Jump to content

Nowe akwarium

Share

Recommended Posts

Witam. posiadam akwa 60l. ( skalar, 3 minory, kosiarka, otosek) Chciałbym je dokladnie wyczyscic i załozyc na nowo bo ten mi troche nie wyszedł :P. prosze o jakies porady ile roslin jakie rybki dokupic zeby nie miec problemu z glonami.( wczesniej miałem wiecej rybek ale mi zdychały. teraz jest spokoj ale chcialbym miec wiecej rybek i roslin. Ogolnie chcialbym sie wiecej nauczyc :)

dorzucam zdiecie

post-21562-0-41471400-1410539140_thumb.jpg

Zacznę od tego że do tego akwarium, a szczególnie do tei obsady nic już dokupić nie można, a wręcz przeciwnie należy odjąć ryb. Ten litraż nie nadaje się dla skalara i kosiarki. Co do nowej i prawidłowej obsady to najpierw trzeba znać parametry wody takie jak pH, GH, KH i dopiero znając te parametry można myśleć o rybach. Natomiast co do roślin to one również maja swoje wymagania między innymi choćby co do oświetlenia - jedne dobrze rosną przy słabym świetle inne z kolei potrzebują silniejszego oświetlenia.

• Like 1

Ogolnie chcialbym sie wiecej nauczyc

No to zapraszam: http://forum.superakwarium.pl/forum/30-pytania-pocz%C4%85tkuj%C4%85cego-akwarysty/ tematy podpięte, trochę czytania, przyswajania wiedzy, wyciągania wniosków.

Bo to coś zaprezentowane na zdjęciu, wybacz, ale ciężko nazwać akwarium. To szklany zbiornik do męczenia ryb.

jak to?? moge miec tylko tyle rybek ??
Jak na razie nigdzie nie pisałem ile możesz mieć rybek. Ale za to na pewno możesz mieć fajną obsadę i nie koniecznie z tych ryb które masz.

ph ok7 wiecej nie wiem
Przy pH około 7 można by przypuszczać że woda jest średnio twarda, ale na pewno dokładniej można by to stwierdzic badając wodę pod kątem GH i KH, ewentualnie parametry swojej kranówki ( o ile jest to kranówka ) możesz sprawdzic na stronie wodociągów swojej miejscowości.

swietlowka 15 w
To przy akwarium 60l daje 0,25W / L. Przy takim świetle możesz dać takie rośliny jak np: anubiasy, kryptokoryny, a także mchy.

GH jest to twardość ogólna wody. Jest to tak samo ważny dla ryb parametr wody jak pH. Ogólnie przyjmuje się,( choć różne źródła różnie podają co może prowadzić do pewnych rozbieżności ) że woda od 0 - 4 GH jest wodą bardzo miękką, od 4 - 8 GH miękka, od 8 - 12 średnio twarda, od 12 - 18 dość twarda, od 18 - 30 twarda i powyżej 30 bardzo twarda. Różne gatunki ryb preferują różne twardości wody. Są ryby które lubią wodę miększą czyli tą o niższych wartościach GH, a są ryby które wolą wodę twardszą. Znając wartość GH można wówczas dobrać odpowiednie pod dane wartości ryby.

KH jest to twardość węglanowa.

no i musowo musze to wiedziec ?? :D

Jeśli planujesz hodowlę żywych organizmów a nie kiszenie ogórków to owszem, musowo ;)

Wszystkie informacje potrzebne do tego by prawidłowo prowadzić zbiornik znajdziesz w podklejonych tematach - łatwo na nie trafić, są na samej górze w każdym dziale.

Przy okazji, na forum wymagana jest poprawna pisownia, wiesz wielkie litery, polskie znaki itp.

Ja proponuje zrobić tak: oddajesz komuś ryby które masz, wylewasz z akwarium wodę ( jeśli chcesz możesz tą wodę wykorzystać do ponownego zalania akwarium co znacznie przyspieszy dojrzewanie zbiornika ), kamyczki które masz wywalasz, a w zamian tego dajesz zwykły piach choćby taki jak do piaskownic. Taka wymiana podłoża da Ci da większe możliwości co do obsady, po prostu są ryby które wymagają piasku na dnie. Wywalasz również muszlę oraz inne sztuczne ozdoby. Po ponownym zalaniu akwarium wodą i posadzeniu roślin (między innymi mogą być takie rośliny jak pisałem wyżej ), należy pozwolić mu dojrzeć. Aby stwierdzić czy akwarium już dojrzało, a co za tym idzie czy można już do niego wpuścić ryby należy kupić testy do badania NO2 i NO3. Gdy akwarium będzie już dojrzałe należy zrobić testy na pH, GH, KH i dopiero wtedy można dobrać odpowiednią obsadę.

• Like 1

Na trawnik to Parvula,mały heniek ,glosostigma lub gałęzatka na siatce przymocowana i umocowana do dna

Ale do roślin trawnikowych to już światełko musi być lepsze ( 0,5W litr)...na samym piachu to nie wiem czy ci tak bedzie ładnie rosło przydało by się coś pod piach .

Ale są tu lepiej obeznani niż ja to Ci coś doradzą