Skocz do zawartości

[60L] Ogólne/roślinne


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zbiornik opisany

http://forum.superakwarium.pl/topic/44868-60l-og%C3%B3lnero%C5%9Blinne/

Obniżyłem pH do 6.9 i mam zamiar jeszcze troszkę zbić.

GH 8^d

KH 6^d

Obecnie bez ryb - dlatego ten temat.

 

Po wstępnej rozmowie z forumowiczami kierowałbym się w stronę:

stado Neonów Innesa 10+

stadko krewetek red cherry (ale to tak 2 tygodnie po zarybieniu)

kiryski (nie wiem ile by trzeba)

Często widuję połączenie z Kakadu? albo Ramirezami (parka)  - wiem, że wymagają innych temperatur ale jakoś to działa u innych. Ja raczej w nie nie wejdę... czy Neonki + krewetki i kiryski to za dużo? Na tym bym się zatrzymał... a może ktoś doradzi coś zamiast tych pielęgnic?

Wymiary zbiornika to 60x30x30.

Pomysły? Krytyka?

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kryski to proponowałbym może pandy (8szt) lub habrosusy(10) lub, pigmeje(10). Tyle, że dokładając jeszcze krewetki to trochę ciasnawo się robi. Zostawiłbym neony + kiryski + parka pielęgniczek. Moim zdaniem na kakadu za małe to akwa, ja bym dał albo ramirezy albo borelki (spokojniejsze trochę) :).

 

Zaznaczam, ze dla pielęgniczek jak i ryb dennych piasek jest wymagany! To jest kwestia ich zdrowia i natulanego zachowania, nie zabieraj im tego. Daj im odpowiednie podłoże, a odwdzieczą Ci się ciekawym zachowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neony innesa nie mogą być z ramirezkami. Neony to ryby subtropikalne, które wymagają wody o temperaturze do 24*C, a ramirezy potrzebują wody o temperaturze od 25*C (ale to już wiesz). Dodatkowo ani pielęgniczki, ani kiryski nie mogą być trzymane na tak grubym żwirze - te ryby wymagają piasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego zostałbym przy Neonkach a pielęgnice zostawił w spokoju.

Co do piasku - zmieniłem dzisiaj podłoże na

http://www.zolux.com/pl/akwarystyka/podloza/dekoracyjne/8007-aquasand-czarny-diament#columns

Wieczorem uaktualnię zdjęcie.

 

Same Neonki z krewetkami i kiryskami też by fajnie wyglądały co? Więcej chyba ryb nie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to podłożenie nie ma ostrych krawędzi - jeśli ma to niestety kiryski mogą łatwo sobie poranić brzuchy, jeśli jest gładki i w miarę bardzo drobny to OK.

Moim zdaniem dla neonów czerwonych długość akwarium to minimum 75-80cm.

 

EDIT: literóweczka.

Edytowane przez Miniu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ręce jest jak piasek... tylko grubszy trochę... wygląda jakby go przewracano w jakimś walcu bo niby ma krawędzie ale starte.. tak jakby go wpakować do butelki i toczyć dłuższy czas.. taki "otarty". Nie umiem inaczej wytłumaczyć :P

 

Pierwotnie chciałem Czerwone bo ładniejsze (neonki) ale uświadomiono mi, że są większe niż Innsa... dlatego raczej przy nich zostanę.

 

Jest jeszcze jedna kwestia...  poleci ktoś rybki zamiast neonków lubiące temperaturę 23-25C? A to dla neonków trochę ciepło... czytałem, że na tarło lubią 26-28... i że śmiało tolerują do 26C na co dzień ale tu na forum twierdzi się inaczej. Przydałoby się więcej opinii bo skłaniam się w stronę forum niż stron informacyjnych. Im więcej ludzi tym wiarygodniejsze dane.

 

Pytanie też do hodowców Red Cherry... czy dla nich temperatura 23C (pasująca Neonkom) będzie przyjemna?

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kryski to proponowałbym może pandy (8szt) lub habrosusy(10) lub, pigmeje(10). Tyle, że dokładając jeszcze krewetki to trochę ciasnawo się robi. Zostawiłbym neony + kiryski + parka pielęgniczek. Moim zdaniem na kakadu za małe to akwa, ja bym dał albo ramirezy albo borelki (spokojniejsze trochę) :).

 

Zaznaczam, ze dla pielęgniczek jak i ryb dennych piasek jest wymagany! To jest kwestia ich zdrowia i natulanego zachowania, nie zabieraj im tego. Daj im odpowiednie podłoże, a odwdzieczą Ci się ciekawym zachowaniem.

Zgadzam się z tobą. Mam dokłzdnie taką obsadę:

10x Neon Innesa

1+1 Pięlęgnica ramireza i 

6x Kirysek Panda

 

Naturalnie, że w akwarium jest piasek. Mam taką obsadę i się z tego powodu bardzo cieszę, ponieważ akwarium zwłaszcza jest piękne z takimi rybami. Czasami się jedynie zastanawiam czy sobie dokupić do tej obsady kilka krewetek RC ?

Polecam taką obsadę. 

 

Zgadzam się z tobą. Mam dokłzdnie taką obsadę:

10x Neon Innesa

1+1 Pięlęgnica ramireza i 

6x Kirysek Panda

 

Naturalnie, że w akwarium jest piasek. Mam taką obsadę i się z tego powodu bardzo cieszę, ponieważ akwarium zwłaszcza jest piękne z takimi rybami. Czasami się jedynie zastanawiam czy sobie dokupić do tej obsady kilka krewetek RC ?

Polecam taką obsadę. 

PS Ramirezki mają ciekawe zachowanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonisia - źle doradzasz. Innesy nie mogą być razem z ramirezami choćby dlatego, że są to ryby subtropikalne i wymagają wody o temperaturze do 24*C, natomiast ramirezy wymagają wody o temperaturze od 25*C. I jeszcze krewetki, których przeżywalność przy ramirezach wynosi 0.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I jeszcze krewetki, których przeżywalność przy ramirezach wynosi 0.

I dlatego widziałbym raczej jedną ławicę "czegoś" i krewetki.

Tak się zastanawiam czy RC poradzą sobie z czyszczeniem bez kirysków czy będą wymagały wsparcia w ich postaci...

 

Czytam i szukam czegoś drobnego pasującego do temperatury krewetkowej (25C? Dobrze się dowiedziałem?)

Razbory Klinowe? Jaką one lubią wodę, bo na serwisie jest 21-28... a to duży zakres.

 

*Wiem, że jak wpakuję (nawet) Neony czerwone + kiryski + RC to też będą żyć... różne inne, średnio dobrane, obsady też (tak robi masa początkujących akwarystów ale ja to przerabiałem w poprzednim millenium... pierw ok a potem nie wyrabiałem a problemami i przerwałem zabawę - miałem piękny zbiornik... ale ryby wybrane "bo ładne":P Wiadomo jak się skończyło po prawie roku...) ale wolę się pytać długa zanim coś zakupię by potem unikać problemów.

 

Pandy nie będą za duże z czasem? Szczególnie w małych ławicach? Czytałem, że 25C i więcej (poza tarłem) bardzo źle im robi i skraca życie.

 

A coś takiego:

10 Neonków Inessa

10+ RC

(jeśli trzeba) 6 (chyba starczy) Kirysków Pigmej albo Karłowatych (raczej Pigmeje bo czytałem, że karłowate lubią w środkowej toni pływać).

Temperaturę zmieniłbym na 23C, dla ryb powinno być bajka tylko czy RC da się "rozsiać" w takiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki wolą niższą temperaturę niż 25*C.

Nie korzystaj z encyklopedii SuperAkwarium. Dane są tam przestarzałe i nie można tego zmienić. Korzystaj z serwisów typu seriouslyfish lub fisbase (ale też nie można we wszystko wierzyć)

 

Ryby nie są od sprzątania akwarium. Od sprzątania akwarium jesteś Ty. Masz wężyk, masz gąbkę.

 

Daj większą ilość Innesa (20), ale nie zwiększaj oświetlenia i rzuć coś na taflę, to ryba z BlackWaters (BW). Jeśli byś chciał to możesz nawet lekko zabarwić szyszkami olchy/korzeniami.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie karmisz sam krewetek to chętnie pożywią się same jakimś glonem. Dużo kreweciarzy specjalnie hoduje na szybach glony, aby krewetki mogły je zjadać. W dobrze prowadzonym akwarium nie występują aż takie problemy z glonami, że trzeba z nimi walczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Neonkach doszły Kiryski Lamparcie i mam pytanie.

Dużo brązowego nalotu na części roślin się narobiło (okrzemki?). We wtorek wezmę, na próbę, dwie krewetki RC (stosowałem środek na ślimaki w niedzielę - czekam aż się "rozłoży", do filtra dodałem węgiel aktywny by szybciej wyciągnąć go z wody) jak przeżyją 2/3 dni to wpuszczam Red Cherry oraz Amano.

Pytanie właśnie w tej sprawie. Wytrzymać jeszcze tydzień z okrzemkiem (jutro kolejna podmiana wody i tak czeka) i mieć nadzieję, że Amano się nim zajmą czy coś innego kombinować?

 

Edit: Planuję nie oświetlać zbiornika przez 2 najbliższe dni (wiele osób na innych wątkach twierdzi, że działa).

Ewentualnie mogę zwiększyć oświetlenie (wiąże się to z zakupeł całej pokrywy bo moja to "standard dla starterów...")

Oprócz zaciemnienia nie robię, chwilowo, nic więcej by nie zrobić głupoty.

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo brązowego nalotu na części roślin się narobiło (okrzemki?)

Całkiem możliwe, że to okrzemki. Normalne stadium podczas dojrzewania zbiornika. Z czasem powinny odejść w zapomnienie...

 

 

(stosowałem środek na ślimaki w niedzielę - czekam aż się "rozłoży", do filtra dodałem węgiel aktywny by szybciej wyciągnąć go z wody)

Po kiego czorta stosujesz chemię? Wystarczyłby zapewne zakup kilku sztuk Helenki i byłoby po sprawie. Tu masz link, bo problem może powrócić http://forum.superakwarium.pl/topic/9235-jak-pozby%C4%87-si%C4%99-plagi-zatoczk%C3%B3w-tu-si%C4%99-dowiesz/

 

 

We wtorek wezmę, na próbę, dwie krewetki RC jak przeżyją 2/3 dni to wpuszczam Red Cherry oraz Amano.

Odczekaj dłużej. Co prawda środek nie powinien zaszkodzić krewetkom, ale...różnie bywa. Krewetki mogą się ukrywać i całymi dniami się nie ukazywać naszym oczom. Tym bardziej jeśli będą zestresowane a brak towarzystwa z pewnością dobrze nie wpłynie na ich psychę ;) .

 

 

Edit: Planuję nie oświetlać zbiornika przez 2 najbliższe dni (wiele osób na innych wątkach twierdzi, że działa).

Podczas dojrzewania zbiornika powinno się okresowo zwiększać czas świecenia. Zaczynając od około 5 godzin, stopniowo wydłużając czas o 0,5 godziny do maksymalnie 10 godzin.

 

Jakoś mam wrażenie że za szybko wprowadzasz mieszkańców. Jak parametry?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem chemię bo pojawiło się kilka ślimaków a Helenek nie było o obu sklepach do których mam dostęp (najszybciej za 4 dni by były od mojej wizyty).

Test zrobiłem 3 razy dla pewności przed chwilą (kontroluję 2 razy na tydzień normalnie)

Azotanów 25mg/l

Azotynów brak

GH 8-10^d

KH 3-6^d

pH 7-7,2

Jutro podmienia wodę.

 

Okrzemki powinny same jakoś zejść z czasem czy jak? To, że to naturalne w nowych zbiornikach nie wiele mi mówi a wygląda to dość "nie fajnie", kilka liści przetarłem bo były już dość pokryte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie mogę zwiększyć oświetlenie (wiąże się to z zakupeł całej pokrywy bo moja to "standard dla starterów...")

Czy na pewno wiąże się to z zakupem całej pokrywy? Wymiar baniaka masz 60x30x30 (jak pisałeś wyżej), więc to standard taki sam jak w moich 72l. Możesz skompletować na Allegro świetlówkę + oprawki z przewodem + statecznik, bez konieczności nowej pokrywy. Np 24W zamiast 15W które masz w tej chwili. Dałoby to Tobie 0,44W/l a to zdecydowanie wystarczy. Coś mi się wydaje że baniak masz 54l a nie 60l ;) .

 

 

Okrzemki powinny same jakoś zejść z czasem czy jak? To, że to naturalne w nowych zbiornikach nie wiele mi mówi a wygląda to dość "nie fajnie", kilka liści przetarłem bo były już dość pokryte.

Przy odpowiedniej filtracji, oświetleniu, i regularnych podmianach, tak jak pisałem we wcześniejszym poście, znikną. Póki co możesz usuwać co większe skupiska.

 

P.S. Ta cała rozmowa powinna być raczej prowadzona w drugim Twoim wątku, w innym dziale. Nie w "obsadach".

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...