Skocz do zawartości

Nawożenie solami w akwarium na ziemii.


Noname
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje akwarium:

60x30x35cm 63l

Filtr: JBL Cristal Profi 250 + deszczownica

Oświetlenie: 1x 15W T8 6300K, 1x 15W 8000K T8, 1x 15W 6300K T5 - łącznie 0,71W/l

Podłoże: ziemia + bazalt

Nawożenie: w załączniku

Rośliny: anubias barteri, eleocharis parvula, hemianthus callitrihoides, hydrococtyle sp. japan, i jeszcze jedna, której nazwy nie pamiętam

Zwierzęta: 8x microrasbora galaxy, 2x trichopsis pumila, 6x kirysek pigmejski

Co2: butla + reaktor narurowy

Testy: posiadam testy na NO3 i PO4

 

Akwarium przeszło restart jakieś 3 miesiące temu, przez ostatnie 2 miesiące stało zaniedbane (brak podmian, nawożenia etc.), ponieważ nie miałem kiedy się nim zająć, obecnie rośliny są w kiepskim stanie, trochę poniszczone. Teraz chciałbym to zmienić i pojawiło się kilka pytań.

Jak mam świecić? Wszystkimi świetlówkami (0,71W/l), czy może 2 (0,5W/l), żeby było prościej z nawożeniem?

Jak nawozić? Czy zacząć dawać tylko potas, czy może wszystkie nawozy w zmniejszonych dawkach (ilokrotnie)?

W jaki sposób korygować braki w nawożeniu?

 

 

post-10272-0-19452400-1405098610_thumb.png

Edytowane przez Noname
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zwiększyć dzienną dawkę do 10 ml dziennie. Będziesz miał większy margines błędu.

Pod warunkiem, że kolega nie ma jeszcze rozrobionych soli, to w obliczeniach wtedy to ma sens.

Nie wiedząc tego możesz wprowadzić w błąd i w efekcie będzie nawoził ponad 3 razy większymi dawkami.

Pierwiastków będzie 3 razy więcej i może dojść do przenawożenia.

 

 

 

Jak mam świecić? Wszystkimi świetlówkami (0,71W/l), czy może 2 (0,5W/l), żeby było prościej z nawożeniem?

Wszystkimi ale skróć czas świecenia i powoli zwiększaj.

 

 

Jak nawozić? Czy zacząć dawać tylko potas, czy może wszystkie nawozy w zmniejszonych dawkach (ilokrotnie)?

Na początku połowę dawek wyliczonych z kalkulatora.

 

 

W jaki sposób korygować braki w nawożeniu?

Przed podmianą testy i  jednego pierwiastka dajesz więcej a drugiego mniej.

 

Tylko jest to ale.... Jak masz rozrobione dawki (jak wkleiłes w załączniku) na 3 ml dziennie to ciężko będzie Ci robić odpowiednie korekty.

O to zapewne chodziło Winkiel-owi.

Możesz te nawozy poprzelewać do butelek 1,5 L, dolać wody  i podając wtedy dziennie 9 ml zachowasz określone przez siebie proporcje pierwiastków w kalkulatorze (jeżeli masz już sole rozrobione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale mam już rozrobione nawozy.

Te nawozy już trochę czasu mają (ok. Pół roku), więc może warto byłoby rozrobić na nowo, bardziej rozcieńczone, w szawce pod akwarium mam jeszcze trochę soli, wiec spróbuję.

Dziękuję za pomoc i rady. :)

 

Wysłane z mojego HTC One X przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...