt nie twierdzi, że to nie mieszanki soli ale max 20zł raz na dwa miesiące to nie majątek a oszczędza babrania się. No chyba, że ktoś startuje ze zbiornikiem na tyle wielkim, że autentycznie jest to opłacalny zakup ale to inna bajka.

Jaka kolwiek mieszanka nie jest zrównoważona pierwiaskowo do naszego akwarium, tylko do akwariów testowych danej firmy, choć nie przecze że czasami zdarza się że i na takich wszystko ładnie rośnie, ale powyżej 05 W/l już wymagane jest trochę inne nawożenie.

 

Rośliny to nie samochód który już jezdzi, takie porównanie by miało sens jak by kolega dostał samochód bez silnika a z kołami (bo tak może jezdzić )i byś mu kazał zamontować silnik...

Jeżeli roślinom nie stworzysz odpowiednich warunków, kontrolę przejmą glony i rośliny padną, a samochód bez silnika będzie jechał dalej... On by mógł jechać bez tego silnika gdyby miał dużo mniej światła, bo głównie światłem limitujemy ilość i prędkość przyswajanych pierwiastków przez rośliny, ale wtedy praktycznie można zapomnieć o trawniku (części użytkownikom się to udaje ale tu bierze górę doświadczenie). Testy ograniczają nam na granicę błędu, który możemy popełnić poprzez złą obserwację.

Zapamiętanie stosunków pierwiasków jest proste  N:P:K:Mg - 10:1:15:3  do tego żelazo trzymamy na poziomie 0,4 Mangan 0,06 itd...

Kalkulator jest opisany więc bez problemów można go uzywać...

Sole tylko strasznie wyglądają a tak na prawdę są prostsze od gotowców bo wiesz co lejesz i ile lejesz.

I Ty decydujesz czego ile masz w akwarium i możesz robić korekty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

akwa2.jpg

 

Po 2 tygodniach wygląda to tak.... 

 

Roślinka po lewej jakby tak jakby średnio się czuje, traci duże liście ale wypuszcza nowe , trawnik wydaje się być w dobraj kondycji, widać że się ukorzenia.  

 

Światło jak w opisie 10 godzin/24 

Nawożenie: CO2 + potas 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwa2.jpg

 

Po 2 tygodniach wygląda to tak.... 

 

Roślinka po lewej jakby tak jakby średnio się czuje, traci duże liście ale wypuszcza nowe , trawnik wydaje się być w dobraj kondycji, widać że się ukorzenia.  

 

Światło jak w opisie 10 godzin/24 

Nawożenie: CO2 + potas 

Z tego co wiem, to normalne, że rośliny gubią liście... najważniejsze by puszczały nowe. Moja żabienica zgubiła 4/6 ale ma już 5 nowych i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyglądało ok, ale nagle dosłownie w przeciągu kilku dni roślinki zaczęły brązowieć. 

 

Aktualnie: 

 

Oświetlenie 0,7W / L - 10 godzin/24

 

Nawożenie: 

 

- Potas - raz dziennie 

- Co2 

 

Od dzisiaj podaję Ferro+ - Planta Gainer - Nawóz żelazowy, wybarwiający dla roślin wodnych (mangan, cynk, miedź, bor, milibden)

 

20141002_192410.jpg

 

Trawnik się rozrasta, widać nowe nitki wyrastające z pod piasku ale na starszych pojawia się brązowy nalot. 

 

20141002_192422.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...