Skocz do zawartości

Dokarmiamy zbrojniki-Samodzielne przygotowanie karmy.


Kasztanowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Dziś opiszę kilka sposób na urozmaicenie diety częstym mieszkańcom akwariów jakimi są ''glonojady'' zbrojniki. Jak i zahaczę nieco o historię opowiadając jak to z karmą wyglądało kiedyś.
Dawniej w sklepach nie było płatków,mrożonek, sporadycznie można było gdzieś dostać dafnie.Ba,nawet sklepów zoologicznych nie było :D Czym więc akwaryści karmili swoje rybki?

Sposobów było kilka. Najbardziej znanym i pamiętanym jest chyba połów planktonu (Daphnia magna,Daphnia pulex) oraz oczliki.
Łowiło się drobną siateczką wykonaną z gazy młyńskiej lub innego materiału. Skorupiaki te występują od kwietnia do końca pazdziernika w stawach,jeziorach,rowach o małym pogłowiu ryb,a ich ilość bywa tak duża że wywołują miejscowe zaczerwienienie lub zazielenienie wody. Oczliki natomiast występują cały rok. Dziś możemy kupić w sklepie za grosze żywy pokarm od wyboru do koloru taki jak ochotka,oczliki,rozwielitki,tubifex,wodzień. Wszystkie uwielbiane przez ryby i jest to bezpieczniejsza metoda niż samodzielny połów z którym możemy zawlec do wody pasożyty lub drobnoustroje chorobotwórcze. Należy pamiętac że wody 20 i więcej lat temu były czystsze niż obecnie. Złowiony plankton skarmiało się od razu po wypłukaniu,lub suszyło i tak powstawała otrzymawało się naturalną dafnię.Larwy komarów,ochotki ,wodzienia,czy rureczniki poławiało się tak samo. Większe ryby takie jak pielęgnicowate czy kiryśniki można karmić tymi samymi zanętami jakie stosuje się w wędkarstwie lub-dzdzownicami wykopanymi na komposcie. Niby istnieje ryzyko zarażenia czymś, ja karmiłem kiryśnika długi czas tylko wypłukanymi dzdzownicami jako urozmaicenie,jakoś nic mu nie było.

Muszki owocowe.

Dobry pokarm dla ryb powierzchniowych z małym pyszczkiem (kardynałki,danio,pstrążenice)
Zazwyczaj występują w niewielkiej ilości w każdym domu. W internecie znajdziecie gros sposobów jak hodować, ja po prostu wkładam skórke jabłka do słoiczka,w sezonie letnim potrafi się ich zlecieć kilkadziesiąt w 1 dzień - nie wiem z kąd sie tyle ich bierze. Następnie zakręcam słoik ,wstawiam do lodówki żeby się trochę ''otępiały'' . Pozniej dolewam wody ,wstrząsam i wlewam do akwarium.
Można też samodzielnie hodować plankton ,ale zwyczajnie jest to mało opłacalne.

SAMODZIELNE PRZYGOTOWANIE MROŻONKI

Przepis ten jest dla zbrojników ale inne ryby też chetnie skorzystają z takiej karmy.

Bierzemy: (skład przykładowy)
Gotowana marchewka
Kalarepa
Kalafior
Ogórek,może być surowy ,pozbywamy się pestek,
Jabłko -surowe lub podgotowane
Jajko gotowane na twardo.
Inne owoce i warzywa do wyboru,ważne żeby nie było pestek.
Wszytko to trzemy na drobnej tarce do jednej miski,mieszamy ,miksujemy. Zależnie od konsystencji masy ,ale dolewanie wody nie powinno być potrzebne. Można dodać startych na pył płatków dla ryb. Wlewamy do kostkarki,do zmrażarnika i za parę godzin karma gotowa. Skarmiamy najlepiej po zgaszeniu światła tak aby zbrojniki jadły bez przeszkadzania ze strony innych ryb.

Co jeszcze można podawać?
Sparzona sałata
Surowy lub podgotowany ogórek
Pomidor
Papryka
Jabłko
Liść mniszka lekarskiego sparzony
kabaczek
Dynia
Brzoskwinia
Ziemniak gotowany (plasterek)
Arbuz.
Zawsze usuwamy pestki z warzywa lub owocu. Kawałek warzywa nacinamy na kratkę aby ułatwić glonkom jedzenie.Wszystkie warzywa zawsze gotujemy bez soli. Nie każdy owoc czy warzywo zatonie, robimy tak że przebijamy kawałek przez łyżeczkę i umieszczamy w akwarium
Nie powinno się pozostawiać takich resztek dłużej niż 3 dni.

Karma suszona. Przepis jak wyżej tylko że bez jajka, zamiast mrożenia suszymy w piekarniku. Ważne by wysuszyć od razu dobrze ,gdyż nie do konca spreparowana może nam pleśnieć. Taka suszonka zależnie od składników tonie od razu lub chwilę po namoczeniu.

Jeśli macie jakieś ciekawe sposoby na dokarmianie podzielcie się z innymi w komentarzach :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to bezpieczniejsza metoda niż samodzielny połów z którym możemy zawlec do wody pasożyty lub drobnoustroje chorobotwórcze

Posiadasz może mikroskop? Polecam coś sprawdzić zanim się coś napisze.

Z każdym pożywnieniem można coś przywlec, tym bardziej z pokarmami pochodzącymi z wód słodkich.

Myślisz że hodowlana ochotka jest hodowana w "czystszych" warunkach? ;)

 

 

 

Przepis ten jest dla zbrojników

Nie generalizuj ryb, przy takim pożywieniu moje zbrojniki padły by z głodu, bo są głównie mięsożerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie generalizuj ryb, przy takim pożywieniu moje zbrojniki padły by z głodu, bo są głównie mięsożerne.

 

Czyś Ty się z księżyca urwał?  Zbrojnikowi nie potrzeba żadnego dokarmiania, Nie są konieczne nawet pastylki (wskazane, aczkolwiek bez nich też przeżyje). Nie wspomnę nawet o mięsie, którego taki zbrojnik nie potrzebuje ani do życia ani do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Urozmaicenie ok. dodatkowe białka itp ok. składnik niezbędny do życia NIE. Pobiera resztki i pokarm z dna, a spróbuj tylko zaprzeczyć. 

 

Sprawa inna jeżeli w wyniku błędu przyzwyczaiłeś swoje zbrojniki tylko do mięsa stale podawanego. Wtedy owszem mógłby być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyś Ty się z księżyca urwał?

Nie pamiętam, żebyśmy w piaskowncy razem się bawiliśmy... ja bynajmniej Ci łopatki nie zabrałem.

 

 

 

Zbrojnikowi nie potrzeba żadnego dokarmiania, Nie są konieczne nawet pastylki (wskazane, aczkolwiek bez nich też przeżyje).

Ciekwi mnie to jak taka sytuacja będzie wyglądała w monogatunkowym akwarium tylko ze zbrojnikami, perpetum mobile? :lol:

 

 

 

Nie wspomnę nawet o mięsie, którego taki zbrojnik nie potrzebuje ani do życia ani do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Urozmaicenie ok. dodatkowe białka itp ok. składnik niezbędny do życia NIE. Pobiera resztki i pokarm z dna, a spróbuj tylko zaprzeczyć.

 

 

przy takim pożywieniu moje zbrojniki padły by z głodu, bo są głównie mięsożerne.

Czytamy ze zrozumieniem, może czas się cofnąć do podstawówki? ;)

Poczytaj trochę o zbrojnikach troszkę, może zanim następnym razem coś napiszesz poszerz Swoją wiedzę (gorąco polecam bo... ).

 

 

 

Sprawa inna jeżeli w wyniku błędu przyzwyczaiłeś swoje zbrojniki tylko do mięsa stale podawanego. Wtedy owszem mógłby być problem.

Tak przyzwyczaiłem je milionem lat ewolucji (nieprawdaż, że to cud że tak długo żyję?). Posiadam zbrojniki L-333, to tak dla przykładu sprawdź sobie co jest główną dietą tych ryb. Wiesz, że nawet papier toaletowy wie, że żeby żyć trzeba się rozwijać.

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=1024

Zbrojniki niestety to nie są tak jak w Twoim mniemaniu "glonojady". Ty jeszcze bardziej wsadziłeś wszystkie ryby do jednego worka jak kolega wyżej...

 

 

 

Dawno temu Noe zabrał do swojej Arki także po parce innych zbrojników. Nie tylko zbrojniki niebieskie są na świecie. ;)

Dobre. :)

 

 

 

a spróbuj tylko zaprzeczyć.

I co teraz, sypniesz mi piaskiem po oczach? :)

 

@kaserro, także... jak widzisz chciałeś zabłysnąć a niestety Twoja świecąca gwiazdka wiedzy zgasła szybciej jak się spodziewałeś... :facepalm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, żebyśmy w piaskowncy razem się bawiliśmy... ja bynajmniej Ci łopatki nie zabrałem.

 

 

 

Ciekwi mnie to jak taka sytuacja będzie wyglądała w monogatunkowym akwarium tylko ze zbrojnikami, perpetum mobile? :lol:

 

 

 

 

 

Czytamy ze zrozumieniem, może czas się cofnąć do podstawówki? ;)

Poczytaj trochę o zbrojnikach troszkę, może zanim następnym razem coś napiszesz poszerz Swoją wiedzę (gorąco polecam bo... ).

 

 

 

Tak przyzwyczaiłem je milionem lat ewolucji (nieprawdaż, że to cud że tak długo żyję?). Posiadam zbrojniki L-333, to tak dla przykładu sprawdź sobie co jest główną dietą tych ryb. Wiesz, że nawet papier toaletowy wie, że żeby żyć trzeba się rozwijać.

http://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=1024

Zbrojniki niestety to nie są tak jak w Twoim mniemaniu "glonojady". Ty jeszcze bardziej wsadziłeś wszystkie ryby do jednego worka jak kolega wyżej...

 

 

 

Dobre. :)

 

 

 

I co teraz, sypniesz mi piaskiem po oczach? :)

 

@kaserro, także... jak widzisz chciałeś zabłysnąć a niestety Twoja świecąca gwiazdka wiedzy zgasła szybciej jak się spodziewałeś... :facepalm:

Uhuhu... długa odpowiedź mnie czeka...

 

1.Nie chciałem żeby to zabżmiało jakbym coś miał, tylko jako zdziwienie moje. 

2.No tu gafę zrobiłem trochę... Nie wyobrażałem sobie że można mieć jednogatunkowe na zbrojniki... Bo to przecież denna ryba, a kilka chociaż pływających do tego można dorzucić, nie zależne jaki gatunek, ale dle mnie to dziwne że mono akwa na zbrojniki....\

3.Nadal niezbyt rozumiem do czego ta uwaga.

4.Wiem, że o innych zbrojnikach mówimy i może trochę racja bo jak pisałem posta to w pierwszej chwili ukazał mi się obraz zbrojnika nieb., o innych zapomniałem ;)

5. Doceniam dowcip i przyznaję dobre :)

6.Nie....

7.Gdybym miał taką gwiazdkę wiedzy to bym tu nie siedział i nie pytał o tyle rzeczy, :)

 

8.No przyznaję się do błędu, w pierwszej chwili jak wspomniałem zwróciłem uwagę tylko co do zbrojnika nieb. Usprawiedliwić bym się chciał że nie zdarza mi się tego typu sytuacja po raz pierwszy, bo w internetach mnie bardzo szybko  :wsciekly:  ponosi i nie pierwszy właśnie raz zamiast pomyśleć chwilkę napisałem posta pod wpływem pierwszego wrażenia.

To tyle ode mnie :mrgreen:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...