Jump to content

Kilka pytan poczatkującego akwarysty

Recommended Posts

witam serdecznie

Dostałem, że tak powiem zbiornik w spadku ale nie od dziadka tylko od dalszej rodziny, ale to jest nie ważne.

Jest to zbiornik o wymiarach 125x43x50 klejony wiec stad takie dziwne i niestandardowe wymiary.

Po policzeniu wychodzi ze jest to zbiornik około 270 litrowy (jeżeli dobrze liczę).

Jest w nim 16 rybek kilka z nich udalo mi się znaleźć na necie:

na pewno :

3x pielęgnica Papuzia (duże koło 10cm i jedna mniejsza 6-8cm)

Dołączona grafika

1x pielęgnica Zebra

Dołączona grafika(tutaj w tle ale nie wiem dokładnie jaka to pielęgnica na pierwszym tle)-Proszę o pomoc

1x pielęgnica niebieskołuska (na zdjęciu po prawej stronie ale nie potrafię zidentyfikowac pielęgnicy po lewej)-proszę o pomoc)

Dołączona grafika

następnie okazy których nazw gatunków nie znam

dsc00040r.th.jpg[/url]

dsc00035q.th.jpg

narazie tylko tle zdjec udalo mi sie zrobic to nie wszystkie rybki ale prosze o ich identyfikacje.

mam filtr aqua el 650 wiem ze to za mało znajomy doradził mi filtr zewnętrzny tetra tec ale nie mam kasy na takie cudenko doczytalem w necie ze mozna zastosowac dwa filtry zewnetrzne zamowilem dwa AQUA SZUT senior bio N1000 czy to dobre rozwiazanie:?:

mam zamiar przebudowywac akwarium zaczolem od filtrow ale mam pytania:

jakie podloze jest odpowiednie dla pielegnic:?:

jakie rosliny bo nie chce miec samych kamieni spotkalem sie z roznymi opiniami:?: (ze pielgnice dewastuja rosliny itp itd ze im potrzeba same kamienie ale zastanawia mnie to bo gdzie nie znajde zdjecia pielegnicy na necie zawsze sa na tle roslinnosci)

jak mam postepowac z wdrazaniem nowego filtrow do akwarium:?:

czy najpierw wymienic filtry czy podloże

na pewno bede miec masę pytan na kazdym kroku wiem ze post ma ogolny balagan ale mam nadzieje ze mi wybaczycie ;)

a i jeszcze bardzo ważne ptanie utrzymuje temp h2o na poziomie 22-26oC dzisiaj zaobserowalem na calym akwarium takie babelki powietrz na szybach filtrze jakby piana doczytalem gdzies ze to stezenie azotu(zrobie podmiane wody kolo 20% akwa woda odstaje juz 6h czy to cos pomoze czym jest to spowodowane :?:

pozdrawiam licze na odpowiedzi z doswiadczenia

Co do obsady zdjęcie 1 - P.papuzia, 2 - na pierwszym planie wygląda jak Haplochromis Venustus, w tle nie wiem, 3 - kiepsko widać ale to chyba P. meeka (Thorichthys meeki syn. Cichlasoma meeki) i P. ellioti (Thorichthys ellioti), na kolejnym P. Ellioti, za rybami dennymi nie przepadam więc ni jak się nie znam ;)

A co do reszty pytań to najpierw... od kiedy aqwa jest u Ciebie? jaką wodę wlałeś za pierwszym razem? Rozumiem, że wcześniej aqwa było dłuższy czas i wszystko było w porządku? Przedział temp. 22-26*C jest dość szeroki, masz tak duże wahania temp. ?

mam je okolo tygodnia. za pierwszym razem byla to woda z akwa kolo 100l i odstana woda z sieci wodociagowej nie moglem czekac az zbiornik dojrzeje bo rybki w wiadrach zdechly a wiecej wody nie moglem wziasc bo nie mialem jak ;/ u poprzednika akwa stalo okolo 1,5 roku i bylo podobno ok ale tam nikt zbytnio sie niczym nie przejmowal.staram sie zachowac gorna granice temp. 24-26oC

Duża ilość bąbelków powietrza na szybie występuje po wlaniu do zbiornika nie odstanej wody wodociągowej, nie kojarzę żeby to miało coś wspólnego z azotem a raczej chodziło Ci pewnie o azotyny, azonaty lub amoniak. Jeśli w aqwa jest totalny syf i dochodzi do procesów gnilnych w podłożu to może wydzielać się metan lub siarkowodór ale tu nie ma o tym mowy.

Co do filtrów to rozumiem, że tu chodzi o dwa wewnętrzne... Moim zdaniem lepiej by było dać np. kaskadę + wewnętrzny, ale ten model który podałeś jest bardzo wydajny i poza gąbką ma dodatkowo ceramikę więc wydaje się ok.

Co do wymiany podłoża to proponowałbym najpierw zainstalować filtry, niech rozwinie się w nich flora bakteryjna a dopiero po np. tygodni lub dwóch wymienić podłoże.

Dla pielęgnic drobny żwir, dla pyszczaków piasek kwarcowy (nie powinny być razem w jednym aqwa). Rośliny najlepiej duże, twarde i niesmaczne ale jak nie zeżrą to powyrywają jak tylko im się uda ;)

dzieki za odpowiedz zrobie jutro podmiane wody kolo 20% i zobacze co sie bedzie dzialo w zbiorniku nowe filtry mam zamiar zainstalowac w sobote gdy tylko zbiornik staniena swoim prawidlowym miejscu. mam jeszcze pytania:

jak nalezy uruchamiac filtry tzn normalnie wlozyc je do starej wody tak odrazu czy jakos przeplukac (w instrukcji przeczytalem ze ceramike nalezy plukac przed pierwszym uzyciem wiec to zrobie kupilem tez pastylki BIOCORYN terta Aqua do rozwoju bakterii).

i czy brak roslin w akwarium nie zaburzy prawidlowosci procesow chemicznych poniewaz dopoki nie zmienie podloza nie dokladam zadnych roslin

Generalnie nie masz dużego wyboru, wkładasz filtry, dajesz biostarter a na resztę trzeba poczekać. Może kup testy NH4, NO2 i NO3 to będziesz wiedział co i jak. Przy prawidłowo ustabilizowanym zbiorniku pierwsze dwa parametry powinny być bliskie zeru a NO3 stopniowo wzrastać (usuwasz przy okazji podmiany wody). W dojrzewającym zbiorniku lepiej jak są rośliny ale tu nie robisz wszystkiego od zera.

Share

• Create New...