Skocz do zawartości

Leczenie pęcherza pławnego


Sledziks
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym się was zapytać, jak leczyć choroby pęcherza pławnego. Wyczytałem, że najprawdopodobniej ich przyczynami są zła dieta albo bakterie. W moim przypadku muszą to być bakterie, ponieważ od jakiegoś już czasu rybom podaję tylko jedzenie roślinne ze spiruliną i nie widać efektów. Wyczytałem, że na bakterie powinna pomóc penicylina albo chloromycetyna, problem w tym, że nie mam pojęcia, gdzie to kupić, w aptece nie mieli i powiedzieli. Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego występują najczęściej w wyniku przekarmienia ryb (choć nie tylko)

Zatem zamiast karmić je spiruliną należy zrobić im kilkudniową (nawet do tygodnia) głodówkę. Potem podawać przez kilka dni rozgnieciony mrożony groszek (nie z puszki!). Groszek działa przeczyszczająco.

A dopiero po wyleczeniu karmić ryby spiruliną. Spirulina owszem ma podobno zdolności leczenia problemów związanych z pęcherzem i przewodem pokarmowym, ale to raczej chyba w stadium początkowym.

Jeśli te problemy są już zaawansowane i mamy do czynienia z bakteriami to sama spirulina nie pomoże.

Pytanie: czy to na pewno tylko problemy z pęcherzem pławnym?

Jakie są objawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to wygląd ryby nie różni się niczym od tego, co było jakiś czas temu. Jedynymi objawami są kołyszące się ruchy i siedzenie w jednym miejscu - ryba rzadko pływa, chowa się w roślinach a jak pływa to jakby była pijana. Zatem wychodzi na to, że to bakterie. Jak się ich pozbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na bakterie używam enrofloksacyne, działa na bakterie gram dodatnie i gram ujemne.

U weterynarza powinieneś ją dostać pod różnymi nazwami leku:enflocyna, enroxil, mogą być też inne nazwy lekarstw.

Do leczenia przyda się jakiś sterylniak bo to dziadostwo podobno "rozpuszcza" rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jest jeszcze opcja preparatu na bazie antybiotyku - Zoolek Ichtiofuran Plus (Baktocaps F)

Plusem jest to, że nie niszczy roślin, więc można zastosować w zbiorniku ogólnym (po wyjęciu biologicznych wkładów filtracyjnych).

Działa również na bakterie gram dodatnie i gram ujemne, ale podejrzewam, że nie jest tak skuteczny jak lek weterynaryjny.

No ale jak nie uda ci się zdobyć leku od weterynarza, to jest jeszcze ta opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...