Skocz do zawartości

Dojrzewanie 25l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję zrobić restart akwarium, a raczej naprawić swoje poprzednie błędy;
Mój plan:
1. Oddać wszystkie rybki (obsada fatalna)
2. Wylać całą wodę.
3. Chcę zachować roślinki (mchy od użytkownika Beniek, moczarkę, nurzańce)
4. Wygotować kamyki.
5. Wyczyścić szkło.
6. Poprawić tło.
7. Wszystko ładnie poukładać.

Moje pytania:
Jak poprawnie przygotować akwarium przed wpuszczeniem rybek? Czy roślinki mogę włożyć od razu? Ile to będzie trwało? Słyszałem, że rybki trzeba wrzucać po kilka raz na np. tydz. Jak to wygląda w przypadku gupików? Planuję 7-10 gupików 3-5 krewetek, ale o obsadę zapytam w innym dziale :) Dziękuję za pomoc. Po 4 latach błędów chcę to zrobić raz a porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dojrzewanie trwa około 2 tygodnie, po tym czasie i upewnieniu się, że parametry są odpowiednie możesz wpuścić obsadę

Po dwóch tygodniach woda na pewno nie dojrzeje.

Ryby, a w szczególności krewetki radze wpuszczać po ok. 4 tygodniach.Woda w akwarium potrafi dojrzewać nawet do 6 tygodni.

 

Co do restartu akwarium i oddawaniu rybek, to są chyba jakieś na których Ci zależy,możesz wybrać odpowiednie ryby pasujące do parametrów Twojej wody,a resztę oddać.Możesz wtedy zrobić restart na starej wodzie i zarybiać już po 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli się przyczepiać to dojrzewanie zależy od wielu czynników - jeśli jest wydajna filtracja, sporo roślin, dodane bakterie na start to po 2-2,5 tyg parametry w takim szkiełku powinny być stabilne i spokojnie można wpuszczać obsadę. Ja redki wpuszczałem do 20l po 2 tyg - trzeba dać na początek jak najwięcej roślin szybkorosnących - one bardzo pomagają.

Jeśli chcesz mieć krewetki to ja dałbym sobie spokój z nawożeniem.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chcesz mieć krewetki to ja dałbym sobie spokój z nawożeniem

 

 

trzeba dać na początek jak najwięcej roślin szybkorosnących - one bardzo pomagają.

A niby czym te rośliny mają się żywić? Jak skończą się niezbędne dla nich pierwiastki w wodzie, to co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz małowymagające rośliny, miej umiarkowane oświetlenie i tyle. Najlepsze będą mchy, wątrobowce, najas, itp. ;)

Krewetki kosztem mało wymagających roślin? Nawet te małowymagające potrzebują nawozów, aby uzupełniać potrzebne im pierwiastki! Proponuje najpierw trochę poczytać, przed dawaniem "rad". Z tego co wiem krewetki potrzebują stałych parametrów wody, a nawozić trzeba z umiarem, ale co ja tam wiem.

O nawozy zapytam w odpowiednim dziale. Co ile robić testy wody? (co tydz. wystarczy?)

 

Wysłane z mojego IPhone 5s przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co ile robić testy wody? (co tydz. wystarczy?)

Biorąc pod uwagę że zrobisz restart całkowity, a raczej zakładasz na nowo zbiornik. Pierwsze testy zrobiłbym po tygodniu a następne co 2-3 dni. Będziesz miał wtedy pełen obraz jak kształtowały się azotyny i azotany w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

* przy umiarkowanym oświetleniu i tylko z początku w miarę możliwości sporej ilości roślin szybkorosnących przez 2,5-3tyg nic się nie stanie, po tym czasie przecież takie rosliny zastępuje się wolniej rosnącymi..

* po dojrzewaniu i wolniej rosnącymi roślinami cotygodniowe podmiany 30-35% są wystarczające - nie zaobserwujesz niedoborów na mchach, microsorium, bolbitisie i innych mile widzianych w krewetkariach

* o kurczę, a ja nie stosuje żadncyh nawozów w kostach z krewetkami, mam mech, gałązkę rogatka, nurzańce, rotale, suBwassertang, mini pellie i jakoś dziwnie nic nie marnieje, z resztą możecie zobaczyć sobie akwaria z CR, taiwany, king kongi itp. - zobaczcie ile osób przy takiech krewetkach z myślą o ich choć jednokrotnm rozmnożeniu stusuje jakiekolwiek nawożenie ;) albo choćby tu, na Forum -> pinakolada

* skład niektórych nawozów jest wręcz zabójczy dla krewetek (np. sera florena bardzo ładnie wybija krewetki)

 

PS: wyznaję zasadę - jeśli nie wiesz/nie masz pewności to nie pisz w ogóle, więc nie mówcie mi proszę, że nie wiem co piszę, bo piszę zawsze w oparciu o własne doświadczenia!

 

Nie ciągnę dalej OTa, bo to traci sens.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek będziesz potrzebował testy na NO2 i NO3 które to pozwolą stwierdzić czy akwarium już dojrzało. Później aby dobrać odpowiednia obsadę będą potrzebne testy na pH, GH, KH. Najlepiej kupić testy kropelkowe. Są one droższe, ale dokładniejsze i oczywiście jedno opakowanie jest wielorazowego użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skończą się niezbędne dla nich pierwiastki w wodzie, to co dalej?

 

 

przy umiarkowanym oświetleniu i tylko z początku w miarę możliwości sporej ilości roślin szybkorosnących przez 2,5-3tyg nic się nie stanie, po tym czasie przecież takie rosliny zastępuje się wolniej rosnącymi..

W sumie ciekawe...

Czyż to nie jest złoty środek na to aby rośliny w akwarium zawsze wyglądały zdrowo? Po prostu wymienić je po czasie... ;) .

 

 

Jakie testy z allegro dość tanie?

Rzuć okiem na ten wątek, można wiele ciekawych wniosków wysnuć.

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci polecę testy JBL 6in1. Konfrontowałem z kropelkowymi zooleka - pomiar identyczny, a są szerzej dostępne i dużo bardziej przyjazne dla portfela.

 

PS: andy102, Ty przeczytaj jeszcze raz to co zacytowałeś, bo nie mam ochoty ciągnąc tego dalej..

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wspomnę, w nawiązaniu do wcześniejszych wypowiedzi, że nie widziałem krewetkarium bez roślin. I o ile nie są nawożone może w tradycyjnie rozumianym znaczeniu tego słowa, to chociażby zbiorniki przywołanej tutaj pinakolady: podłoże aktywne i woda do podmian z mineralizatorem. "Wymagające" gatunki krewetek wymagają po prostu poświęcenia dużej uwagi na zapewnienie im odpowiednich parametrów wody, zazwyczaj właśnie stosowanie ro z mineralizatorem, w celu zapewnienia stałości parametrów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki za kopiuj wklej z wikipedii.

A co sam sobie nie umiałeś tego zrobić, zresztą nawet wikipedii do tego nie było potrzeba. Nawet na forum jeden z użytkowników się męczył, żeby napisać o tym filrze temat a Tobie nawet nie chciało się poszukać.

 

 

 

W trakcie dojrzewania mogę je nawozić?

Dojrzewanie nie ma nic wspólnego z posadzeniem roślin, inaczej by brzmiało jak byś zadał czy podczas ich aklimatyzacji powinieneś je nawozić.

Odpowiedź brzmi tak, powinieneś tymi pierwiastkami których masz braki w wodzie. A dość obszernie jest to opisane w dziale z roślinami, więc powodzenia i miłej lektury, żebyś znów nie powiedział, że ktoś Ci coś skądś wkleił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...