Skocz do zawartości

Jaka frakcja podłoża jest najlepsza, jak układać podłożę żeby opływ wody był wydajniejszy


Motorniczy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedługo szykuję się remont pokoju wiec i tak trzeba będzie wynieść akwarium co się wiąże ze zlaniem wody z akwarium.

Uważam że jest do dobra okazja do gruntownego umycia akwarium oraz wymiany podłoża ( aktualnie żwir bazaltowy dolna warstwa 2-4 mm górna 5-10 mm ) bo zrobił się brzydki i nie przypadł mi do gustu, zresztą od samego początku nie przypasował mi a po czasie widać że syf spada niżej i bardzo ciężko jest się go pozbyć.

 

Do rzeczy chcę kupić jakiś substrat pod rośliny i nowy żwirek jednak nie wiem jaką frakcję wybrać bo kolorystycznie to już wg uznania.

Chciałbym aby łatwy w odmulaniu i bezpieczny dla rybek m.in Kirysków, otosków, zbrojnika i krewetek amano.

 

Myślałem o frakcji 0,8-1,2 mm jako górną warstwę ( nad substratem ) jednak obawiam się, że może nie dopuszczać świeżej wody do korzeni w akwarium tym samym hamując ich wzrost lub przyczynić się do gnicia.

 

 Jaką frakcje polecacie ? 

 

Zastanawiam się również nad ułożeniem tego żwirku, aktualnie patrząc na wprost w lewym tylnym rogu mam filtr wew z deszczownią która jest pod wodą skierowana ku górze na przednią ściankę akwarium.

Jak to ułożyć ( mam namyśli gdzie więcej i gdzie mniej ) aby wody lepiej opływała dno i trafiała do filtra w moim przypadku.

Myślałem o czym takim, że z  prawego rogu spadek w kierunku filtra aby wody " spływała "  do miejsca gdzie jest zasysana i oczywiście zostawiając większa warstwę z tyłu dla roślinek - jak to będzie wyglądać w praktyce ? Jak ustawić deszczownie w kierunku od bocznej do bocznej czy od tylnej do przedniej ?

 

Akwa 112l 80x35x40 prostokąt. 

 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla kirysów podłoże to piach.
 

Tak jak pisze V_i kiryski potrzebują piachu. Nie żadnego barwionego i kolorowego tylko zwykłego piachu np. do piaskownic ze sklepu budowlanego. 

Nie wierz w żadne bzdury o gniciu korzeni i strefach beztlenowych bo to są akwarystyczne mity. 

 

Podłoże standardowo, z przodu mniej, z tyłu więcej :) Przy filtrze odpowiednim do litrażu woda wszędzie dotrze i wróci. Pamiętaj, że filtr nie służy do odmulania podłoża, 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że filtr nie służy do odmulania podłoża

 

Filtr to aquael turbo 500 wg producenta 500l/h i akwarium do 150l. Ja mam 112l wiec wydaje mi się że filtr jest prawidłowo dobrany.

Oczywiście, że wiem. Odmulam z podmianą raz w tygodniu.

 

Piach, dla mnie nie będzie wyglądać to estetycznie,

W każdym razie jak z czyszczeniem tego piachu?

Nieczystości zostają na powierzchni wiec odmulanie odbywa się z pewnej odległości żeby nie zassało podłoża ?

Jaki piasek kupić i jak go przygotować do akwarium ? Płukanie go jest chyba trochę kłopotliwe ?

Czy to taki zwykły piasek który można kupić wszędzię, czy mówimy o jakieś konkretnej frakcji bo pewnie jest ich kilka.

 

Fakt - naczytałem się o tych strefach beztlenowych, czy warstwa piachu nadal zostaje taka sama jak w przypadku żwiru tzn 3-6 cm ?

 

może trochę większa frakcja ? 

0,8-1,2 mm ?

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś się co będzie pasowało kiryskom, a odpowiedź jest tylko jedna : piach.

Piach wygląda w akwarium super, na forum jest już trochę akwariów właśnie na piachu.

Ja piach polecam z OBI. Nie opamiętam jakiej firmy, ale jest przetestowany przez wielu i ma się pewność, że nie zmienia parametrów wody ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci z czystym sumieniem polecam piasek do piaskownic Sobex - sam mam i jestem bardzo zadowolony. Worek 20kg kosztuje niecałe 10zł-do kupienia w każdym, znanym markecie budowlanym. Płuczesz w miednicy po troszkę do momentu aż woda będzie kryształowa. Odmulać najlepiej delikatnie wężykiem o nie za dużej średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam w akwa i piach i żwirek ale gdybym miała zakładać raz jeszcze dałabym sam piach. Czyścić trzeba tak jak piszesz - z pewnej odległości tak żaby za dużo nie zassało. Zawsze coś i tak na pewno wpadnie ale można go potem dosypać. Ja to robię przez rurkę tak żeby opadał bezpośrednio na samo dno. Jak się z wierzchu zabrudzi to ręką przemieszam i jest git ;) Płukanie to wsypujesz do wiadra i pod prysznic tak długo mieszasz, odlewasz i dolewasz wody aż będzie zupełnie czysta. Poza tym kilka razy wyparzyć wrzątkiem. Zresztą żwirek też musisz wyparzyć i wypłukać w taki sam sposób. Piach jest nie tylko ważny dla kirysów ale też dla innych ryb, gdyby w przyszłości zamarzyły Ci się np pielęgniczki to one też potrzebują piachu. To dla nich ważne z punktu widzenia zdrowia - gdzieś kiedyś czytałam, że przy jego pomocy czyszczą skrzela, moje też w piachu budowały gniazdo i składały ikrę. Nie wiem jakiego dokładnie zbrojnika masz ale 112 litrów to na większość za mały zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiego dokładnie zbrojnika masz ale 112 litrów to na większość za mały zbiornik.

 

Konkretnej nazwy niestety nie znam bo w sklepie poprosiłem o zbrojnika i dostałem  ( jeszcze jako laik ) ciemny w brązowe ciapki.

Muszę przyznać, że chyba na ten piach mnie namówicie - mam czarne tło i w galerii google czarne tło ze zwykłym piaskem wygląda niesamowicie.

 

Reasumując

Piasek - najlepiej do piaskownicy z marketu budowlanego np 

 

Sobex

płuczemy dokładnie i wyparzamy. Do akwa dajemy substrat i na to wczesniej wypłukany piasek tył więcej, przód mniej. Zachowując granice 4-6 cm piachu

 

Co do samej wymiany podłoża planuję zlać wody około 60L-80l z tego akwarium. Rybki na 2-3 dni dam do 50l akwa ze zlaną wodą ( mam nadzieje że takie przerybienie ich nie wykończy ) i filtr którego nie będę płukał. Gdy dam nowe podłoże ( piach ) to zleje te 80L ponownie do głównego a resztę uzupełnię. Tak może być prawda ?

 

Co do ustawienia deszczowni i piasku

 

 

Zastanawiam się również nad ułożeniem tego żwirku, aktualnie patrząc na wprost w lewym tylnym rogu mam filtr wew z deszczownią która jest pod wodą skierowana ku górze na przednią ściankę akwarium.

 

proponujecie jakąś zmiane ?

 

 

Czytałem również, na innym forum że warto po podmianie i sprzątaniu piachu jakimś patykiem czy rurką wbijać w dno aby nim ruszyć ( w srodku ). Jedni tak robią - inny nie z tego co zrozumiałem ma to na celu uniemożliwienie powstawania tych martwych stref w podłożu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

płuczemy dokładnie i wyparzamy. Do akwa dajemy substrat

Ja piasek tylko wypłukiwałem ale jeśli chcesz to możesz go i wyparzyć. Co do substratu to ja bym bo wymienił na kulki gt które dajemy po całości lub w miejsca gdzie będą sadzone rośliny.

 

Deszczownicę masz dobrze ustawioną. Ma poruszać taflą aby napowietrzać wodę.

 

Z tego co sam doświadczam i obserwuję na forum nie zauważyłem żeby ktoś miał problemy z jakimiś martwymi strefami :).

Piasek to tanie i zarazem najbardziej uniwersalne podłoże :) nie ograniczasz sobie wyboru obsady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już po wymianie, JBL AquaBasic + i piasek do piaskownicy SOBEX. Wygląda super a co bedzię póżniej to zobaczymy, Przy ściankach widać bąble w piachu.

po 3 dniach nawożenia i CO2 widać, że rośliny działają ( bąbelki ) ale tylko przy wyłączonym filtrze.

 

Czy " ruszać " podłożem/piaskiem żeby te bąbelki uwolnić czy zostawić tak jak jest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...