Skocz do zawartości

Akwarium 240l wytrzyma ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam zakupiłem własnie akwarium 240l 120x40x50 szyba 8mm. Akwarium robione było przez szklarza z ogłoszenia na oko wygląda bardzo estetycznie i solidnie. To mój pierwszy tak duży zbiornik i chciałem uniknąć katastrofy dlatego pytam czy akwarium wytrzyma. Wzmocnienia wzdłużne mają długość 110 cm także do rogu zostaje jakieś niecałe 5 cm na stronę szerokość wzmocnień to 5,3 cm grubość 8 mm. Dodatkowo na środku jest łącznik tej samej grubości a szerokości 6 cm. Czy to wytrzyma ? Poczytałem trochę w sieci o wielu problemach z tym rozmiarem zbiornika. Może dołożyć jeszcze dwa łączniki poprzeczne w odległości 10-15 cm od boku i szerokości też po 6 cm i 8 mm grubości ? Czy to właściwie potrzebne. Dodatkowe wzmocnienia nie są dla mnie wielkim problemem. Druga sprawa na podkładkę pod akwarium wybrałem styropian 1cm polecony przez szklarza czy to dobry wybór ? Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Jeśli wybrałem nieodpowiedni dział to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem kiedyś w zakładzie szklarskim i nie raz widziałem jak "stary" robił akwarium.Kleił je  zwykłym silikonem lub klejem UV(w zależności od litrażu),jeśli u Ciebie był klejony tym drugim, to nie masz się czego obawiać,są wytrzymałe,choć i silikon też nie ustępuje.Poprzeczki na górze maja za zadanie uniknięcie rozjechania się baniaka.Jeśli są dwie takie możesz spać spokojnie,240 to w brew pozorom nie jest aż tak wielki baniak.

Jeśli nie jesteś pewien baniaka,zalej go woda na zewnątrz(na podwórku) i zostaw na dzień lub dwa.Jak Ci się rozszczelni...reklamacja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spoiny to czarna i to w sumie tyle mogę powiedzieć o tym no i miekka dość tam gdzie jest jej zbyt dużo

Czyli akwarium klejone silikonem.To że miękka,to tym się nie przejmuj.Jak nie jesteś pewien,to doklej pasek szkła.Ludzie którzy się tym zajmują, powinni się znać na swoim fachu i robić to dobrze.Tak jak napisałem wcześniej;jak nie jesteś pewien,zalej baniak na podwórku(o ile masz taką możliwość,a jak nie to w łazience) i obserwuj czy nie ma wycieków,jak ma to na reklamację.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość mam ale chęci nie za bardzo wiadomo chciałem jak najszybciej cieszyć się nowym akwarium ale niepokoją mnie zdjęcia tego typu

http://img707.imageshack.us/img707/1347/imgp4394a.jpg

Rozumiem ,że to właśnie wzmocnienie wzdłużne które nie puszcza pod naporem a na końcu tego wzmocnienia jest miejsce gdzie szyba już może się ugiąć przez co róg wzmocnienia właściwie "wbija się " w szybę frontową przez co powstaje rysa i ... Dobrze rozumuję ? Dlatego pomyślałem ,że skoro mam jeden łącznik na środku to na końcach tych podłużnych wzmocnień dodam jeszcze po jednym takim łączniku, bo właściwie mi to nie przeszkadza dużych gabarytów i tak nie będę tam ładował a dostęp też byłby wystarczający. Na innych forach ten problem był szeroko poruszony wiele akwariów od wromaka tak strzelało prawdopodobnie dlatego ,że te wzmocnienia były za krótkie u mnie są prawie do samej ścianki bocznej ( 5cm brakuje) ale czy to wystarczy czy nie będzie tak ,że pęknie poprostu tam gdzie się kończy ? No i z drugiej strony czy takie dodatkowe wzmocnienia nie będą w czymś kolidowały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe naprężenia w akwarium występują około w 1/3 jego wysokości, najczęstszą przyczyną są karby na szybie (uszkodzenia), które zbierają na siebie  inne naprężenia a powinny one rozejść się po całej szybie.

Dlatego na zdjęciu widzisz pęknięcie od 1/3 w góre i to nie jest wina  wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...