Skocz do zawartości

[54l] Roślinne/ogólne - okrzemki


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik założony 14 sierpnia tego roku.

 

54 litry 60x30x30

 

Oświetlam lampą GLO 24w - świetlówka o naturalnej barwie.

 

Od 2 dni świecę od 10-16. Wcześniej od 6:30 do 18 - godziny pracy nie za bardzo pasują do karmienia a nie chcę by akwarium było ciemne gdy jestem w domu bo po co komu wtedy akwarium jak nie można sobie podziwiać...

 

Podłoże Zoolux - Aquasand czarny diament.

 

Filtr EHEIM Pickup 160 - na starym oświetleniu (pokrywa plastikowa i świetlówka 15w) woda wydawała się krystaliczna, po zamianie na lampę GLO - widać bardzo drobny jasny pył unoszący się w wodzie - jak patrzę z boku to woda jest trochę mętna... chyba był tam cały czas bo jak tylko zapaliłem GLO to zobaczyłem.

 

Miał być zbiornik roślinny z krewetkami ale jakoś pusty się wydawał więc są w nim Innesa i Kiryski Lamparcie.

 

Ozdoby - kamień porowaty, z masą dziur (płukałem tak długo aż wypłukałem z niego cały pył zanim wstawiłem),

 

Rośliny:Echinodorus barthii, Bacopa caroliniana, Anubias lanceolata (przyczepiony na korzeń), Ludwigia palustris, Cryptocoryna rubella, mech Jawajski, 2 x Gałęzatka, "strzałka wodna? - nie zostawiłem sobie plakietki - na zdjęciach widać - wygląda jak trawa:P"

 

20 Innesa, 5 Kirysków Lamparcich, 12 Red Cherry, 4 Amano. (krewetki od 4 dni)

 

Podmieniam co czwartek ok 10L wodą demineralizowaną.

 

Podaję połowę dawki AZOO Plant Nutrients 1ml/dobę i Easy Carbo 1,5-2 ml/dobę.

Puki co zabawa w dawkowanie poszczególnych soli mnie przerasta... dlatego na compleks podaję.

 

Wyniki Tetra test 6 w 1: NO3 10mg/l, NO2 0mg/l, GH 6^d, KH 3-6^d, PH ok7, CL2 0mg/l.

 

Karmiłem Omega One Micro Pellets - ryby praktycznie go nie ruszały... zostawało dużo na dnie... teraz walczę z "włochatym" granulatem u podstaw roślin... Od tygodnia karmię płatkami ze spiruliną (tak się chyba to nazywa) na przemian z mieszanką z darmowych próbek (nazbierało się trochę przy zakupach.). Obecnie ryby jedzą chętnie - drobne płatki wolniej toną - podaję szczyptę pod powierzchnię wody by tonęły - to co zostanie na dnie jest pozbierane w 2 godziny głównie przez Neonki (nie wiedziałem, że zbierają pokarm z dna - fajnie, że umieją).

 

Zdjęcie zbiornika jest w podpisie oraz w podłączonym temacie.

 

Mój problem to (chyba) okrzemki. Cała masa tego na roślinach. Szyby są czyste ale Echinodorus ma brązowy nalot na większości liści. Anubuas prawie całe liście pokryte (szczęście, że nie wszystkie...), Ludwigia też ma większość liści z wyraźnym nalotem.

Na liściach Cryptokoryny oraz Bacopy pojawiły się brązowe dziurki... myślałem, że coś je zjada ale nie mam w zbiorniku niczego co by mogło to robić.

 

Rośliny rosną ładnie, raz już przycinałem Ludwigię i sadziłem to co przyciąłem, ryby też chyba ok... ale nie pdoba mi się to zmętnienie wody (no chyba, że to normalne) i ten pierniczony okrzemek... nie chcę kupować otosków by potem się ich pozbywać... zwierzaków mam dość w zbiorniku i liczę, że krewetki poradzą sobie z większością glonów (Amano powoli czyszczą liście - ciekawe bo wiele osób pisze, że one nie jedzą okrzemków).

 

Jakieś pomysły? Wieczorem dołączę zdjęcia biednych roślin...

 

Edit: Może to ważne. Wylot filtra jest skierowany na szybę tylną by nie robił wirówki w akwarium. po przeciwległym rogu rośliny się delikatnie ruszają więc myślę, że tak jest ok.

 

Edit2: dograłem zdjęcia.

post-21434-0-38479600-1410029967_thumb.jpg

post-21434-0-00996900-1410029976_thumb.jpg

post-21434-0-39090400-1410029987_thumb.jpg

post-21434-0-63109600-1410029996_thumb.jpg

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam problem troszke poszukalem w necie i moze to tez byc przyczyna tego ze w wodzie jest krzemian który sprzyja rozwijaniu sie okrzemków ... pozatym te glony pojawiaja sie w poczatkach kawarium, mozna zakupi wkłąd do filtu dosc wydajny cena okolo 40 50 zł wystarczy zapytac w zoologicznym (nie mam pojecia czy pomaga bo sam nei stosowalem..) niebawem zakupie wiec sie podziele info 

 

Tutaj ciekawy artukul do przeczytania 

http://www.aquariumswatch.com/pl/blog/2/glony-w-akwarium-profilaktyka-i-zwalczanie/#.VAsTYPl_uLN

 

Na tym forum posługujemy się językiem polskim. /ahr/

Edytowane przez ahr
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki występują głównie jak nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta biologia w akwarium lub filtracja jest niedostateczna.

Tu nie ma, żadnych mecyji, zwykle po jakimś czasie od startu same znikają...

 

Żadne żywe stworzenia nie są rozwiązaniem na żaden typ glonów.

Jak podaje przez Ciebie podana wyżej strona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już, że pojawiają się w młodych zbiornikach. Bardziej bym pytał czy coś jeszcze mogę zrobić by zminimalizować ich rozwój do czasu pełnej stabilizacji akwarium.

Trochę się boję bo dużo tego... myślałem, że dobre oświetlenie i wydajny filtr (oznaczony jako filtr do zbiorników 60-160L - więc przy moim 54 to aż nadto) wystarczą. Aż strach pomyśleć jak by to wyglądało gdybym miał filtr i lampę mniej wydajną...

Można jakoś pomóc w rozwinięciu "biologii" w akwarium?

 

edit: Daję połowy dawki nawozu więc chyba nie chodzi o nadmiar jakiejś substancji. Skoro jest dość substancji dla rozwoju glonów i roślin więc nie rozumiem dlaczego pojawiły mi się brązowe dziury w liściach...

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...