Skocz do zawartości

Problem z akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich .... dodam swój problem do waszego tematu .. nie znałazłam odpowiednika nigdzie indziej. 

 

od miesiąca jestem właścicielką nowego akwa. 

112l, 80cm/40cm/35cm
filtr na 120l
grzałka z termostatem
Temp. 23-24st C.
Napowietrzacz -od 2dni
Świetlówki 2x w pokrywie,
3 roślinki, w tym pęk długiej trawy

Obsada:
2 weolny duże
2 małe weolny
2 glonojady

Od dwóch dni mam duży problem z woda i z rybkami.

Po utworzeniu nowego akwa i zalaniu wodą z preparatami tj. SAFE WATER (aqua art) i SERA bio nitrivec czekałam 8dni.
Woda była bardzo klarowna i przejrzysta.
Po 8 dniach zaczełam zarybiać akwa. Kupiłam dwie małe welonki teleskopy. 
Welonki się szybko dostosowały.
Po kilku dniach kupiłam dużego weolna i następnie drugiego kapturka. 

Wszystko było ok, ryby żwawe i przyjaźnie nastawione do siebie.

Karmione dwa razy dziennie granulatem dla welonów na zmiane z płatkami Color.
Po zarybieniu dostały też preparat dla Welonów na zmiane warunków DAJANA FMC.

PROBLEM ZACZAŁ się wczoraj...

Wyjechałam na jeden dzień. Po powrocie akwa było mętne i brudne. Woda =MLEKO. Nic nie można było w nim zobaczyć. 

Zaobserwowałam także zmiany u welonów... Mały pomaranczowy welon ma ciemne plamy na płetwach i oczach. a Duży kapturek robi się krwisty na płetwach. Jakby mu nerwy było widać.

PIERWSZA POMOC+++>>> 

Odjełam 1/3 wody i wymieniłam z udzatniaczem aqua art i bio nitrivec. 
Dodałam TROPICAL bactosan ( usuwa zmętnienie wody). 
Na następny dzień również odjełam ale tylko z 20% wody i dodałam preparaty jak wyżej.

Proszę o pomoc !! Czytałam wszędzie .. ale każdy przypadek jest inny. 

Jest to zadziwiające, że czyste klarowne akwa zmieniło się tak drastycznie w jeden dzień.

~~Akwa było pod opieką innej osoby, i mogły być ryby przekarmione. (na 99%)
~
Ryby cały czas wydalają a kapturek jest bardzo spokojny i pływa pod taflą wody badz na dnie.

Co dwa dni mam zamiar wymieniać 20%wody i dolewac aqua art z bakteriami plus ten bactosan.  
Nie chce stresować ryb ale chyba podmiana jest niezbędna.
 
Dzsiiaj woda jest już o niebo lepsza (czysta~)


Prosze o pomoc ... nie chcę aby moije akwa zamarkło ... 
i chciąłabym aby moje ryby wróciły do poprzedniej kondycji ... zanim nie było problemu z wodą.
 
Prosze jeszcze o odpowiedz ile czasu powinien byc włączony napowietrzacz. Filtr chodzi cały czas. 
~Światło dziisaj było włączone tylko na 4godziny. 
 
Prosze o pomoc. Pozdrawiam. Justyna. 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze po ośmiu dniach na pewno nie zamknął się cykl azotowy w akwarium, a dodawanie chemii raczej w tym nie pomogło. Tutaj konieczne są testy przynajmniej na NO2 i NO3 i wtedy będzie można stwierdzić czy akwarium jest już gotowe do zarybienia czy nie.

Po drugie to akwarium jest za małe jak na tyle welonów. Ryby te mają bardzo dużą przemianę materii co dodatkowo zanieczyszcza zbiornik.

 

Zaobserwowałam także zmiany u welonów... Mały pomaranczowy welon ma ciemne plamy na płetwach i oczach. a Duży kapturek robi się krwisty na płetwach. Jakby mu nerwy było widać.
Takie objawy mogą świadczyć o przebywaniu ryb w nieodpowiednich warunkach. Sytuację mogą nieco poprawić podmiany wody które robisz.

 

Prosze jeszcze o odpowiedz ile czasu powinien być włączony napowietrzacz. Filtr chodzi cały czas.
Napowietrzacz jest zbędny. Wodę natlenia ruch tafli wody który wywołuje filtr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info... proszę jeszcze mi doradzić czy wymiana codzienna wody (20%)  nie jest zbyt stresująca dla ryb ? Tym bardziej po takiej traumie jaką przeszły. Ryby były zostawione na jeden dzień (tak jak pisałam)  

 

... i teraz już wiem na 100% ==>>  zostały przekarmione płatkami ACTI COLOR. 

 

Opiekun przesypał z pudełeczka... 1/4 opakowania dlatego woda była jak mleko... . 

 

Dzisiaj jest juz lepiej .... są bardziej żywe.  (po dwóch podmianach) 

Kapturek też juz lepiej się czuje..

 

Obawia mnie tylko maly teleskop który jest w tych ciemnych plmach na oczach i płetwach. Czy on zmieni zabarwienie na poprzednie? 

 

Czy karmić ryby czy ... jednodniowa głodówka im starczy ? 

 

Pozdrawiam serdecznie Justyna

 

Edytowane przez kurczakmaly222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi wiesz ze ryby były przekarmione  to zrób im 2 dni głodówki nic im nie bedzie ,ja swoje głodzę  w raz  w tygodniu  (w niedzielę ) nie dostają  nic  .W tygodniu karmię   raz dziennie   i wszystko żyje

 

Dziękuje za podpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak one tyle zeżarły to i tydzień głodówki pewnie by im nie zaszkodził.

Podmieniaj wodę, azotyny pewnie kosmos bo przy słabej biologii w akwa bakterie nie wyrabiają. Wodę odstawiaj na kilka - kilkanaście godzin, nie dolewaj żadnych specyfików.

Tych welonów w tym litrażu to chyba za dużo, zwłaszcza przy tak marnej filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zapoznaj się z cyklem azotowym w akwarium. To jest podstawa. Dzięki temu zrozumiesz jaki błąd popełniłaś. 

Ryby bez jedzenia spokojnie wytrzymają kilka dni co innego bez wody ;)

Dobrze zrobiłaś z tymi wymianami 30% i 20%  Podmieniaj wodę teraz często ale w małych ilościach. Co dziennie 10l starczy. Tak przez tydzień i będzie git. 

PS. Jeżeli nie chcesz długo czekać na uwolnienie się chloru to lej wodę do jakiegoś pojemnika przez słuchawkę prysznicową przy maksymalnym ciśnieniu. Bardzo szybko wtedy chlor ucieka. Aha i daruj sobie zbędną chemię w akwarium.

 

Jeszcze jedno piszesz że jesteś właścicielką nowego akwaria. Tz, że masz już jakieś na chodzie??

Jak tak to syf (kupy, szlam) z starego filtra wrzuć do nowego filtra. Dzięki temu zabiegowi przerzucisz duże ilości gotowych bakterii...

Edytowane przez Pappa2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przydatne info. Wasze podpowiedzi dużo mi pomogły. 

 

Systematycznie podmieniam wodę.

Ograniczyłam światło do 10h.

Zaczełam je karmić już normalnie (tylko że daje im bardzo mało) 2razy dziennie .   ( po jednym granulacie na welona) 

i mniej niż szxczypte płatków dla dwóch małych welonów. Pokarm przy karmieniu utrzymuje się na tafli do 10 sekund.

 

Wieczorem po wyłaczeniu swietlówek włanczam na godzine dodatkowy napowietrzacz z kamieniem.

 

 

Do wody dodaje ttylko bakterie bio nitrivec  i preparat do chloru  safe water w ograniczonej ilości. 

 

 

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że jest ok. 

 

Tym dwóm małym welonom czarne przebarwienia na oczach i płetwach znikają. A dwa duże cieszą się dobrą kondycją. 

 

 

Dziękuje :) Pozdrawiam i dousłyszenia ;) Justyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...