Skocz do zawartości

Restart akwarium


darek025
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W najbliższym czasie chciałbym zrobić restart swojego akwarium. Chciałbym sobie zrobić teraz akwarium typu Malawi bardzo bym prosił o pomoc w dobraniu filtra, podłoża, rybek itd.

Posiadam akwarium 112l i filtr wewnętrzny juwel. Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jeden harem saulosi... albo pójść w np. muszlowce i tanganikę - będzie na pewno ciekawiej.

 

Jeden kubełek pokroju HW-302 powinien sobie poradzić. Do tego jakaś głowica z gąbką jako wew. mechaniczny.(np. aquael circulator 1000)

 

Co do kamieni to IMO ładniejszy jest jakiś ciemny(np. serpentynit). Jasne wapienie wyglądają bardzo średnio w zestawieniu z piaskiem.(który jest w przypadku malawi / tanganiki obowiązkowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy będziesz miał czas i chęci do tego aby:

1. Robić bardzo częste podmianki lub zorganizować denitryfikator albo hydroponikę - księżniczki się namnożą i NO3 będzie rosło bardzo szybko. Do tego częste odmulanie.(to jest biotop przeważnie bez roślin, które trochę spowalniałyby wzrost NO3)

2. Księżniczki w tak małym litrażu rodzice zacząć przejawiać agresję wobec dojrzałego potomstwa - częste odławianie ryb gwarantowane. Jak masz chęci i możliwości(np. mieszkasz w większym mieście, albo masz kontakt z jakimś sklepem akwarystycznym) to żaden problem odsprzedać / oddać nadwyżki... Ale w wielu przypadkach roboty jest sporo, a ryb pozbyć się nawet za darmo nie jest łatwo.

 

To jest już naprawdę minimum dla księżniczek, albo nawet za mały litraż. Sam rozważałem do swojej 300l księżniczki, ale zniechęciłem się właśnie z w.w. powodów.(obecnie mam i tak nadwyżkę 8szt. samców Saulosi... rozdaję za darmo, ale chętnych póki co ledwie na 2szt.)

 

 

Niepotrzebnie zasugerowałem Księżniczkę z Burundi, może lepsza byłaby "księżniczka piękna" która jest trochę mniejsza(do 8cm)(cytat - źródło):

 

Moją hodowlę Księżniczki pięknej rozpocząłem od 7 sztuk ok. 4-5cm, które umieściłem w zbiorniku o wymiarach 30x30x100 z kilkoma niewielkimi kryjówkami. Po ok. 2 miesiącach zrozpaczony zauważyłem, że z grupy pozostały tylko 2 sztuki, a reszta została brutalnie wybita (głównie wyrwane oczy!). Po tych dramatycznych wydarzeniach nastąpił radosny finał, pozostała dobrana para, która przystąpiła do tarła, a następnie je powtarzała przez blisko 2 lata. Początkowo samica składała ok. 20 sztuk ikry, z czasem dochodząc do blisko 300. Z narybku powstała wielka grupa rodzinna. Po ok. 6 miesiącach od tarła rodziców najstarsze osobniki z pierwszych miotów osiągnęły dojrzałość i zostały przepędzone przez grupę rodzinną, ale niektórym, na obrzeżach akwarium, udało się odbyć tarło i założyć własne grupy.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley ;) Wpisz w wyszukiwarke i zaznacz opcję użtkownicy ;)

 

Nie ma grubszych piasków. Ryby kopią w piachu, w żwirze jest to nie możliwe.

Jest na forum kilka akwa z muszlowcami. Poszukaj.

Z czarnym piachem będzie to wyglądać bardzo brzydko. No i czarny to albo bazalt, który ma ostre krawędzie, albo jest sztucznie barwiony.

Zwykły piach z budowlanego będzie najlepszy i najtańszy.

 

Możesz dodać świderki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wpuścić więcej na start, jest wiele czynników które składają się na sukces przy tych rybach. Wiele zależy od aranżacji. Zapewne też odróżnienie samców od samic przy młodych rybach będzie kłopotliwe(często z tego względu kupuje się więcej młodzieży), a odrzutki które nie znajdą "swojej połówki" możesz zawsze gdzieś sprzedać. 

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...