Skocz do zawartości

Rośliny pływające do częściowego zaciemnienia akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dorobiłem się kolejnej świetlówki do akwarium i muszę pomyśleć o częściowym zaciemnieniu " kawałka " akwarium, żeby rybki mogły odpocząć od oświetlenia.

 

Coś na temat zbiornika

akwa - 112l wys 40 cm.

Oświetlenie - 1x t5 14W 8000k ( dodatkowe ) i  2x t8 20W 6500k ( główne ) i nocne niebieskie.

Cykl - Aktualnie 10h 54W z czego nocne ( led ) zapala się godzinę przed zgaśnięciem głównego i gaśnie godzinę po jego zapaleniu. W planach ( jak kupie timer ) to 14W 10h po godzinie od zapalenie dołożę  40w 7-8h i nocne.

 

Mam 2 przyssawki i chciałbym na nich rozciągnąć żyłkę żeby rośliny nie latały jak szalone tylko były w jednym miejscu.

 

Jakie rośliny pływające do tego celu przeznaczycie ? powierzchnię jaką chciałbym przyciemnić to powiedzmy 35 cm x 20 cm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Ja w swoim baniaku zrobiłem właśnie tak jak Ty chcesz zrobić, tzn. mam żyłkę na przyssawkach która daje mi 10cm pasek przy przedniej szybie akwarium.

Ja akurat mam pistię, ale stosuje się też limnobium - i to są chyba najczęściej wykorzystywane rośliny.

Wiem też, że stosuje się rogatka takiego właśnie rzuconego na taflę, co też wygląda fajnie o ile chcesz mieć zacienione miejsce a nie koniecznie mieć zwisające korzenie (jak to jest w przypadku pistii i limnobium) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąkrotka białogłowa z powodzeniem może być pływającą rośliną i nie ma zbyt wybujałych zwisających korzeni. Wszelkie paprotnice (inaczej różdżyce) nadają się na pływające, ale te korzeniami potrafią sięgnąć dna nawet przy wysokim na 40 cm baniaku.

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że, te 2 gatunki razem mogą się fajnie prezentować. Ja myslałem o ściance bocznej.

 

Czy może ktoś mi jeszcze powiedzieć ile tego mam kupić na ustalmy  35x15 cm powierzchnię ? ? 

Po pierwsze to ja bym nie kupował a poszukał wśród lokalnych akwarystów (nie wiem gdzie mieszkasz ale jak podasz to w profilu to na pewno ktoś się znajdzie kto mieszka niedaleko ;) ).

Po drugie to nie martw się kwestią ile tego wziąć na początek bo pistia jak już się zaaklimatyzuje to rośnie jak głupia i będziesz co tydzień wywalał tego pół wiadra :) Więc weź ile uważasz bo i tak Ci się rozrośnie w szybkim tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motorniczy, baniak masz z pokrywą czy bez? Niektóre pływające rośliny nie lubią jak coś na nie pada .

 

Mam z pokrywą, ale pokrywa jest zawsze sucha ponieważ, napowietrzam wodę deszczownią i woda nie bąbli wiec pokrywa od spodu sucha  :)

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...