Skocz do zawartości

Chłodzenie wiatraczkami


TitaniC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Mam dwa wiatraczki z komputera i chcę powalczyć z ciepłą wodą w akwarium. Zastanawiam się czy wiatraczek powinien dmuchać w wodę czy wyciągać powietrze z akwarium? Czy może jeden w dół drugi w górę?

 

WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest sens wdmuchiwać ciepłe powietrze? Z tego, co mi wiadomo to lepszy efekt jest wtedy jak powietrze jest wyciągane. Od kilku lat stosuję metodę chłodzenia akwariów wentylatorami.  Wdmuchiwanie powietrza jest mniej efektowne niż wyciąganie ciepłego. Skoro przez całą noc spadło Ci tylko 4 kreski to słabo. U mnie wentylator, który wyciąga powietrze obniża temperaturę o 6-7 kresek w dzień. Na noc wyłączam gdyż raz zostawiłem i grzałka musiała dogrzewać.  Ja stosuję 1 wentylator Noctua 92mm w akwa 25 litrów natomiast 4 sztuki 120 mm w akwarium 700 litrów.  Wszystkie wyciągają a nie wdmuchują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zamontowany wentylator w zasilaczu komputerowym? Wciąga powietrze czy wyciąga?   Prawa fizyki mówią, że ciepłe powietrz unosi się do góry. Więc Ty montując wentylatory tak jak teraz wdmuchujesz to powietrze jeszcze raz do akwarium.  Woda owszem stanie się chłodniejsza gdyż jest jakiś tam ruch. Wentylator ma wydmuchiwać ciepłe powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak na procesorze i grafice dmucha w dół aby chłodzić. Zasilaczowy wyciąga, bo gdyby dmuchał do środka, wtłaczałby kurz. Tu mowa jest o cieczy. Już mama od dziecka mówiła do mnie, gdy stawiała gorącą zupę "Masz wiatr pod nosem, to dmuchaj!" ;-) Woda aby się ochłodzić paruje, więc gdyby był wyciąg, to wentylator wyrzucałby z akwarium do pomieszczenia wilgotne powietrze. Poza tym on nie wtłacza powietrza z zewnątrz tylko "produkuje" nowe ;-)

 

Wdmuchiwane powietrze nie jest ciepłe. Ochładza ono powietrze pod pokrywą, a ono ochładza wodę. Chyba tak to trzeba rozumieć.

 

Kurcze, jak te doświadczenia życiowe się gryzą. Czy jest na sali jakiś fizyk? ;-)

 

WySwift'owane z Galaxy Tab 3 8.0 poprzez Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale komputera to Ty tutaj nie porównuj, bo zasada jest inna. Jeśli masz dobrze złożony komputer i dobrze założone wentylatory to w procesor dmucha powietrze owszem, ale za radiatorem na obudowie powinieneś mieć wentylator, który to powietrze wyciąga. Dodatkowo teraz do niektórych obudów montowany jest n a górze wentylator, który też wyciąga ciepłe powietrze. Karta graficzna wtłacza powietrze, po czym powietrze jest wyrzucane na zewnątrz tylną ścianką obudowy a boczną karty graficznej. Przedni wiatraczek wtłacza do obudowy tylny wyciąga.  Zasilacz wyciąga nie przez to, że jakby wtłaczał to z kurzem. Efektywniejsze jest wyciąganie ciepła produkowanego przez podzespoły niż wtłaczanie ciepłego.

Do akwarium wbijasz ciepłe powietrze zamiast go wyciągnąć. Woda jest schładzana, ale mniej efektownie. Ciepłe powietrze ucieka Ci przez wszystkie nieszczelności w obudowie i koło wentylatorów, przez co trochę kresek spada.  Wentylator nie produkuje powietrza. Powietrze to mieszanina gazów. Wentylator tylko miesza to powietrze i wyrzuca z większą siła, ale go nie schładza a wręcz delikatnie podnosi jego temperaturę.  Tobie się wydaje, że jest chłodne, dlatego że masz wyższą temperaturę. To samo będzie z woda w akwarium, ale mniej efektownie gdyż jak już wspomniałem ciepłe powietrze unosi się do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem? Na pewno nie wolniej, ale na pewno efektowniej.

  Lepszy efekt uzyskasz jak otwory obok wentylatorów będę zatkane.

 

 To jest chłodzenie krewetkarium. Temperatura 24/25⁰C nawet, gdy na zewnątrz temperatura dochodzi do 30 czy więcej ⁰C. Wentylator wydmuchuje powietrze.  Deseczki, do których zamontowana jest obudowa z wentylatorem ma kształt tej małej pokrywki.

Oczywiście deseczka nie przysłania otworów wentylacyjnych. Jest przecięta i zamontowana na końcach obudowy wentylatora

 

8a9786cf22725e47gen.jpg

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...