Skocz do zawartości

Rośliny gniją i stają się dziurawe.


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Znów problemy w baniaku :/  Rośliny zaczęły „się dziurawić” i chyba gnić. Większość z nich przyciąłem (nie myślałem bo mogłem zrobić im wcześniej zdjęcia) i jak na razie jakoś ten baniak wygląda…. ale już widać, że rośliny sobie nie radzą. Wszystko widać na załączonych poniżej zdjęciach. Zamieszczam również wszelkie informacje o baniaku jakimi tylko mogę się podzielić.

Baniak: 240l

Oświetlenie: 2x40w  1x18w  (~6500K)

~0,4W/L  świecone 8-10 godzin dziennie.

Rośliny:

-Nurzaniec śrubowy

-Nurzaniec olbrzymi

-Rózne żabienice

-Kryptokoryna

Anubias

Parametry:

Ph-  8    (włożyłem liście dębu w woreczku to może spadnie do 7.5)

NO3-  20

PO4-  1

GH-  20 st. Niem.

KH-  17 st. Niem.

Fe-  0

(Jeśli któryś z parametrów jest nieodpowiedni, bądź w złym stosunku do innego to proszę pisać I od razu proszę o rozwiązanie jak zmienić jego wartość. :D)

Nawożenie:

Mikro+Makro (kupione na allegro w stanie sypkim) (nie podaje od 3 dni ponieważ mi się skończyły i czekam na przesyke)

Co2 z dwóch bimbrowni 1.5l

 

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże zaprowadzić równowagę w tym akwarium i rośliny złapią w końcu ładny kolor i zaczną rosnąc jak szalone ^^

 

 

 

 

C745NXE.jpg

 

q84uoww.jpg

 

nj5VqvN.jpg

 

Colg9tj.jpg

 

pjUmUpH.jpg

 

bsDSTLs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak potasu.

Zatrzymanie wzrostu rośliny. Liście stają się dziurawe, brązowieją i żółkną, robią się przezroczyste.

Brak żelaza;

Zatrzymanie wzrostu rośliny. Liście rosną, ale mniejsze, robią się najpierw małe brązowe dziurki, po czym stan się pogłębia. Blaszka  żółknie po czym blednie i zaczyna gnić.

Masz braki tych podstawowych pierwiastków. Chloroza jak się patrzy.

 

GH i KH za duże.  

pH także nie najlepsze.

Do podmianki możesz używać wody RO bądź demineralizowanej. Ale musisz pamiętać, że inne parametry też spadną, więc dolewasz mineralizatora.

 

Reszta dobra

 

A i zapewne masz też braki magnezu no i dochodzi fakt, że zaczynają Ci się glony. Na anubiasie coś z   zielenic na obrzeżach i krasnorosty. 

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak sie zapytam. Aby pH było stabilne to kH ma wynosić coś około 7-8⁰ ? Czy moze się mylę?

U mnie Kh jest równe 7 a Ph delikatni poniżej 7. Gdy twardość węglanowa był wyższa od 10, nie mogłem zjechać z Ph poniżej 7. W baniaku mam dość sporą ilość liści dębu i szyszek olchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ph- 8 (włożyłem liście dębu w woreczku to może spadnie do 7.5)

NO3- 20

PO4- 1

GH- 20 st. Niem.

KH- 17 st. Niem.

Przy takim KH na pewno pH Ci nie spadnie dzięki liści dębu,NO3 obniż do 10.

Ogólnie masz braki makro.

Ale jest to jedno ale... prawie wszystkie Twoje rośliny pobierają pierwiastki z podłoża (oprócz anubiasa), przy takim oświetleniu nie potrzebują ich wcale dużo.

Co masz w podłożu? Myślę że tu tkwi problem.

I jak wyglądają podmiany u Ciebie i czyszczenie filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim KH na pewno pH Ci nie spadnie dzięki liści dębu,NO3 obniż do 10.

Ogólnie masz braki makro.

Ale jest to jedno ale... prawie wszystkie Twoje rośliny pobierają pierwiastki z podłoża (oprócz anubiasa), przy takim oświetleniu nie potrzebują ich wcale dużo.

Co masz w podłożu? Myślę że tu tkwi problem.

I jak wyglądają podmiany u Ciebie i czyszczenie filtra?

Podłoże to piach i raz na jakiś czas dodaje kilka kulek glinianych (co jakiś miesiąc) jeśli chodzi o podmiany to raz w tygodniu zmieniam 30-35%wody a jeśli nie mogę, co czasem się zdarza to raz na dwa tygodnie 40% ale to rzadkość. Filtr ma przepływ Max 1500l/h, czyszczony co dwa tygodnie w wodzie z podmian

 

A jeśli chodzi o mikro/makro to stosuję takie coś: http://allegro.pl/nawoz-mikro-makro-blisko100g-kulki-i-3-kapsulki-i4483170824.html

 

 

Więc na początek obniżyć GH, KH, Ph...zwiększyć poziom Fe (o ile?) dodać jakiś magnez, potas?

 

Wysłane za pomocą Tapatalka.

 

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te kulki, co stosujesz są jałowe to Mapet będzie miał rację, że roślina korzeniami nic nie ciągnie gdyż nie ma, co. Ja też nie stosuję substratów ani aktywnego podłoża a kulki nawozowe z tym ze JBL, które działają przez pół roku uwalniając stopniowo pierwiastki do podłoża. Dodatkowo, co jakiś czas wspomagam to kapsułkami Aqua-art. Nawozy, które stosujesz też albo są do” czterech liter” albo dajesz ich za mało. Nie zmienia to faktu, że masz całkowite ZERO żelaza w wodzie, co powoduje, że w roślinach masz dziury, później żółkną, bieleją i na końcu gniją. Potasu też brak, bo to widać na pierwszy rzut oka. Fe zwiększasz tak abyś miał stężenie pomiędzy 0,50 a 1 mg/l. Potas także by się przydał.  Najpierw zbijasz KH i GH później stabilizujesz pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zmniejszenia twardości bym zaczął (neonom musi być nielekko w takich warunkach ;)). I od podania potasu. I dużo węgla.

Z tym żelazem to bym nie szalał. No chyba, że mój przedmówca będzie Ci pomagał z glonami jak zastosujesz jego radę. :)

Nie wydaje mi się żeby było go za mało gdyż albowiem ponieważ:

1. jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby kulki były pozbawione mikro (nawet niemarkowe i niewypasione jak JBL),

2. wnioskując z powyższego, roślina pobiera mikro korzeniami, nawet jeśli jest ono niewykrywalne w słupie wody (przy użyciu testów akwarystycznych),

3. jałowa woda przy takich twardościach? Bez kitu, takie rzeczy to nie w Polsce,

4. zielenice na tylnej szybie to się znikąd nie wzięły.

Podsumowując: ja bym zaczął od podania potasu i węgla w dużych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zmniejszenia twardości bym zaczął (neonom musi być nielekko w takich warunkach ;)). I od podania potasu. I dużo węgla.

Z tym żelazem to bym nie szalał. No chyba, że mój przedmówca będzie Ci pomagał z glonami jak zastosujesz jego radę. :)

Nie wydaje mi się żeby było go za mało gdyż albowiem ponieważ:

1. jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby kulki były pozbawione mikro (nawet niemarkowe i niewypasione jak JBL),

2. wnioskując z powyższego, roślina pobiera mikro korzeniami, nawet jeśli jest ono niewykrywalne w słupie wody (przy użyciu testów akwarystycznych),

3. jałowa woda przy takich twardościach? Bez kitu, takie rzeczy to nie w Polsce,

4. zielenice na tylnej szybie to się znikąd nie wzięły.

Podsumowując: ja bym zaczął od podania potasu i węgla w dużych ilościach.

 

A nie widzisz, że wyniki pokazują ze ma zerowy poziom żelaza? Na zdjęciach widać, że najbardziej brakuje żelaza i potasu. Tutaj magikiem nikt być nie musi, aby to stwierdzić po roślinach. Druga sprawa to taka, że ja miałem to samo z twardością wody. GH i KH na prawie identycznym poziomie a woda z miejskich wodociągów aż taka twarda nie jest. Może coś mu zatwardza.Tutaj jest ewidentny brak żelaza i magnezu. Przedawkowanie żelaza może wywołać identyczne objawy jak te przy brakach oraz to, że roślina zahamuje ze wzrostem. Gdy utrzyma poziom Fe na poziomie 0,50 a 1 mg to o glonach może zapomnieć. Niektórzy powielają stare informacje.

Co do kulek to muszę Cię zmartwić. Kulka kulce nierówna. Znam to z własnej autopsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:huh:  Hmmm to ja chyba coś muszę robić u siebie nie tak...

W jednym akwarium woda jałowa (lana tylko czysta RO) pod pisaskiem tylko torf, jedna taśma ledowa która ledwo co świeci, żabienica i nurzaniec rosną bez problemu (wolno ale rosną).

W drugim tak samo tylko RO , 0,2 W/l światła do tego akwa wysokie (jedna świetlówka 10000 K, więc ma się to do roślin jak siodło do świni), podłoże to sam piasek a pod korzeniami u każdej żabienic po 3 kulki G-T, ładnie się przyjeły i rosną.

Kulki robiłem sam tylko torf i glina i je wypiekłem bez żadnych dodatków.

Więc u kolegi wyżej problem bardziej tkwi w twardościach, pH, niedostatecznej filtracji i nieustabilizowanym akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh przepraszam, że podważyłem tym postem Twoje fundamenty wiedzy o roślinach...

 

 

żabienica i nurzaniec rosną bez problemu (wolno ale rosną)

 

 

ładnie się przyjeły i rosną

 

 

To się powinieneś cieszyć, że nie zagłodziłeś roślin i jakoś się trzymają

Czytamy ze zrozumieniem... Rosną to nie znaczy że ledwo sie trzymają i głodują...

 

A co do moich akwarii masz w galerii, wystarczy poszukać. :) Co do moich roślin, nie są teraz one moim priorytetem ale wiem jak o nie zadbać. :)

Co do wody RO to mało wiesz, nigdy nie miałeś tak ryb a już zaczynasz szerzyć jakieś herezje, mówiąc o ekstremalnych warunkach to raczej nie o moich akwariach. :) Jak natkniesz sie na jakiś mój temat w galerii  możesz tam wspomnieć jak to ja bardzo znęcam się nad żywymi stworzeniami i głodze rośliny. :D

Patrząc dalej na Twoją radę apropo tego nawożenia, jeżeli kolega nie ma glonów (na pewno ma ale w ilości spokojnej do zaakceptowania), 90% roślin to rośliny z rozwiniętym systemem korzeniowym gdzie  większość pobierają pierwiastków z podłoża jedyny anubias, który bierze ze słupa wody a się bardzo dobrze trzyma tylko lekko krasnale go męczą.

To po co wg Ciebie nawozić słup wody? Co to pomoże?  Na dłuższą metę to tak jak postawić nawóz w butelce i kazać roślinom na niego patrzeć...

Słup wody to nie wszystko, stosunki pierwiastków też nie, często zapominacie o reszcie zależności, więc ściągnijcie te klapki z oczu i wbijcie sobie do głów, że bez ustabilizowanego akwarium (z odpowiednią filtracją, w miarę dobranymi do siebie wszystkimi elementami, żeby ten mały ekosystem był spójny), nie będzie zdrowego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty człowiecze nic nie podwyższyłeś gdyż nie masz zbytnio wiedzy na temat roślin. Bez obrazy, ale ilość wypowiedzi na forum nie zawsze idzie w parze z wiedzą. Korzenie korzeniami, ale zrozum, że mimo dużych korzeni roślina ciągnie niezbędne pierwiastki także z wody. Gdy tych nie ma w wodzie to liście zaczynają obumierać.  Na zdjęciach widać, że brakuje też magnezu, co jest makro elementem.  Mnie nie musisz pouczać gdyż moje rośliny nie głodują i ładnie się rozrastają a glony są tylko tam gdzie chcę, a chcę gdyż kolonia np. krasnorostów na filtrze ładnie wygląda. Co do wody RO to nie bój się mam z nią do czynienia nie tylko w krewetkarium, ale także w akwa ponad 700 lirów z paletkami i bocjami.  Niedawno jeszcze kupowałem wodę RO do podmian, ale ostatnio kupiłem filtr.  

Rośliny dla Ciebie priorytetem nie są a dla mnie są. Bez żywych soczystych roślin nie ma według mojego zdania akwarium, dlatego o nie dbam i pogłębiam swoja wiedzę.

Co do znęcania się nad stworzeniami. Sam napisałeś, że lejesz jak to nazwałeś wodę jałową no to przepraszam. Każde stworzenie wymaga jakiegoś tam innego środowiska. Może tak piszesz, aby pisać? Nie wiem. Ja raz nalałem do akwarium przy podmianie samą wodę RO to po 3 dniach GH i KH miałem na poziomie poniżej 2.  

Ja się sprzeczał na pewno nie będę. Autor niech sam napisze na forum o roślinach akwariowych. Zobaczymy czy przypadkiem nie każą podnieść Fe, dozować potasu, zmniejszyć twardość i ustabilizować pH. Dodatkowo pewnie jeszcze coś pod korzenie bo te kulki chyba na 100% swojej funkcji nie spełniają.

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty człowiecze nic nie podwyższyłeś gdyż nie masz zbytnio wiedzy na temat roślin. Bez obrazy, ale ilość wypowiedzi na forum nie zawsze idzie w parze z wiedzą.

Wiedza wiedzą, a praktyka swoją drogą (ja do tego ilości postów nie mieszam bo to nie ma nic z tym wspólnego) a Tobie po prostu brakuje argumentów. :) Więc dokoańczając Twoją wypowiedź: wiedza nie zawsze idzie w parze z doświadczeniem.

 

 

Ja raz nalałem do akwarium przy podmianie samą wodę RO to po 3 dniach GH i KH miałem na poziomie poniżej 2.

Więc nie miałeś doczynienia z akwariami prowadzonymi na samej wodzie RO a wyrażasz Swoją opinie.

Czym więc jest ona poparta? Niczym! Więc naprawdę zajmij się pogłębianiem Swojej wiedzy a nie podważaniem czyjegoś doświadczenia, którego Ty nie masz.

Dość długo miałem HT z żyznym podłożem, pełnym nawożeniem, butla CO2 i inne pierdoły.

W innym akwa na ziemii z gliną (HT) i tam kombinowałem z brakami, nadwyżkami pierwiastków, doprowadzałem do zaglonienia, potem wyciągałem z tego akwa... Teraz jest tam LT bez restartu i też spokojnie wszystko rośnie.

Więc co do roślin i do glonów możemy sobie podyskutować i u mnie wiedza w większości to doświadczenie a nie sama teoria.

 

 

Bez żywych soczystych roślin nie ma według mojego zdania akwarium, dlatego o nie dbam i pogłębiam swoja wiedzę.

Czas coś się dowiedzieć o akwariach biotopowych i stworzyć roślinom podobne warunki jak mają w naturze a zobaczysz sam, że żadne cuda niewidy nie są im potrzebne, żeby ładnie rosły.

 

 

glony są tylko tam gdzie chcę

No popatrz to na 100% jesteś lepszy ode mnie bo ja podczas przedawkowania mikro nie potrafiłem przetłumaczyć zielenicom, żeby zarosły mi tylko boczną szybę... :(

Jak byś chciał coś jeszcze dodać zapraszam na pw; albo załóż osobny temat, nie będziemy więcej zaśmiecać autorowi wątku.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi argumentów nie brakuje :)  Na liściach widać to, co widać i widać chlorozę. Przeczytaj, czym się objawia i jakich pierwiastków może brakować.  Miałem styczność z akwariami prowadzonymi na wodzie RO gdyż swego czasu pracowałem w sklepie akwarystycznym przez ponad 3 lata. Zajmowaliśmy się między innymi aranżacjami wykonywanymi na zamówienie. Zarówno słodkie jak i słone zbiorniczki. Do wody RO zawsze dawaliśmy mineralizatory, jeśli w akwarium były rybki, krewetki czy inne stworzenia. Po prostu wodę dostosowywaliśmy do potrzeb danego gatunku. Na samej czystej wodzie RO akwarium nie prowadziłem i sobie tego nie wyobrażam z tego względu, że taka woda jest jałowa a wiec rośliny prędzej czy później zwolnią ze wzrostem tym bardziej jak nie będziemy dozować mikro i makro. To samo tyczy np. ślimaków, które na wodzie Ro długo nie pociągną gdyż nie będą miały, z czego budować swoich muszli. Bardziej wymagające krewetki na samej RO też chyba długo nie pociągną.Chyba ze Ty masz inne doświadczenia to przepraszam :)

Co do glonów. Tak umiem tak zrobić, aby glony np. krasnorosty były tylko na filtrze i to nie jest sztuka. Prąd wody, oświetlenie led z różnymi konfiguracjami barwowymi, większa moc jednej diody i jest w jednym miejscu ładna kolonia krasnorostów, która pokrywa mi wylot filtra. To samo z tłem. Tło strukturalne, które przypomina kamienie i gdzie nie gdzie kolonia „soczystych” zielenic, które bardzo ładnie się z tym komponują. Pozbycie się glonów wcale trudne nie jest i specem nie trzeba być. 

Ja osobiście jestem zwolennikiem gęsto zarośniętych akwariów. Robię wszystko, aby rośliny rosły jak najszybciej. Bez odpowiednich nawozów tego nie osiągnę. Nigdy nie miałem takiego przypadku, co autor powyżej.

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na samej czystej wodzie RO akwarium nie prowadziłem i sobie tego nie wyobrażam z tego względu, że taka woda jest czyta

No więc o czym ze mną dyskutujesz?

 

 

Ph- 8 (włożyłem liście dębu w woreczku to może spadnie do 7.5)

NO3- 20

PO4- 1

GH- 20 st. Niem

. KH- 17 st. Niem.

Co do Twojej opini o brakach magnezu czy mogą się one pojawić przy takich twardościach? Wątpie..

Żabienice nie lubią takich parametrów wody.

Przez częste czysczenie filtra nie ma stabilizacji w akwa i rośliny tak jakby cały czas muszą się adoptować do nowych warunków (po podmianie). To tak jak z aklimatyzacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przyszło Ci do głowy, że przy takiej twardości niektóre pierwiastki nie będą wchłaniane przez rośliny? Nie wiesz też o tym ze pierwiastek taki a taki jest od siebie zależny? Potas będzie wchłaniany gorzej, gdy w wodzie jest zbyt duża ilość wapnia. To samo magnez i potas. Zależny jest od siebie też np. magnez i wapń, fosfor i żelazo.   Są też różne typy twardości. Wytłumacz mi, dlaczego u mnie w mieście jest woda dość twarda a magnezu prawie nie ma a żelazo na poziomie 0,02. Tak pisze na stronie wodociągów miejskich.  Zresztą testy akwarystyczne niby to potwierdzają.

 

Oj przepraszam, że z Panem wszedłem w dyskusję. Powiem szczerzę, że jesteś ewenementem, bo drugiej osoby nie znam, która stosując wodę RO nic do niej nie dodaje a zwierzęta i rośliny żyją. Gratuluję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zależnościach pierwiastków do siebie to ja bardzo dobrze wiem. :) Nie musisz "uczyć ojca dzieci robić", ale są rośliny i są rośliny, do tego jeszcze nie doszedłeś. :)

Ewenement moich akwarii możesz spokojnie zobaczyć na forum (czego nie widać u Ciebie), gdybyś się bardziej zainteresował roślinami to byś wiedział w jakich warunkach bytują w naturze jak i ryby i że mogą ładnie rosnąć i nie mieć problemów dzięki urozmaiconej diecie dzięki której dostarcza się wszystkie potrzebne pierwiastki do wzrostu a wraz z nimi również śladowe ilości pierwiastków dla roślin które pochodzą bądź z ich odchodów (ryb) bądź z resztek pożywienia.

Ale rozumiem, że jeszcze do tego nie doszedłeś. :)

Nie jest to żaden ewenement zresztą... bo pół amazonki by wymarło gdyby Twoja teza się potwierdziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie doszedł to bym nie pisał. Gdybyś wiedział to nie zadawałbyś pytania, na które nie wiem czy już odpowiedziałeś czy może odpowiedziałeś w taki sposób abym ja odpowiedział. Może mieć miedź w wodzie, może nie mieć a może ma niedobór innych pierwiastków, które blokują siebie nawzajem. Nie porównuj też zbiornika otwartego do zamkniętego. I uważasz, że ryby dostarczą w zbiorniku wystarczającą ilość pierwiastków dla roślin? Nie bardzo widzę też lanie czystej wody RO do moich krewetek. Nagły spadek pH, twardości i w kilka godzin mogę stracić wszystkie. Także nie wydaje mi się, aby każdy mógł podmieniać na taką jałową wodę.  Weź otosy, które są bardzo delikatnymi rybkami. Gdybym tak podmieniał na RO to chyba by nie przeżyły.

 

I dlaczego za każdym razem mi ubliżasz, że do czegoś nie doszedłem albo wiesz lepiej? Nie jesteś alfą i omegą i miej szacunek dla innych.  Nie chciałem tego pisać, ale dostałem dwie wiadomości, aby się z Tobą nie wdawać w dyskusję. Ciekawi mnie, dlaczego :)

 

Nie widać u mnie czego? Tego że nie dałem zdjęć? To chyba nie jest przymus? zaraz oglądnę Twoje

 

 

Oglądnąłem to;  http://forum.superakwarium.pl/topic/35644-280-l-mapetowa-amazonka/

Gdzie masz rośliny? Ja nie widzę. Niby napisałeś na początku, że coś tam jest, ale po restarcie to tylko cos tam pływa i dokładnie nie widzę, co … anubias? Najtwardsza roślina, jaką znam. Nie do zdarcia wiec możesz nie nawozić niczym, zawsze coś tam wchłonie

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to Ty mi ubliżasz i Ty podważasz moją wiedzę i doświadczenie.

Pakujesz do jednego worka ryby tak jak i rośliny, nie wszystkie ryby i nie wszystkie rośliny wymagają takich samych parametrów wody.

Dla przykładu, mały heniek by padł przy parametrach wody jakie lubi żabienica, tak samo jak Twoje krewetki przy takich jakie lubią np. pyszczaki (i to od razu).

 

Co do zdjęć akwarium nie jest to żaden mus, ale żeby:

 

Pochwal mi się tymi akwariami. Chciałbym zobaczyć rośliny w tak ekstremalnych warunkach.

napisać coś takiego wypadało by najpierw pokazać coś swojego i przed tym Twoim postem wyraziłem Swoją opinię bez najeżdzania na kogo kolwiek, Ty zachowałes się odwrotnie.

Mam szacunek i szanuje każdego zdanie, tylko czasem jak ktoś nie potrafi przyjąć do siebie że popełnił błąd i ma za wysokie EGO i nie widzi więcej nic oprócz czubka własnego nosa to tak jest, negujesz moje doświadczenie z akwariami na samej RO chociaż nigdy takowego nie prowadziłeś (moja 90-tka na samej czystej RO została założona w czerwcu 2013, działa do dziś bez zmian).

Jak z tą żabienicą, nie lubi tak wysokich twardości i zasadowej wody ale Tobie ciężko to zrozumieć i szukasz dziury w całym.

A co do moich zbiorników miłego oglądania...

 

Edit:

 

To nie anubias :) Jak sam tytuł tematu wskazuje "Mapetowa Amazonka" anubias nie nalezy do tego biotopu (czyżbyś tego nie wiedział) i na zdjęciu widać że jest to roślina posadzona w podłożu a anubiasa tak się nie sadzi... No chyba, że zdjęcia są niewyraźne i dopatrzyłeś się gdzieś wystającego kłącza nad podłożem...

I to nie jest on :)

 

 

anubias? Najtwardsza roślina, jaką znam. Nie do zdarcia wiec możesz nie nawozić niczym, zawsze coś tam wchłonie

A to zdanie neguje to co przedtem sam napisałeś.

Powodzenia w dalszym szukaniu. :)

 

Edit2:

 

 

ale po restarcie to tylko cos tam pływa i dokładnie nie widzę, co … anubias?

Jeżeli Ty tam zobaczyłeś na tym zdjęciu (zdjęcie zaraz po restarcie- aż sam musiałem spojrzeć na zdjęcia) anubiasa, to ja podziękuję Tobie za dalszą dyskusję.

Powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glony są tylko tam gdzie chcę

Tak umiem tak zrobić

Z chęcią poczytam jak założysz temat z poradnikiem-"Piękne glony, jakie chcemy i tam gdzie chcemy. Chcesz krasnala na 3/4 przedniej szyby zajrzyj" ;)

co … anubias? Najtwardsza roślina, jaką znam. Nie do zdarcia

Chcesz zobaczyć zdarte ?

Wiem, nie ma takich, ale ktoś chciał i zdarł ;)

Edytowane przez Sławek121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Negujesz tutaj to, co ja napisałem a sam masz w pierwszym opisie tej Twojej amazonki;

 

Rośliny:
-2 x żabienica amazońska
- echinodorus rubra variegata
-anubias
-resztki tajwanu na korzeniu
-pistia
-rzęsa
-scindapsus.

 

 

Więc co mi tutaj amputujesz? To ja dziękuję za dyskusję z kimś, kto nie pamięta, co wypisuje. Post 71 lewy róg. Nie wiem, co to jest wiec napisałem, że nie wiem. Nie dowidzę, bo obraz jest kiepski. Po liściach mniej więcej wygląda na anubiasa i mi tak to spasowało tym bardziej, że widać tak jakby był przyczepiony do korzenia.  A tak na marginesie. Anubiasa sadzi się w podłożu byle nie zakopywać kłącza.

 

Ja nie popełniłem błędu odpowiadając autorowi, gdybym nie był pewny swego to bym nie pisał. Poprawiając mnie powinieneś od razu zacząć od pierwiastków zależnych od siebie. Tego nie zrobiłeś i brnąłeś dalej, aby tylko wyjść na swoim.  Nawet nie wiesz, jakie są twardości wody gdyż byś tak po prawdzie napisał. Mamy dwie, ale jeszcze są dwie jakby podgrupy. Więc twardość wody nie zawsze może iść z dużą zawartością magnezu. Przykładem jest woda wodociągowa w mojej miejscowości. Nawet spora nadwyżka nawozów w dobrze prowadzonym akwarium nie spowoduje glonów. Ja leję 3 razy większą ilość np. Flourisha i innych nawozów niż zaleca producent i jakoś glon mi się nie rozprzestrzenia.

  Doświadczenia nie neguje. Napisałem tylko, że nie wyobrażam sobie lać wody RO do akwarium niczego nie dodając.  W sklepie też tego nie praktykowaliśmy, bo to według nas był bezsens i dalej tak uważam przy moich akwariach i ich mieszkańców.

 

Glony w jednym miejscu? To jest nic trudnego. Zabawa światłem to jest klucz do wszystkiego. Wystarczy zrobić kilka świetlówek led o różnej konfiguracji i posadzić odpowiednio rośliny. Chodzi o to, że nad tłem strukturalnym mam bardzo silne jasne światło. Ledy mają ten plus, że świecą prosto wiec bardzo łatwo je skierować na wybrane miejsce.  Pomiędzy tłem a drugim planem posadziłem wysokie roślinki, które dodatkowo to światło tłumią. Zielenice w tym miejscu bardzo ładnie obrastają tło. Nad drugim planem dałem inna barwę świetlówek i tak ułożyłem, aby od razu oświetlały pierwszy plan.  Krasnorosty kochają prąd wody, dlatego przyniosłem od znajomego jednego. Przywiązałem do filtra a ten się ładnie rozrósł. Nad wylotem filtra mam jedną jasną diodę. Im większe akwarium tym lepsze można osiągać efekty gdyż można zastosować różne barwy, moc i można stworzyć jasno oświetlone bądź przyciemnione miejsca w jednym zbiorniku.  

 

Jak go zedrzesz gąbką to owszem. Będzie zdarty. Ale jak w moim akwarium wybuchła choroba to prawie wszystkie rośliny zmarniały a anubias wypuszczał nowe liście, wiec dla mnie jest pancerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co mi tutaj amputujesz? To ja dziękuję za dyskusję z kimś, kto nie pamięta, co wypisuje.

 

 

ale po restarcie to tylko cos tam pływa

Po restarcie chyba dużo rzeczy się zmienia, sam to zauważyłeś a teraz odwracasz kota ogonem. :)

 

 

Po liściach mniej więcej wygląda na anubiasa i mi tak to spasowało tym bardziej, że widać tak jakby był przyczepiony do korzenia. A tak na marginesie. Anubiasa sadzi się w podłożu byle nie zakopywać kłącza.

 

 

na zdjęciu widać że jest to roślina posadzona w podłożu a anubiasa tak się nie sadzi... No chyba, że zdjęcia są niewyraźne i dopatrzyłeś się gdzieś wystającego kłącza nad podłożem...

Napisałem to prędzej jak Ty i to również pokazuje jak dokładnie czytasz to co się do Ciebie pisze. :)

 

 

Nawet spora nadwyżka nawozów w dobrze prowadzonym akwarium nie spowoduje glonów. Ja leję 3 razy większą ilość np. Flourisha i innych nawozów niż zaleca producent i jakoś glon mi się nie rozprzestrzenia.

Tego nie neguje i często sam to powtarzam. :) Ważne aby był zachowany odpowiedni ich stosunek do siebie, ale wszstko jest limitowane światłem, w przeciwnym wypadku może dojść do przenawożenia akwarium. :)

I nie wiem do czego to się odnosi, tutaj nie jest opisywany zbiornik HT. Ja napisze jeszcze raz: Żabienica Amazońska nie lubi tak twardej i zasadowej wody i nie potrzebuje takiej ilości pierwiastków tym bardziej przy tak słabym oświetleniu.

 

 

Post 71 lewy róg. Nie wiem, co to jest wiec napisałem, że nie wiem.

71 post nie jest zdjęciem po restarcie (sam o tym restarcie wspomniałeś a opisujesz całkiem co innego) i to pływa scindapsus.

Zdjęcie po ostatnim restarcie w poście nr 90. Więc skończ mieszać, zacznij czytać ze zrozumieniem i przestań udowadniać coś na siłę.

A specjalnie dla Ciebie zrobie zdjęcia dziś tych roślin.

Dodam tylko, że rośliny przez 3 miesiące stały bez podłoża w obciętej butelce po pepsi na parapecie, potem przeszły 2 kąpiele w nadmanganianie (żeby pozbyć się pasożytów) i dopiero potem posadzone w akwa (od około 15 lipca), więc nie ma mowy ani o żadnych rezerwach rośliny, ani o przekazywaniu pierwiastków mobilnych ze starych liści do nowych, bo gdyby tak było to dawno już by padła, bo by przez ten czas i wykorzystała rezerwy i wszystko co miała w sobie.

To jeszcze poszukaj moje 90 L akwarium staraj dalej się mi udowodnić to z czym nigdy nie miałeś doczynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...