Skocz do zawartości

Prosty sposób na wykonanie własnoręcznie skutecznego pre-filtra w wewnątrz akwarium


Grześ_95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prosty sposób na wykonanie własnoręcznie skutecznego pre-filtra w wewnątrz akwarium

 

Foto przedstawia tymczasowe rozwiązanie jakie (po testach) obecnie mam w zbiorniku 300l

narurowiec oparty na 4 biegowej Wilo RS-25/70 instalacja powstała bez korpusów przed

pompą i sprawdza się bez zarzutów .

Pre-filtr założyłem tylko wyłącznie z powodu masy narybku którego nie odławiam ,

Zasys jest tak potężny że nie używam już odmulacza wystarczy co parę dni delikatnie

przy dnie wprawić wodę w ruch w kierunku zasysania .

Wreszcie nie powoduje „przysysania” przypadkowo przepływających „maluchów”.

Wszystkie nieczystości są porywane i lądują w gąbce 10ppi .

Konstrukcja rozprasza zasysanie na całej powierzchni i stopniowo w dół kolejne okienka

zatrzymują nieczystości .

 

Ostatnio myślałem nad dołożeniem równolegle dwóch lub trzech korpusów ¾ cala przed

pompą tyle że gąbkę 10ppi (walce lub kilka krążków PPI 10) w puszkach zasypowych ,

z myślą czy wydłuży to czas eksploatacji wkładów w dalszej części obiegu .

Co i tak nie zmieni faktu że w zbiorniku muszę mieć pre z opisanego wyżej powodu .

Pozdr.

 

Metodą obserwacji oraz wygodą w eksploatacji zrobiłem coś takiego :

 

Rurka o nieco mniejszym przekroju wewnątrz powoduje nieco mocniejsze

zasysanie filtra przy dnie .

Powoduje również rozłożenie podciśnienia na wejściu do pompy na większej powierzchni oraz

stopniowe „zapychanie” filtra pionowego. (z zasady opłukam raz w tygodniu)

 

Gąbka 10 ppi owinięta wokół rurki

Koszyki to środkowe elementy wkładów 10”

 

Koniec z codziennym czyszczeniem poprzedniego pre-filtra .

Obecny pracuje już kilka dni jak dotąd obiegu nie zmniejszył się przepływ ,

Kolejne kratki filtra pionowego przejmują pracę w zatrzymywaniu nieczystości .

Profilaktycznie zakładam co tygodniowe płukanie , lecz wnioskuje że nie będzie ono obowiązkowe

Czas przystąpić do „zamaskowania” całości w akwarium .

Myślę o zrobieni przelotów w dnie zbiornika oraz wkomponowaniu całości w tło strukturalne 3D

ale to nastąpi dopiero podczas „Resetu” zbiornika

Moim zdaniem proste i w zupełności wystarczające nawet jako zabezpieczenie wirnika pompy

przed powstawaniem niepożądanej „ Kawitacji „

Która również powoduje zaburzenia pracy oraz znaczny spadek w wydajności obiegu .

Podzr.

post-21256-0-23603700-1409693034_thumb.jpg

post-21256-0-32410100-1409693046_thumb.jpg

post-21256-0-43317100-1409693053_thumb.jpg

Edytowane przez Grześ_95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mam nieco „inne” pytanko do posiadaczy dużych sumpów :

Niebawem będę likwidował dwa średnie zbiorniki (240 i 300 litrów) w celu przejścia na

jeden duży ponad 2500l .

Więc i filtracja w takim zbiorniku musi być nieco większa kupiłem już większość elementów

na dwa obiegi narurowe z dwoma pompami c.o .

Do instalacji biologicznej myślę wykorzystać dwa średniej wielkości kubły (typu EX 1200) .

I tu moje pytania zastanawiam się nad przystosowaniem zbędnego akwarium 300l (120x50x50)

do roli sumpa .

Czy tak duży sump nie będzie przypadkiem źródłem dużej ilości niezbyt przyjemnego zapachu ?

Wiecie co mam na myśli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...