Skocz do zawartości

Tanganika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W planie mam założenie akwarium z paletkami (niektórzy wiedzą ponieważ mogli widzieć moje wcześniejsze posty). Dziś byłem, wydaje mi się w dobrym sklepie zoologicznym i trochę się nasłuchałem na temat paletek (jakie to one problemowe, jak łatwo padają, i teksty typu "u mojego znajomego to padły wszystkie w jedną noc" itp.) Krótko mówiąc trochę mnie nastraszyli. Poradzili mi, żebym najpierw spróbował z Tanganiką (ciekawe ryby, fajny biotop i w ogóle fajne akwarium jak na takie które stoi w salonie i jest dekoracyjne).

 

O ten biotop pytam się na razie informacyjnie i z ciekawości bo na razie nie zrezygnowałem z tematu paletek, ale chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o hodowli tego biotopu.

 

Chodziłem po goglach, jakiś forach, ale ciężko mi znaleźć wyczerpujące info na moje pytania, dlatego postanowiłem zamieścić je tutaj.

 

Akwarium 300l 100x60x50h. parametry wody:

 

ph - 7,8

amoniak poniżej 0,13

azotany poniżej 5

azotyny poniżej 0,05

 

ph tutaj powinno w Tanganice pasować. Chciałbym hodować tropheus duboisi. Trochę za mała dł. z tego co czytałem, ale może mniejszą ilość by się dało hodować. no i jakieś kolorowe rybki dla uzupełnienia by się przydały.

 

Resztę pytań zamieszczę w odpowiednich działach.

 

z góry dzięki za pomoc

Edytowane przez karol2266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za mała dł. z tego co czytałem

 

Trochę ? Prawie o połowę za krótkie. Nie ma opcji by wpuścić tutaj Tropheusy, a zwłaszcza z innymi rybami. 

 

 Pomyśl o mięsożernej Tanganice. Muszlowce/ Naskalniki/ Szczelinowce. To są świetne ryby.

 

A PH wyższe wskazane.

 

 

Edytowane przez Pley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może polecisz mi jakąś obsadę? Chciałbym jakąś ciekawą kolorystycznie obsadę (powiedzmy coś w stylu Szczelinowiec pięciopręgi, leleupki calvus ).  Czy te 2 gatunki mogą razem przebywać? W jakiej ilości mogłyby one być w moim akwarium? Jakie jeszcze dać rybki ewentualnie dla uzupełnienia zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o tak zwanej "Niecce". Niecka to ciekawe rozwiązanie i istnieje duża szansa, że u Ciebie by się to udało ze względu na fajną szerokośc zbiornika.

Altolamprologus + ExL. callipterus + np Telmatochromis vittatus :) To taka wstępna propozycja.

Domyślam się, że monogatunkowy zbiornik totalnie Ciebie nie interesuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ze względu na to iż zbiornik będzie stał w salonie ( czyli będzie reprezentacyjny) i żona upiera się nad dużą ilością kolorów wolałbym uniknąć monogamii, choć jakby dać większe stadko... Ten pierwszy podany gatunek przez Ciebie nie jest zły, pozostałe rozumiem że są uzupełnieniem do zbiornika. Nie podałeś ilości w moim akwarium wymienionych przez Ciebie gatunków ryb. Nie można dobrać jakiegoś haremiku lub 2 par szczelinowca pięciopręgiego i do tego coś jeszcze? Kompletnie nie podobają mi się akwaria z dużą ilością muszli na dnie, wolałbym sam piasek kwarcowy, skałki i parę roślinek. Wiadomo mam ograniczone możliwości poprzez wymiary zbiornika i ewentualnie dostosuję się do ryb.

 

Kompletnie nie wiem o co chodzi z tą "niecką", wpisywałem w gogle i tak i tak, nic nie wyskakiwało oprócz jakiś naczyń starych i jakiejś miejscowości... Jakbyś mógł ewentualnie podać jakiegoś linka byłbym wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niecka to właśnie kopa muszelek :). Ona dawała Ci duże możliwości obsadowe, ale jeżeli wolisz pusty piach i kamienie to w takim razie trzeba sie ograniczyc do Julidochromis/ Chalinochromis/ Neolamprologus.

Może pomyśl o pójściu na jakiś kompromis? Nie musisz mieć całego dna zawalonego muszlami, ale jakąś jego część. Wtedy mógłbyś pomyślec np o parce Julidochromis marlieri/dickfeldi, a do nich przykładowo parka jakichś średnich Neolamprologus, a uzupełnieniem byłyby ciekawe muszlowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, część dna powiedzmy 1/4 można dać w muszlach. No więc ja widzę to tak: Wybiorę sobie jakąś parkę Julidochromis, do tego 1 parkę  Neolamprologus tretocephalus, i 1 parkę Szczelinowiec Leleupa. Do tego wszystkiego jakieś muszlowce. Czy może być taka obsada? W młodym wieku nie da się chyba rozpoznać płci tych ryb, czy z tego powodu nie muszę kupić po większej ilości z każdego gatunku, a potem odłowić i sprzedać dalej je, a zostawić sobie dobraną/e parki w/w gatunków ryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...