Skocz do zawartości

Ewolucja i wytwarzanie pieniędzy w XXI wieku.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem użytkownikiem forum od dłuższego czasu i czytam sporadycznie porady na nim zamieszczone.

Możliwe, że moje spostrzeżenia są może troche inne od pozostałych użytkowników forum, ale się postanowiłem nimi podzielić.

Akwarystyka jest coraz bardziej postrzegana jako biznes, staje się nieetyczna. Po latach przerwy wróciłem do akwarystyki i doświadczenia z okresu dzieciństwa pomogły mi ustrzec się przed pułapką komercji. Postęp jest wprawdzie nieunikniony - jak to w każdej dziedzinie, ale niewybaczalne jest to, aby decydowała tylko żadza zysku.

 

Proszę obejrzeć film użytkownika Mossart Akwaria, pt Taśmy Prawdy. "Akwarystyczne Taśmy (Nie)Prawdy"

 

Dlatego, że tak dzieje się prawie w każdej dziedzinie naszego życia iż pieniądze determinuja nasze działania, założyłem wątek poświęcony właśnie nim.

 

 

Pieniądze ewoluują razem z nami.
Sama idea pieniądza - to oszustwo. Podobno papierowe pieniądze pierwszy raz do użytku wprowadził chiński władca, aby wykupić od poddanych jak największą ilość ziemi na własność, tudzież dóbr, które dla niego wytworzyli. (Dobrym władcą był, bo nie rabował swoich poddanych). Zobacz hasło (Banknote) w Wikipedii. Ten wynalazek przetrwał po dziś dzień i ma się dobrze. Choć powoli ich pierwotna forma traci na znaczeniu. To tyle tytułem wstępu.
Zanim pieniądz zaczął mieścić się nam w kieszeni - bywało różnie.
Kwitł handel wymienny, sól stała się walutą.
Kawałki płyt metalowych na wagę, później z wybitymi znakami przyszłego bankiera?.
Pomysłowość ludzka nie zna chyba granic, szczególnie w tej materii. (Materia za pieniądze? He,he).
A obecnie?
Moim zdaniem w obecnym systemie w Europie powinno się zrobić również 1 Euro w papierku. Chociażby z prostej przyczyny - można by z niego zrobić skręta w razie potrzeby, albo nawet coś zapisać na nim. (np. numer telefonu do właśnie poznanej dziewczyny). (Smartfon jest, ale bateria siadła).... Żart... nie wolno niszczyć państwowych pieniędzy. (Wprawdzie wszyscy zapominają, że one są nie nasze, ale co zrobić) W Europie się szanuje ciężko zarobione pieniądze. Można, co najwyżej pograć monetami na parapecie? dzieci.

W USA 1 dolar to bilon jak i banknot. Amerykański bilon ma bardzo kolekcjonerskie wydanie. (Wartość artystyczna dodana). A banknot? Często się go używa, szybko się niszczy ale i łatwo go wyprodukować. Sensowna praca - naprawdę.
Tak, pieniądze się robi? pokrywając farbą papier. Nanosząc przy tym odpowiedni nominał.
Czyli koszt wyprodukowania każdej z wartości jest niemal identyczny. Zależy od kosztów zużytych materiałów. (Farby, hologramów, papieru, innych zabezpieczeń jak np. znaków wodnych, zatopionych drobinek innych metali itp.). Na tym etapie zachodzi kolejne oszustwo. Wyższy nominał powinien kosztować więcej ?energii? (większego nakładu pracy) do jego wytworzenia. Nieee? i właśnie o to chodzi, to jest ten ?trick?. Wystarczy dopisać jeden magiczny znak - mianowicie "ZERO" w projekcie i trochę go zmodyfikować wstawiając innego władcę Polski i to wszystko.

Przemysł Papierniczo-Poligraficzny ma jednak swoje korzenie w XV wieku dzięki spopularyzowaniu przemysłowych technik poligraficznych przez znanego Niemca złotnika, kowala i drukarza J. Gutenberga.

 

Technologia ta pomimo swojego wieku jest wciąż używana, do zasilania naszych portfeli. Metalurgia i wyrób monet to wynalazek jeszcze starszy, pierwsze monety były bite już w VII wieku B.C. Mówi się że wynależli je Fenicjanie.Moneta

Jeżeli wątek zyska zainteresowanie, mogę napisać o tym - jak z produkcją pieniądza radzą sobie inne cywilizacje poza strefą Euro i Dolara.
Szczególnie zainteresowali mnie Anglicy ze swoim funtem. Bank-note oznacza z angielskiego kwitek bankowy. W XXI wieku Anglicy zrobili ten kwitek cyfrowy. Jak? O tym w następnej części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie kontynuować temat, aby wskazać jak mało wiemy o pieniądzu, czyli "tym czymś" co na codzień używamy.

 

W pierwszym linku jest film o upadającej Łodzi i o tym jakie ludzie wykształceni mają mylne pojęcie o współczesnym pieniądzu ale wiedzą za to dobrze czym był pieniądz w historii.
http://www.youtube.com/watch?v=rTGH53t_y9o

a tu drugi, dłuższy pokazuje jak kształtował się system bankowy na przestrzeni dziejów.
Pieniądze jako kredyt.

http://www.youtube.com/watch?v=kgWsER4IpEw

Film jest z polskimi napisami.

 

***
Kilka faktów o ekonomii, których od polityków nigdy się nie dowiesz.
Zamieszczam link do filmu na YouTube, a w nim min. o tym że:

-Banki(ekonomiści) nie budują bogactwa danego kraju.
-Traktowanie nieruchomości jako inwestycji jest złe dla ekonomii.(Wysokie ceny mieszkań).
-Społeczeństwo dzielimy na dwie główne grupy z punktu widzenia ekonomii (PREDATORS i PRODUCERS) (Łupieżców, grabieżców) i (producentów, wytwórców)

Warto obejrzeć film załadowany przez użytkownika Truthloader.
Tutaj

 

***

Na te wszystkie bolączki współczesnego świata angielscy eksperci wystartowali z kampanią Positive Money.

Filmy jest po angielsku, ale jest to naprawde cenne źródło wiedzy i warto sie  wsłuchać i obejrzeć proste animacje. Zrozumiesz dlaczego ten wyspiarski naród niechce wejść do strefy euro. Jednak te "Oxfordy" to nie byle uniwersytety.

 

Jak pieniądze są tworzone(generowane) przez bank, opowiada film użytkownika Positive Money. Jest to cała seria filmów o tym, jak działa system bankowy w obecnych czasach w UK(Czyli poza strefą Euro) i skąd biorą się pieniądze w systemie. 97 procent ogółu pieniędzy w UK, to pieniądze elektroniczne (impulsy(elektrony w przewodach),bity i bajty w pamieci, cyferki na ekranie).(pliki na dyskach). Dla porównania. Wartość majątku narodowego UK wyrażonego w tych cyfrowych pieniądzach, zajmuje mniej miejsca w pamięci niż przeciętny plik .mp3. Tą przestrzeń dysków można łatwo i szybko wypełniać (niskim kosztem nakładu i czasu pracy).
Bank angielski sam tworzy pieniądze elektroniczne na żądanie.(Żądanie - czyli zapytanie o kredyt). Techiką Keystroke, przyciśnięciem klawisza można wprowadzić na konto dowolną sumę.

Obecny progress w ekonomii i gospodarce doskonale opisuje prosta funkcja [y = sin x] i prawie nikt nie potrafi tego zmienić. To jest naturalne, takie jest życie - to jest napisane w Biblii. Ale my możemy to zmienić... możemy zmienić wykres tej funkcji na liniowy [y=x].
How to do it? I can say only... word "sin" is bad "thing" ... in this function.

Zacznijmy od odcinka trzeciego...
How is money really made by banks? - Banking 101 (Part 3 of 6)

A tu jest pierwszy film calej kampanii, która ma na celu zmianę zasad ekonomii, które to dzisiaj prowadzą min. do rozwarstwienia społeczeństwa na bardzo bogatych i bardzo biednych.
POSITIVE MONEY CAMPAIN

 

Prosiłbym o jakiś choć zdawkowy komentarz, czy wątek sie podoba i mógłbym go kontynuować.

 

P.S. Nie polityka w naszym kraju jest problemem, a zasady ekonomii i naprawdę znikoma wiedza o pieniądzu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaciekawieniem przeczytałam posty. Do filmów nie zajrzałam, bo szczerze powiedziawszy ekonomia to moja nie najmocniejsza strona ;)

Mam jednak pytanie, nie ironiczne, ale jak najbardziej szczere, na które odpowiedź uzmysłowi mi czy mam tu dalej zaglądać ;)

Ten temat służy wykładom z ekonomi i przybliżeniu jej zasad tzw. "laikom", czy raczej chodzi o przedstawienie argumentów, że obecny system - nie tylko ekonomiczny - nie ma sensu i prędzej czy później się załamie...?

 

 

 

To jest naturalne, takie jest życie - to jest napisane w Biblii. 

 

A tu konkretnie co miałeś na myśli...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat służy wykładom z ekonomi i przybliżeniu jej zasad tzw. "laikom", czy raczej chodzi o przedstawienie argumentów, że obecny system - nie tylko ekonomiczny - nie ma sensu i prędzej czy później się załamie...?

 

 

Postanowiłem temat założyć głównie ze względu na siebie, ale biorąc od razu pod uwagę opinie innych osób czy dobrze rozumuje. Chcę się w ten sposób edukować i dyskutowac na ten temat jednocześnie weryfikując swoje poglądy lub wpływajć na poglądy innych. Ekonomia to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, jednakze można ja zredukować do twierdzenia "że to tylko zbiór zasad i reguł, które powstały na przestrzeni dziejów." Ekonomia to nie nauka ścisła. Gdybyś obejrzał film pt. "Money as Debt" to od razu doszedł byś do tego samego wniosku. Te zasady zmieniano bowiem wielokrotnie i film to ładnie tłumaczy.

Obecny system kreowania pieniedzy jako kredyt(dług, zobowiązanie), które trzeba kiedyś w przyszłości spłacić mógłby istnieć właściwie bez końca... bo każdy kredyt zaciągnięty i tak spłacamy nowym kredytem. Ale absurd tego systemu zauważyli eksperci z Anglii, którzy chcą aby to duże banki z tego zrezygnowały, a w zamian za to dawały pieniądze w ręce ludzi potrzebujących(nie tylko biednych ale i deweloperów)... mówiąc prawie wprost.

 

"A tu konkretnie co miałeś na myśli...?" - Wiesz, że Biblię można interpretować rożnorako, to wielka księga. Jednakże ja myślałem tylko o księdze Genesis i przypowieści o Adamie i Ewie. Dla mnie, to wąż nie jest symbolem grzechu tylko sinusoidy. Angielskie słowo "sin" znaczy grzech po polsku.

Jest to niewątpliwie wskazanie na to, że raz jest dobrze, a raz źle...że raz jesteś wesoły a raz smutny... że raz na rynku jest hossa raz bessa... tak to w życiu jest.

 

Sensacyjne dane ekonomiczne. Już w styczniu 50% wykonania planu długu... Planu zadłużenia na cały rok. Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK w rozmowie z Jackiem Sobalą.

 

Dowiesz się min. że emisja obligacji skarbu państwa to nic innego jak kolejne zadłużenie Polski i Polaków. To nowe długi aby spłacic stare długi. Ekonomiści dochodzą do wniosku, że to fantastyczne rozwiązanie, ale główny ekonomista SKOK ma inne zdanie i ubolewa(inercja umysłowa ludzi starszego pokolenia).

Mamy 1 bilion złotych długu publicznego(300 miliardów dolarów). 30 miliardów Gierka to poprostu pestka.

 

Titanic się przełamie i pójdzie na dno? Nie... Titanic się zanurzy pod wodę jak Niemiecka łódź podwoda.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... Czyli tak jak myślałam. Skomplikowane filozofowanie o czymś, co ludzie sobie stworzyli, żeby kontrolować to, co dzieje się na świecie. Jak wiadomo - pieniądz rządzi światem i dopóki tak będzie, nigdy nie będzie dobrze. Nie ma co filozofować.

Titanic już dawno temu zderzył się z górą lodową i na pewno pójdzie na dno. Pytanie, czy się z niego ewakuujemy, czy udajemy, że nic się nie stało i w odświętnym fraku popijamy zimnego drinka w wygodnym fotelu swojego życia ;)  (ale mi się zdanie skleciło ;) )

Tak więc ja pasuję w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, nie ma za bardzo potrzeby filozofować. Trzeba przyjrzeć się faktom, które są trochę zaskakujące jak dla mnie. Słyszącego z jednej strony w koło, że pieniędzy niema.

To co robią polskie banki to porażka. Księgują kredyt bezgotówkowy jako gotówkowy bo takie mają oprogramowanie(procedury)(przestarzałe) nie przystające na ówczesne czasy. To jest poważne niedopatrzenie, które trzeba jak najszybciej wyprostować.(naprawić)
Najgorsze jest to, że pieniędzmi ludzie handluja, kupując/sprzedając Funta/Euro/Dolara.
Handlując pieniądzem, na taką skalę jak obecnie dobrobytu sobie szybko nie zbudujemy. Pieniądz na świecie mógłby być jeden(czy to Dolar, Funt, EuroGold, WorldGold to kwestia umowy)
W obecnym systemie bankowym można i trzeba dokonać zmian.
Wszystkie niby mają inną ofertę, ale tak naprawdę dziłają prawie tak samo. Prawie jak Makdonaldy. Makdonaldyzacja. Nie każdy "chce się żywić" u Maka.

Potrzebna jest reforma w sytemie monetarnym(bankowym), w innych krajach zauważono taką potrzebę i działają akcje na rzecz zmian.
International Movement for Monetary Reform Międzynarodowy ruch na rzecz zmian w systemie monetarnym.
W Irlandii istnieje podobna kampania jaka jest prowadzona w UK.
Sensibne Money edukuje na temat działania systemu bankowego.

Jest tam taki fragment.
"Where does money come from?
The obvious answer is that money is printed. However, only 9% of euros exist as cash & coins. The other 91% are electronic and exist as the numbers in our bank accounts.
The nearest that economics comes to explaining where this electronic money comes from is through the money-multiplier effect but this theory no longer applies.
Today, money comes from bank loans.
If you organise a loan from a bank, the bank creates the money for the loan by typing new money into your bank account. Because the vast majority of money is created this way almost every euro has a corresponding debt."
Wytłuściłem znaczący fragment, w wolnym tłumaczeniu to jest "Bank tworzy pieniądze wpisując sumę na konto". Wciskając klawisze komputera.

***
"When banks extend loans to their customers, they create money by crediting their customers' accounts."

Mervyn King
Governor of the Bank of England (2012)
Speech to the South Wales Chamber of Commerce at The Millenium Centre

Tłumacząc "Kiedy banki oferują pożyczkę ich klientom, tworzą pieniądze kredytując konta klientów"

***
"When banks make loans they create additional deposits for those that have borrowed."

Bank of England (2007)
Benes J., Kumhof M. (2012), The Chicago Plan Revisited, p.9

Tłumacząc "Kiedy bank pożycza pieniądze, tworzy dodatkowy depozyt u tego, kto pieniądze pożyczył"

***
"Each and every time a bank makes a loan, new bank credit is created - new deposits - brand new money."

Graham Towers
Former Governor of the central bank of Canada (1939)
Canadian Government's Committee on Banking and Commerce

Tłumacząc "Za każdym razem kiedy bank pożycza pieniądze, powstaje nowy kredyt(nowe zobowiązanie) - nowy depozyt(Tym razem nie depozyt w banku, tylko u kredytobiorcy bank "deponuje" pieniądze) - zupełnie nowe pieniądze.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie zrobić update w tym wątku, liczę na przchylność moderatorów. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć wycinek filmu z kampanii. Jest to moje pierwsze tłumaczenie ze słuchu, więc proszę o wyrozumiałość.

 

Reforma Bankowości by Positive Money (Conference 2013)

 

Zmien pieniadze – Zmien swiat

""Zacznijmy od poczatku, wrócmy do XVIII stulecia. Banki mialy w tamtym czasie zdolnosc i uprawnienie do tworzenia pieniedzy. Co robili poprzez zadrukowanie kawalka papieru.

Kiedy przychodziles do banku zdeponowac swoje monety, bank dawal Ci kwit (eng. notes) (Bank-notes) i ten kwit mógł(by) mówic, ze masz zdeponowane 5 funtów. Poniewaz noszenie kawalków papieru bylo wygodniejsze niż noszenie metalowych krazków(monet). Ludzie zaczeli uzywac tych kawalków papieru zamiast ich monet. Wlasciwie zaczeli wydawac te nowe pieniadze w sklepie.

Im lepiej(dluzej) wlasciciel sklepu znal bank i ufal mu akceptowal papierowe pieniadze.

Wiec podstawowo, kawalek papieru, który bank wydawal byl traktowany jako pieniadze i na dobre staly sie pieniedzmi. Teraz kiedy bank calkiem przypadkiem zorientowal sie.

Wlasciwie kiedy wydamy(opublikujemy) wiecej kawalków papieru(zadrukowanych papierków)

z jakas suma pieniedzy na nich i ludzie zaczna traktowac to jako pieniadze to powoduje, ze mamy moc tworzenia pieniedzy. Wiec... To pomyslcie z sensem(sensownie), oni nie skonczyli dobrze. Oni stworzyli za duzo pieniedzy i równiez niestabilnosc gospodarki i spowodowali kryzysy banków.

Po latach takich dzialan, pewnego dnia rzad i jego konserwatywny minister Sir Robert Peel zdecydowal.

"Nie mozemy dluzej pozwalac bankom wydawac(publikowac) papierowych pieniedzy.

poniewaz, problem jaki to powoduje jest slaba gospodarka.

To jest wycinek z prawa bankowego o wysokosci oplat, który mówi:

Od tego momentu, tylko Bank Anglii bedzie mial uprawnienia tworzenia pieniedzy...

papierowych pieniedzy.”

Lecz zapomnieli(zapominaja) o czyms teraz.

Poniewaz papierowe pieniadze nie sa jedyna droga aby dokonac platnosci. I ze wzrostem uzycia czeków, ludzie mieli sposób dokonac platnosci, uzywajac numerów, które byly w powaznych ksiegach banku we wpisach na kontach. W ten sposób Oni mieli mozliwosc dokonania platnosci bez jakiejkolwiek potrzeby uzycia prawdziwych papierowych lub metalowych pieniedzy.

Po czasie(potem) odkrylismy elektrycznosc, dostalismy karty debetowe, mozliwosc elektronicznego transferu srodków i internetowa bankowosc.

Obecnie 99% wszystkich pieniedzy, które zmieniaja wlasciciela ida droga elektroniczna.

"Szokujace jest to, ze teraz nasz nowy system monetarny jest elektroniczny, a przepisy prawne nie byly zmieniane od 19 Lipca 1844 roku. To tylko wstyd(zacofanie) - Ponad 170 letnie prawo, które rzadzi naszym systemem monetarnym.”

Teraz, bank moze kredytowac pieniadze, poniewaz umozliwia to odpowiedzialnosc wpisów na koncie, które moga stworzyc, które my uzywamy jako pieniadze.

Kiedy uzywamy kart bankowych (debetowych od slowa debt), to nie uzywamy... to nie ma ... 10 funtów w banknocie ,które porusza sie z twojego konta na konto kogos innego.

Tylko bankowe transfery(sieciowe) miedzy bankami. I to, bank Anglii wyjasnia calkiem wyraznie.

"Sektor tworzacy pieniadze w UK sklada sie z banków (wlaczajac w to Bank Of England)

i podstawy spoleczenstwa. Organizacje tworzace pieniadze nakladaja odpowiedzialnosc, która jest traktowana jako medium wymiany(pieniadze) przez innych."

Ta odpowiedzialnosc to numery, które widzisz na swoim koncie.""

 

                                                                  Ben Dyson - “BIG BEN” founder of Positive Money Campaign.

Czym sa pieniadze? Wiesz? Jestes tego pewien? Ogladaj kampanie Positive Money na kanale YouTube. Zacznij od odcinka pierwszego “What Is Money?” i przylacz sie do kampanii.

Tłumaczenie tego tekstu ze słuchu Sylwester Bogusiak aka Sylvi91.

Nie wachaj się pobrać ten krótki dokument dwujęzyczny (2 strony) z ftp://sinus.hopto.org/pub/ebooks/BRbyPM(Conference 2013).pdf lub załącznika

wydrukować i podzielić się ze znajomymi.

BRbyPM(Conference 2013).pdf

Edytowane przez sylvi91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Postanowiłem trochę odświeżyć temat. Obecnie w Europie wprowadzona jest reforma pod tajemniczą nazwą Quantitive Eeasing (ja to tłumaczę jako Ułatwienie Ilościowe). 
 
 
W mediach panuje niezłe zamieszanie i całkowite niezrozumienie obecnej sytuacji. Ten artykuł wyjaśnia.

 
Europejski Bank Centralny (EBC) "dodrukuje pieniądze"? Niezupełnie. Wyjaśniamy, o co chodzi z miliardami nowych euro
 
Ustalmy jedno: Europejski Bank Centralny nie włączy wielkiej drukarki i nie będzie drukował pieniędzy. "Dopisze jedno zero do posiadanych aktywów i za te pieniądze w postaci elektronicznej będzie skupował obligacje krajów strefy euro" - tłumaczy ekonomista. Wyjaśnia również, co ten ruch oznacza dla nas - konsumentów.
Wczoraj Europejski Bank Centralny podjął decyzję o skupie aktywów, który rozpocznie się w marcu. Co miesiąc, aż do września 2016 r., do obiegu będzie wprowadzał 60 mld nowych euro. W mediach już drugi dzień czytamy, że rozpoczyna się wielkie "drukowanie euro". Jednak czym w rzeczywistości jest "drukowanie pieniędzy"? Tę kwestię wyjaśnia nam Paweł Cymcyk, ekonomista ING TFI, tłumacząc również, co decyzja EBC oznacza dla nas wszystkich, w tym spłacających kredyt we frankach.
 
Paweł Borecki, Pieniądze.gazeta.pl: Czym właściwie jest "drukowanie pieniędzy"? Bo przecież nie fizycznym wprowadzaniem na rynek nowych banknotów...
 
Paweł Cymcyk, ekonomista ING TFI: - W dużym uproszczeniu tłumaczenie, że drukujemy pieniądze, jest jak najbardziej uprawnione, bo choć EBC nie wydrukuje pieniędzy fizycznie, to wykreuje je na swoim bilansie, a więc np. dopisze jedno zero do posiadanych aktywów i za te pieniądze w postaci elektronicznej będzie skupował obligacje krajów strefy euro. (EBC ma prawo "stworzenia" pieniędzy, które nie muszą mieć pokrycia w złocie czy innym kruszcu. Odkupi za nie obligacje od banków - red.). A więc, mimo że nie jest to fizycznie euro w postaci banknotów, to jest jak najbardziej realne w postaci gotówki, która wpłynie na rynek. Te pieniądze, którymi EBC wspomoże obligacje poszczególnych krajów, de facto zamienią się w gotówkę w bankach komercyjnych, od których te obligacje zostały kupione.
 
Co wczorajsza decyzja EBC oznacza dla nas, konsumentów?
 
- Tego jeszcze, niestety, nie wiemy, ale pozytywnym skutkiem powinna być przede wszystkim większa dostępność kredytów i większa chęć na wydawanie gotówki. Powstanie również tzw. efekt majątkowy, czyli poszczególne aktywa w naszym majątku będą droższe. A kiedy jesteśmy bogatsi, ponieważ drożeją domy, akcje, obligacje, wtedy automatycznie chętniej wydajemy gotówkę. Czyli decyzja EBC miałaby - czy tak się stanie jeszcze nie wiemy - doprowadzić do tego, że europejscy konsumenci będą chętniej wydawali pieniądze i sytuacja gospodarcza się poprawi.
 
Kolejnym plusem dla konsumentów może być osłabienie euro. Europejski przemysł na tym skorzysta, a gdy trzyma się on dobrze, jest to bardzo dobra informacja dla produkcji i dla całej gospodarki. Przedsiębiorcy będą więcej produkować, więcej eksportować, będą mieć więcej zysków oraz zatrudniać więcej ludzi, czyli trochę też zmniejszy się problem bezrobocia. Tylko spokojnie, to nie jest tak, że to zacznie się dziać już od jutra. "Drukowanie" zaczyna się w marcu, więc realnego wpływu na gospodarkę możemy się spodziewać najwcześniej trzy miesiące w przód, czyli za pół roku od dziś...
 

 

 

Dobry pomysł na upłynnienie kapitału i zamianę go na taką formę aktywów.

Oczywiście słowa "DRUKOWANIE" należy używać w wyraźnych cydzysłowach, a najlepiej nie używać słowa DRUK na określenie tego procesu. Druk to zupełnie inna technika... technika poligraficzna. Podczas gdy wciskanie klawiszy komputera (Keystroke) to technika informatyczna. Fachowcy nazywają to tą technikę kreacją pieniądza, ale mnie to jakoś nie podchodzi. Macie jakieś pomysły jak nazwać dopisywanie zer na kontach w celu pomnożenia aktywów? Może z angielskiego (Keystroke) się powinno przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...