Skocz do zawartości

co to za plamki na szybach?


dudekd55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Od około tygodnia zaczęły się pojawiać białe plamki na szybach, które wyglądają tak

post-21084-0-17780400-1405247636_thumb.jpg

Z dnia na dzień ich przybywa. Co to może być i jak z tym walczyć?

 

2. Wymiary 60x30x30 - 54 litry

3. Oświetlenie to 15W włączone 10h dziennie
4. Zbiornik zalany 5 tygodni temu
5. Woda była do tej pory podmieniana 1 raz - tydzień temu. Testy mam paskowe, ale ich wyniki mogą nie być dokładne, więc nie wiem czy jest sens się do nich odnosić:

- NO3 - 25

- NO2 - 0

- Cl - 0

- pH między 7,2 i 7,6

- GH - między 7 i 14

- KH - między 16 i 20

6. Żadnej chemii nie używałem
7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc.
8. W akwa grzebałem tydzień temu (4 tygodnie od zalania). Czyściłem szyby, robiłem podmianę 20% wody i płukałem filtr
9. Tepmeratura 23-26 stopni, grzałka jest z termostatem, ale z powodu wysokich temperatur nie jest włączona
10. Stosuję nawozy serii Blue-Line (potas i carbo podaję normalną dzienną dawkę, macro podaję około 1/3 dawki, micro jeszcze nie podaję, w podłożu są kulki g-t)
11. Nie podaję CO2
12. Obsada: 1+1 borelli, 12 neonów innesa, 8 kirysków panda, 3 RC
13. Rośliny to Limnophila sessiliflora, Cryptocoryne becketti, Ludwigia arcuata, Echinodorus tenellus
14. Piasek do piaskownic z Leroy Merlin
15. Filtr Aqua Nova NF-600 włączony 24h/dobę
16. Ryby karmię 1 raz dziennie - na zmianę Sera Granugreen, Sera Flake Menu, Tropical Vitality&Color i od dzisiaj mrożonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj w internecine bo ja nie pamiętam już..wydaje mi się że zgaszenie światła na jakiś dłuzszy czas może pomóż.

Albo kiedys czytałam że to mogą byc jakieś nicienie..miałam ten problem w małym akwarium jak bojowniki mi się wytarły I chyba to było powodem że narybek nie przetrwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nicienie są podobne do ludzkiego włosa i rybki je jedzą i na 100% nie są one winne zniknięcia narybku

Czyżby?  Te Panagrellus redivivus może i tak ale reszta z tej rodziny nie jest tak niewinna.

Nawet nasze wypławki są drapieżnikami i potrafią załatwić narybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorosły osobnik z nicieniami może, żyć i jakoś sobie radzić a to go będzie żarło od środka i kiedyś padnie.

Narybek jest szczególnie wrażliwy i nie tylko na to.

A nawet  nicieni nie ma co szufladkować bo nicień nicieniowi nie jest równy.

Ja na zdjęciu nie widzę nic... gdyby zdjęcie było spod mikroskopu, może bym mógł coś o tym powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałam na podstawie tego co pisał autor o tym że się to rusza :)

jeśli chodzi o narybek..raz miał juz ogonki i wypadał z gniazda, na drugi dzień nie było już żadnej rybki więc pewnie tatus uznał że coś jest nie tak i lepiej zjeść dzieciaki.

 Drugim razem ikra w gniezdzie, piekne to gniazdo było a za pare godzin nie ma już żadnej ikry...

Edytowane przez sylwia123456
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam pogląd Mapeta, na zdjęciu niewiele widać.

 

 

Akwa ma dopiero 5 tygodni.

Masz baniak na etapie stabilizacji i być może jeszcze dojrzewania. W tym okresie pojawianie się różnych żywych istot to norma. Obserwuj co się dalej będzie działo. Nie sypiesz za dużo pokarmu? Ryby się tym nie interesują?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie sypiesz za dużo pokarmu?
No właśnie złapałem się na tym, że jako początkujący popełniam chyba ten błąd, że sypię za dużo :/

A to neonki wszystko zjedzą i chcę sypnąć kiryskom i borelkom, więc dorzucam pokarmu.

Od wczoraj zmniejszyłem dawkę pokarmu do "minimalnego minimum" a to czym ryby się już nie interesują wyławiam.

 

 

 

Ryby się tym nie interesują?
Mam wrażenie jakby kiryski czasami aż przyklejały się do szyb a i borelki też jakoś pływają z pyszczkiem przy szybie.

 

Złapałem się jeszcze na tym, że nie kupiłem odmulacza :/

O ile z pokarmem nie ma problemu, bo kiryski wyczyszczą podłoże o tyle kupy gdzieś się ukrywają w piasku :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Nowe "plamki" chyba się nie pojawiają, gdyż 2 dni temu w jednym malutkim miejscu przetarłem szybę i póki co nic się na niej nie osadziło.

Jedyne co, to te niteczki są teraz bardziej widoczne.

post-21084-0-76808800-1405669583_thumb.jpg

 

Może teraz ktoś ma jakiś pomysł co to i czy jest sens zawracać sobie tym głowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...