Skocz do zawartości

Pierwsze malawi, proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Swoją akwarystyke zacząłem juz kilka lat temu jednak teraz chcialbym założyć swoje pierwsze malawi. Jednak mam pare pytań do bardziej doświadczonych w tym temacie. Posiadam akwa 112l i standardowe oswietlenie 2x 18w, do tego mam filtr Hailea bt700, zwykla chinska grzałka

 

 

Mianowicie:

 

1. Czy mój filtr bedzie dobry do malawi? Bo wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem będzie filtr kubełkowy a jeżeli tez tak myślicie to jaki filtr polecacie do mojego akwa i jakie wkłady powinien posiadać ( byleby był tani a dobry :razz: ). Czy taki filtr może stać na równym poziomie z akwa czy musi stać niżej?

 

2. W akwa bedzie min 10kg ciemnego piasku i same kamienie ( jakie polecacie, aby odczyn wody był odpowiedni?).

 

3. Jakie pyszczaki mi polecacie?  Myślałem nad saulosi. Ile sztuk mogłbym umieścic w tak małym akwa?

 

Dzięki za pomoc w razie pytań odpowiem jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdecydowanie kubełek, HW-302 na pewno sobie poradzi. Obecny filtr możesz zostawić jako mechaniczny - jako tako się nada.

2. Piasek zdecydowanie naturalny, a nie jakieś farbowane dziadostwo. Granulacja 0,5-1mm. Do tego ciemne kamienie.(np. serpentynit ciemnozielony)

3. W tym akwarium maksymalnie harem saulosi 1+3 / 4. Ewentualnie zamiast tego muszlowce(tanganika), ale wtedy dodajesz jeszcze sporo muszli.

 

pH odpowiednie dla tego biotopu to ok. 8. 

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdecydowanie kubełek, HW-302 na pewno sobie poradzi. Obecny filtr możesz zostawić jako mechaniczny - jako tako się nada.

2. Piasek zdecydowanie naturalny, a nie jakieś farbowane dziadostwo. Granulacja 0,5-1mm. Do tego ciemne kamienie.(np. serpentynit ciemnozielony)

3. W tym akwarium maksymalnie harem saulosi 1+3 / 4. Ewentualnie zamiast tego muszlowce(tanganika), ale wtedy dodajesz jeszcze sporo muszli.

 

pH odpowiednie dla tego biotopu to ok. 8. 

Dobra dzieki wielkie, jeszcze mam takie pytanie czy ten filtr musi stać poniżej poziomu akwa czy może stać na rowni? Jak z glośnością tego filtra, może ktoś z was go posiada? Jeżeli chodzi o kamienie to mogłbym je sam uzbierać i wyparzyć we wrzątku czy lepszym sposobem bedzie ich kupno? Bo według mnie to nie ma rożnicy jeżeli dobrze je oczyszcze, aby nie wprowadzić do akwa nieporoszonych gości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubełek postawiony nad akwarium raczej nie zda egzaminu, chociaż możesz spróbować. Lepsza opcja to obok, lub pod akwarium, pamiętaj że kubełki nie są małe i dobrze jest je jakoś ukryć... nad akwarium będzie ciężko.

 

Mam HW-302 i nie narzekam. Nie przecieka, nie jest głośny... IMO bardzo udany produkt w dobrej cenie. Jednak przy filtrach musisz mieć na uwadze, że każdy pracuje trochę inaczej i możesz trafić na gorszą sztukę.(dotyczy to wszystkich filtrów niezależnie od marki)

 

Kamienie polecam dobrać w jakimś składzie kamienia, można za grosze podobierać fajne kamienie. Chyba, że masz gdzieś blisko dostęp do jakiegoś gruzowiska to też OK. Nie musisz ich gotować, tylko spłucz pod ciśnieniem i wyszoruj jakąś szczotką. Kamienie takie niczym się nie różnią od tych "akwariowych", które są zaś sporo za drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele jest modeli filtrów kubełkowych które mogą działać w takim układzie. Wynika to z ich konstrukcji. W filtrach kubełkowych umieszczanych poniżej akwarium większość napędu stanowi grawitacja. Filtr który można postawić obok albo nawet nad akwarium ma inną konstrukcję pompy. Takie znajdziesz w ofercie aquaela: minikani, midikani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...