Skocz do zawartości

Pokrywa z paneli podłogowych


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Z racji tej że po remoncie ostały mi się panele podłogowe to zamiast wydawać kupe kasy na spienione pcv pomyślałem że zrobię z paneli.

Mam małe akwarium dlatego mogę sobie pozwolić na eksperymenty mojej pierwszej pokrywy bo dużo paneli mi nie pójdzie :D

 

Zastanawiam się tylko jakiego kleju użyć do sklejenia ich czy ewentualnie je czymś skręcać ale nie wiem czy są takie małe wkrety. No i  czy wystarczy mi wewnątrz okleić folią odblaskową czy muszę przed tym zabiegiem czymś polakierować/zaizolować przed wilgocią (jeśli tak to czym)?

 

Oświetlenie jakie chce zrobić do mojego maleństwa to LED.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Zastanawiam się tylko jakiego kleju użyć do sklejenia ich czy ewentualnie je czymś skręcać ale nie wiem czy są takie małe wkrety. 

Ciężko będzie znaleźć tak małe wkręty,  Jakiś mocny klej powinien dać sobie radę - w OBI na pewno coś znajdziesz, ja znalazłem ten i podobno może zastąpić gwoździe  Den Braven Woodfix-D3.

 

 

 i  czy wystarczy mi wewnątrz okleić folią odblaskową czy muszę przed tym zabiegiem czymś polakierować/zaizolować przed wilgocią (jeśli tak to czym)?

 

 

Słyszałem, że panele nie lubią wilgoci więc warto je czymś zabezpieczyć (żeby służyły jak najdłużej),   HartzLack Yacht - na pewno zabezpieczy pokrywę na bardzo długi okres czasu (nadaje się do elementów na stałe  zanurzonych   w wodzie. Choć to spora inwestycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko w końcu ktoś odp :P

Powiem tak że poczytałem właśnie o tym kleju i na pewno go wypróbuje. W sumie to dzisiaj go kupie.

Gorzej z lakierem bo jest dość drogi a wiem że go mało potrzebuje. Może zamienić go czymś innym, tylko czego szukać? Wodoodporny czy powinno mieć jakiś określony skład żeby przy skraplaniu nie zaszkodziło rybkom? 

Dostępu do obi nie mam. Bardziej to majster, perfekt (budowlany), grejnplast czy jakoś tak. Skupmy się na tych dwóch może.

Potrzebuje zmienić pokrywe na potęgę bo moje oświetlenie już słabo świeci i chce je zmienić a starej nie mam jak przerobić za bardzo bo już jest podziurawiona przeze mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba kauczukowa lub bitrex.

Pierwsza droga, druga przeznaczona do konserwacji podwozi samochodowych. Musisz pomalować dokladnie i kilka warstw (3-5) - po pomalowaniu odczekać z tydzień, dwa. Musisz być bardzo dokładny. Zapytaj czym zabezpieczyć drewno zanurzone w wodzie (farby do łodzi). Farba w 100% zaschnięta jest obojętna i nie zmieni parametrów wody - nie zaszkodzi rybom, ale pójdź do sklepu zbadaj asortyment i napisz co jest dostępne w sklepie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bardzo fajny , sam chyba kiedyś pomyślę nad zrobieniem czegoś takiego .

Co do kleju , to jednak chyba wolałbym skręcić wszystko na wkręty , w sklepach metalowych są na pewno takie krótkie .

Co do pokrywy od wewnątrz , to ja chyba okleiłbym wszystko od środka lustrzaną taśmą samoprzylepną przed skręceniem paneli , potem dopiero skręcił i na wszystkie łączenia dałbym zwykły silikon akwariowy , taśma wilgoci nie powinna puszczać a i koszt duużo mniejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tematem podpaliłem i w wolnej chwili coś chyba zrobię ;)

A duży masz baniak? jak będziesz robił to możesz napisać co wykorzystałeś :)

 

Ja dzisiaj idę szukać kleju. Jak nie znajdę to będę szukał wkrętów takich maciupcich. A silikon akwariowym dostane w sklepie akwarystycznym czy gdzie?

 

Pokrywa nie jest na nie wiadomo ile lat. Oby mi z 2 lata wytrzymała i bd zadowolony więc myślę że rozwiązanie z taśmą lustrzaną powinno wystarczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa mam 70x35.

Silikon dostaniesz w każdym zoologicznym .

Jak już znajdę chwilę to na pewno napiszę czego użyłem , ale na 100% będą to wkręty i silikon , może jakimś lakierem od środka maznę ale taśma i tak będzie , no chyba że zakupię od razu odbłyśniki .

Dla mnie najważniejsze aby pokrywa była wyższa niż fabryczna , myślę że pistia będzie lepiej w takiej rosła .

Edytowane przez mrokalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam prawie wszystko, został mi silikon do kupienia i jakieś krótkie wkręty tylko nie wiem czy takie znajdę. Moja pokrywa 40x25 będzie 10cm w górę od szkła. Myślę że ze względu na małe akwarium jakoś źle to nie będzie wyglądać. 

Kwestia jeszcze jak z długościami kawałków paneli, dam chyba po 0,5cm więcej żeby obudowa spokojnie wchodziła w baniak i żeby nie było problemu w razie potrzeby jej zdjąć.

 

Aha i klej jaki znalazłem u siebie w mieście to SOUDAL wodoodporny D3 65A (do drewna). nie wiem jak będzie trzymał, na początek to chyba próbnie przykleję dwa kawałki do siebie i zobaczę jego wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić. Miałem kiedyś panele użyte jako pokrywa i już nigdy więcej tego materiału nie użyje. Co prawda nie malowałem ich od spodu ale i tak wątpię żeby coś to dało. Para wodna i tak zrobi swoje. Pamiętaj, że każdy klej na łączeniach czy farba będzie reagowała w parą wodną, która i tak się skropli i wpadnie do akwarium!!! Także to z czego jest zrobiony panel...

Także jak się chcesz w to bawić to tylko silikon akwarystyczny (można go w marketach typu OBI dostać w dużej tubie na wyciskarkę) i porządnie wszystko zasmarować..

Teraz mam pokrywę zrobioną z takich szerokich paneli ściennych. Jest to plastikowe. Duży wybór kolorów i tekstur. Cena też fajna. Ramę zrobiłem z plastikowych kątowników. Wyszło tanio i dość ciekawie. panel pcv....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam skoro rozmowa o panelach pomóżcie mam problem zrobiłem pokrywe z paneli podłogowych wszystko jest ok lecz mam maly problem wiemy wszyscy ze woda paruje lecz na ,, dachu '' ryb pokazuje sie pleśń wilgoc jak to moge zabezpieczyć lub czym innym zastąpic oto pokrywe by koszt nie przekroczył 120 zł proszę o szybką odp. dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zmieniłem pokrywę z paneli podłogowych na pokrywę robioną z pcv. Możesz spróbować folią screczową. Ale lepiej zrobisz jak to wywalisz i zrobisz z jakiś płyt plastikowych, np w/w panele. Na allegro około 18zł wychodzi za m2. W sklepie pewnie podobnie w zależności od koloru i producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pokrywa ma z 2 lata. Przez ten okres nie miałem czasu narożników zamaskować plastikowym kątownikiem, co zresztą widać na którymś tam zdjęciu  :oops:  Statecznik znajduje się na pokrywie, a to dlatego że nie chciało mi się iść po dłuższy kabel żeby go dać za lub z boku akwa.. ;)

Pokrywa się trzyma na plastikowym kątowniku z przodu i tyłu akwarium i na wkrętach które wystają w rogach pokrywy (wkręty opierają się o krawędź szyby). Świetlówka na innych kątownikach plastikowych.

To by było na tyle...

post-2126-0-53122600-1409172590_thumb.jpg

post-2126-0-77149900-1409172609_thumb.jpg

post-2126-0-04064300-1409172620_thumb.jpg

post-2126-0-24793100-1409172629_thumb.jpg

post-2126-0-38436800-1409172655_thumb.jpg

post-2126-0-02324600-1409172663_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

(wkręty opierają się o krawędź szyby)
a ja mam pytanie do ciebie. Mianowicie czy nie brzęczy ci pokrywa jak jest podparta na wkrętach o szybę? 

 

Dodam ze już kończę pokrywę swoją robić. Powiem tak, robię z paneli i jak wytrzyma chociaż rok to będę się cieszył bo moja standardowa jest pocięta trochę nieudolnie i strasznie wygląda (przy zakładaniu filtra zewnętrznego), do tego już moja świetlówka ma rok i wypadało by ją zmienić, a w standardzie była zwykła żarówka z gwintem i żeby założyć tą drugą musiałem dziurę wyciąć na górze dekla. Teraz muszę odświeżyć światło a z tej racji że moje 11W to za mało dla mnie więc robię nową pokrywę. 

Zapewne też nie będzie idealna bo to moja pierwsza ale na pewno będzie lepiej wyglądać niż ta standardowa. Dodam że każde łączenia smaruje silikonem i brzegi. Od środka jest wszystko oklejone folią aluminiową więc jak folia będzie się trzymać to nie powinna się tam wilgoć dostać. Do tego jeszcze chce założyć wentylatorek żeby woda się nie skraplała, obieg powietrza pod baniakiem będzie więc zmniejszę ryzyko zawilgocenia panelu. 

 

Jedynym problemem jaki mam jest właśnie zrobienie oparcia o szkło i odprowadzenia wody która będzie ściekać z pokrywy (nie chciał bym żeby ściekała za akwarium). I wpadłem na pomysł żeby użyć plastikowej listwy 90'. Troszkę ją podgiąć i mam i oparcie i odprowadzenie wody. Tylko nie wiem czy to wytrzyma. Skleił bym na klej montażowy a brzegi silikonem bym objechał żeby coś tam się do wody nie dostało jakieś chemikalia czy cuś z tego kleju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga tej pokrywy jest na tyle mała że nie ma szans pier... tj. spaść do wody. Na niej jak widać jest doniczka z chabaziem przez ktróry przelatuje woda z akwaria. Pokrywa nie brzeczy i jest stabilna. To co widać od środka takie poszarpane to czarna folia która zasłania tył akwaria oraz boki. Jeśli chodzi o zamknięcie pokrywy to z powiomu obserwowania akwaria nie widać cięć. Akwarium jest dość wysoko polożone, jego dno jest na wysokości oparcia od narożnika. Akwarium ma wysokość 55 cm więc trudno parzeć na pokrywę w taki sposób aby rzucały się jej niedoskonałości. Omijam że narożniki muszę dokleić żeby śruby zasłonić. W planie jest także odbłyśnik na świetlówkę więc przedni kątownik nie będzie rzucał cienia na pokrywę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja z paneli podłogowych też nie jest ciężka ale tez nie lekka jak ta oryginalna z plastiku. Ale myślę że te plastikowe listwy dadzą radę ją utrzymać. 

 

Przykleiłem taśmy LED już to pokrywy i się lutują, poszło mi 5m białych zimnych i dałem 2 paski po 30cm białych ciepłych. Mam nadzieje że roślinkom wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja zrobiłem swoją pokrywę z płyty MDF grubości 10mm. Taka płyta jest dostępna np. w Castoramie w cenie około 22zł za metr kwadratowy. Docięcie gratis. Dokupiłem jeszcze kilka kantówek drewnianych, które pomogły w skręceniu całości. Od środka dałem zwykłą taśmę odbłyskową bez jakiegokolwiek zabezpieczenia od wilgoci. Nad powierzchnią wody mam szyby nakrywkowe więc nie martwię się o parowanie wody. Z zewnątrz pokrywę okleiłem okleiną drewno podobną. Wcześniej miałem podobnie wykonaną pokrywę w innym akwarium, która działała przez ponad dwa lata i nie było żadnych problemów. Dla chętnych moge wysłać zdjęcia. Co najważniejsze koszt nie przekroczył 60 zł. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dobra pokrywę mam zrobioną i światło paski LED też świecą już od kilkunastu dni i jak na razie nie narzekam na wzrost roślinek nawet bomblują czego wcześniej nie było i pokrywa się nie rozjeżdża, folia i paski LED się trzymają, a i wentylator to bardzo dobra sprawa bo nie osiadają opary a nawet jak mam nie włączony i pokrywa jest cała mokra to wystarczy go włączyć i po paru minutach już jest sucho. Idealna moja pokrywa nie jest ale już wiem co w niej zmienić przy kolejnym składaniu pudełka :)

Dzięki wszystkim za rady i porady i cierpliwość do mnie :)

 

Pozdrawiam i temat można zamknąć :)

 

// Na forum wymagana jest poprawna pisownia. Zdania zaczynamy wielką literą i kończymy kropką, używamy znaków interpunkcyjnych / darekbart

Edytowane przez Gość
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...