Jump to content

stare świetlówki Juwel

Radziu
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

Proszę o poradę / Wasze zdanie. Mam około 4 letnie akwarium Juwel (Rio 125 - wysokość 50cm). W pokrywie jest miejsce dla 2 świetlówek t5. Świetlówki nie były wymieniane od nowości. Na dzisiaj jak wkładam do tego akwarium nowe piękne rośliny z drugiego akwa to efekt jest taki, że po 3-4 tygodniach wszystko zaczyna marnieć. Czy wymienić świetlówki na nowe tak jak zaleca producent akwa? (ze względów finansowych wolałbym tego nie robić jeśli to nie jest naprawdę konieczne). Dodatkowe pytanie jakie konkretnie świetlówki kupić i ile nimi świecić - moje akwa to raczej akwa w stylu low tech.

Proszę o wskazówki jeśli Waszym zdaniem mogę być inne przyczyny takiego stanu rzeczy z moimi roślinami oprócz oświetlenia.

post-21393-0-55359300-1407827855_thumb.jpg

post-21393-0-02544600-1407827917_thumb.jpg

Pozdrawiam serdecznie

Radziu

Zakładaj tematy w odpowiednich działach. Przenoszę. Mapet

Z tego co wiem to świetlówki dobrze jakby wymieniało się co 1,5 roku. Niestety po takim czasie tracą swoje właściwości i rośliny nie dostają tego co powinny :). Polecam zmianę a zauważysz znaczne zmiany w kondycji roślin. :)

Z tego co wiem to zaleca się wymianę po pół roku

Sorki jeśli wprowadziłem w błąd. Może i masz racje Włóczykij.

Dodam jeszcze tylko, że święcę około 11h/dobę z 3 h przerwą w środku dnia (czyli dzień z małą przerwą trwa około 14h)

Po co tak kombinujesz? Świeć 10h/dobę bez przerw i będzie dobrze. np. 12:00-22:00. Świetlówki polecam 6500K a co do firmy to nie ma wielkiej różnicy.

Sorki jeśli wprowadziłem w błąd. Może i masz racje Włóczykij.

Po co tak kombinujesz? Świeć 10h/dobę bez przerw i będzie dobrze. np. 12:00-22:00. Świetlówki polecam 6500K a co do firmy to nie ma wielkiej różnicy.

hmmm. kombinuję bo lubię rano popatrzeć na akwa jak wstaję i jak najpóźniej wieczorem 

To Rio125 ma coś koło 80 cm długości i 40 szerokości? W podobnym akwarium miałem dwie świetlówki 18W plus odbłyśnik z błyszczącej folii. Dla roślin o niezbyt wygórowanych wymaganiach świetlnych to wystarczało. Były to świetlówki Narva Oceanic Star na przedzie i Narva Oceanic Light z tyłu. Do kupienia na powszechnie znanym portalu aukcyjnym.

hmmm. kombinuję bo lubię rano popatrzeć na akwa jak wstaję i jak najpóźniej wieczorem

Bierzesz pod uwagę dobro ryb? Przecież ryby też muszą odpoczywać. Świecenie do późnych godzin może odbić się na zdrowiu ryb.

Z tego co wiem to zaleca się wymianę po pół roku a nie po 1,5.

A ja ciągle czekam aż ktoś przeprowadzi badania stopnia zużycia świetlówek, zwłaszcza T5. Bo bez tego to są tylko jakieś legendy miejskie i tyle. Kolejny raz napiszę: może i w przypadku świetlówek T8 na statecznikach magnetycznych można by przyjąć że ich żywotność (chociaż może bardziej efektywność) byłaby zbliżona do ok. roku, natomiast w przypadku technologii T5, stateczników elektronicznych z ciepłym startem moim zdaniem jest to zdecydowanie dłuższy okres. Ach, u mnie 2x24W T5 świecą w 112l już 3 lata, a głupie rośliny dalej rosną.

Problem zapewne jest w czym innym, np w barwie świetlówek (ze zdjęcia wygląda, że mają one coś ok. 4000K albo mniej), śmiesznym czasie oświetlania akwarium albo w wielu innych kwestiach, o których nie wiemy. Ta hodowla glonów nie wzięła się z samych świetlówek.