Jump to content

Sterownik do akwarium jako praca dyplomowa


BorysekTygrysek
 Share

Recommended Posts

Witam,

jako temat pracy dyplomowej wybrałem stworzenie sterownika do akwarium.

Temat wydał mi się ciekawy, ponieważ tworzyłem już sterowniki do sterowania np. temperaturą. Przyznam, że nigdy nie miałem akwarium i stąd mój post na tym forum. Projekt chciałbym tworzyć pod nadzorem osób, które są zaznajomione z akwarystyką i pomogą mi wskazać ciekawsze założenia bądź wyeliminować niepraktyczne pomysły.

 

Na chwilę obecną mam zrealizowane ogrzewanie wody za pomocą regulatora PI. Znaczy to, że możemy podłączyć grzałkę o dowolnej mocy. Program sam dobierze prąd, który podtrzyma zadaną przez nas temperaturę wody.

Jest to lepsze rozwiązanie od termostatu, ponieważ przy ciągłym wyłączaniu i włączaniu grzałki pobór prądu jest większy niż przy pracy ze stałą wartością prądu.

 

Na samym początku chciałbym zapytać co wchodzi w podstawowy skład akwarium. Mam na myśli jakie akcesorie są niebędne aby rybki mogły sobie spokojnie żyć.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajny temat :) zwłaszcza dla nas akwarystów :)

 

Co do sprzętu jaki jest niezbędny do funkcjonowania akwarium to prócz grzałki jest jeszcze filtr, który musi chodzić 24h/dobę. Oświetlenie które powinno włączać się na ok 10h (np: 10:00-20:00) w ciągu dnia (używamy do tego czasowych włączników - prosto i tanio) ale jeśli chciałbyś pobawić się z oświetleniem do akwariów typowo roślinnych to już można bardziej utrudnić sprawę i robiąć układ który będzie sterował większą ilością świetlówek zapalanych i sterowanych oddzielnie i w różnym czasie. Tak aby odzwierciedlić naturalne środowisko i stopniować moc światła (tak jak słońce :) ).

 

Nie wiem czy za wiele pomogłem ale mam nadzieję, że chociaż nie pogmatwałem.

 

Co do pomysłu z grzałką to wydaje się być bardzo praktyczny jak i oszczędny :) brawo :) Nie znam się na tym ale czy grzałce nic nie będzie przy takim zasilaniu?

 

Wiem, że można kombinować coś z czujnikami czasowymi, które przy odpowiedniej instalacji hydraulicznej same wiedziałyby ile wody podmianiać (raz na tydzień) w akwarium.

 

W akwarystyce dostępne są też automatyczne podajniki pokarmu i tu możesz też coś takiego zrobić.

 

Za mała moja głowa na to by więcej rzeczy podać. Liczę, że ktoś jeszcze się dołączy i Ci pomoże. Powodzenia :)

Edited by Aisulim
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Filtr rzeczywiście jest urządzeniem niezbędnym, ale czy lampa również? Rozumiem, że oświetlenie panujące w mieszkaniu jest za słabe dla rybek. Jeżeli tak to cykliczna zmiana oświetlenia z funkcją zmierzchu i świtu nie byłaby problemem.

 

Do chłodzenia w czasie letnim wystarczyłyby wiatraczki nad taflą wody, czy istnieje efektywniejszy sposób?

 

Co do podmiany wody, rozumiem, że przy wymianie ma utrzymywać się jej stały poziom w akwarium. Tego tematu jeszcze osobiście nie przerabiałem.

Po zapoznaniu się z nim będę miał na pewno jakieś pytania.

 

Karmienie realizowałby obracający się pojemnik.

 

O podawaniu CO2 również czytałem. Będzie to możliwe do zrobienia.

 

Mój projekt nie byłby niczym wyjątkowym gdyby nie fakt, że ustawianie parametrów sterownika chciałbym umożliwić poprzez komputer.

Czy przydatna na codzień byłaby możliwość odczytu wartości z czujników z akwarium przez internet czy też wysyłanie alarmów sms?

Link to comment
Share on other sites

Do chłodzenia w czasie letnim wystarczyłyby wiatraczki nad taflą wody, czy istnieje efektywniejszy sposób?

Chłodzenia wody w akwarium jest kilka sposobów. Myślę że Ciebie by interesowało coś takiego jak połączenia grzałki z termostatem i wiatraczków w jeden obwód. O ile w zimie w wielu zbiornikach stałą temperaturę utrzymuje grzałka z termostatem, to w lato czasem temperatura o kilka stopni przekracza tą zakładaną. I tu do gry wchodzą np. wiatraczki.

 

 

Co do podmiany wody, rozumiem, że przy wymianie ma utrzymywać się jej stały poziom w akwarium

Cotygodniowa podmiana polega na zlaniu z akwarium np. 20% starej wody i uzupełnienie jej świeżą. Tu chyba sprawę by rozwiązał czujnik poziomu.

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

Sporo osób ma problem z nawozami / solami. Napisałeś wyżej, że chciałbyś sterować tym poprzez komputer. A gdyby tak napisać program, który wyliczałby dzienną / tygodniową dawkę konkretnego nawozu, dostosowaną do pojemności naszego akwarium? Wszysto byłoby podłączone do maszyny, która, po ustaleniu przez program dawki, dozowałaby konkretny nawóz do akwarium.

Edited by Brt
Link to comment
Share on other sites

Sporo osób ma problem z nawozami / solami. Napisałeś wyżej, że chciałbyś sterować tym poprzez komputer. A gdyby tak napisać program, który wyliczałby dzienną / tygodniową dawkę konkretnego nawozu, dostosowaną do pojemności naszego akwarium? Wszysto byłoby podłączone do maszyny, która, po ustaleniu przez program dawki, dozowałaby konkretny nawóz do akwarium.

Pod warunkiem że program uwzględni zawartość danych pierwiastków w wodzie. Najlepsze były by pomiary parametrów chemicznych wody online, ale to już raczej "wyższa szkoła jazdy". Nigdzie w necie nie trafiłem na taką rzecz (z wyjątkiem Ph).

Edited by andy102
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli coś dla się zmierzyć to da się tym też sterować :) Do tej pory również nie spotkałem się z elektronicznym pomiarem zawartości pierwiastków.

 

Nie dodałem na początku, że na budowę sterownika mam jakieś półtora roku. Oczywiście planuję skończyć wcześniej.

Link to comment
Share on other sites

Witam, postanowiłem zakupić grzałkę małej mocy i wypróbować jej działanie na kilku akwariach o różnej pojemności. Wydaje mi się, że moje rozwiązanie zapewni odejście od standardu dotyczącego zależności mocy grzałki od objętości akwarium. Trzymanie stałej temperatury będzie możliwe za pomocą słabszych grzałek niż dedykowane :)

 

Mam pytanie dotyczące oświetlenia. Czytałem o różnych rodzajach lamp. Jakie są najczęściej używane?

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem trochę ze złej strony podchodzisz do tej temperatury. Chyba że w instrukcji do swojego sterownika umieścisz zapis: stosować tylko w pomieszczeniach w których temperatura powietrza różni się max +/- 1 stopień od temperatury wody w akwarium.

Chodzi o to, że grzałkę o małej mocy po prostu możesz w szybkim czasie spalić, bo nie będzie w stanie osiągnąć ustawionej temperatury, a z reguły nie są to urządzenia przystosowane do pracy ciągłej.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Jak dla mnie mógłbyś skupić się na duch rzeczach, temperaturze i oświetleniu. z tego co napisałeś to całość miała być podłączona do komputera (więc z dostępem do internetu nie było by problemu).

Sterowanie światłem i temperaturom mogło by odzwierciedlać dokładny stan w danej np. rzece czy jej odcinku. Zdobyć informację o pogodzie nie jest problemem. sterownie dostosowywało by pogodę w akwarium do pogody w naturalnym srodowisku, oczywiście z opóźnieniem czasowym. Sterowanie musiało by dawać możliwość  symulacji zmierzchu i świtu oraz zmniejszania lub zwiększania natężenia światła z zależności od zachmurzenia i opadów deszczu (wtedy sterownik powinien obniżyć  temperaturę ).

Oświetlenie musiało by być ledowe, bo wtedy nie ma problemu z zmianą intensywności oświetlenia.

Link to comment
Share on other sites

Wyszedłem z założenia, że skoro grzałka standardowo dobrana jest w stanie w dosyć krótkim czasie podnieść temperaturę w akwarium, to grzałka o mocy wynoszącej np. 3/4 mocy pierwotnej pracujące ciągle utrzyma dowolną temperaturę. Ponadto wydaje mi się, że grzałki wolą nieprzerwaną pracę na poziomie 30 czy 40 % niż załączanie i wyłączanie 100 %.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie przeprowadzę niezbędne testy dotyczące grzania :)

 

Kolego georobert, troszkę źle mnie zrozumiałeś. Mam zamiar umożliwić ustawianie np. harmonogramu karmienia i innych funkcji przez zwykły program na komputerze. Następnie sterownik z ustawieniami wybranymi wcześniej przez użytkownika ma pracować sam.

Link to comment
Share on other sites

Karmnik to tylko taki przykład :) Chociaż nie jestem pewny czy wiele karmników ma funkcję jednodniowego "odpoczynku". Taki odpoczynek można by ustawić właśnie w harmonogramie. Rozumiem, że świetlówki symulujące wschody i zachody słońca to zły pomysł ze względu na żywotność?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Oświetlenie dzienne można podzielić na dwa dodatkowe obwody np przód i tył( np wieczorem wcześniej wyłączyć przód i zostawić np godzinkę tylko tył)

Funkcje :

- określenie czasu włączenia obwodu

- określenie czasu wyłączenia

Dobrze byłoby jakby sterownik umożliwiał kilka takich cykli w ciągu doby np włącz o 9, wyłącz o 12, włącz o 15, wyłącz o 21.

2. Oświetlenie nocne na ledach . np z funkcją zmierzchu,świtu

3. Ogrzewanie i chłodzenie w zależności od temperatury osobno dla dnia i nocy (czyli w czasie dobrze byłoby ustawić kiedy jest noc i kiedy dzień.

Dobrze byłoby mieć możliwość ustawienia przerw na chłodzenie wentylatorem, tak aby wyłączyć wentylator w momencie karmienia (aby nie wydmuchiwało jedzenia z akwarium). wentylator najlepiej na 12v.

4. Co2 i napowietrzanie- czyli sterowanie poziomem ph w akwarium na podstawie pomiaru sondy ph. dozowanie co2 na zasadzie sterowania elektrozaworem butli co2 i wówczas obniżamy ph, albo napowietrzanie za pomocą brzęczyka/pompki i wówczas podnosimy ph.

5. filtr (najlepiej dwa wyjścia np na filtr zewnętrzny i wewnętrzny) - one pracują cały czas ale aby była możliwość ich wyłączenia ręcznego z panelu w celu np czyszczenia.

6. może być automatyczny karmnik z ustawianymi porami karmienia, np rano i popołudniu oraz jednym dniem na `dietę` w tygodniu 

 

Dobrze byłoby mieć możliwość ustawienia parametrów z komputera - zdecydowanie łatwiejsza konfiguracja. ale kluczowe funkcje jak wyżej aby dało się włączyć/wyłączyć przyciskami z panelu sterownika. i aby np po wyłączeniu same się włączyły po okresie np 2 godzin (jakby ktoś zapomniał) albo alarmowało.

 

To takie moje sugestie na podstawie własnych zabaw ze sterownikami w akwarium i rozbudową ich opcji poprzez programatory czasowe(np to wyłączenie wentylatora na czas karmienia :)

Edited by lp78
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za kilka praktycznych wskazówek o ktorych wcześniej nie pomyślałem :)

W przeciągu 3 tygodni planuje zaprezentowanie wam sterownika w ładnej obudowie, z wyświetlaczem LCD i klawiaturą foliową. Ponadto będzie już sterował:

- zwykłą świetlówką

- oświetleniiem LED z symulacją zmierzchu i świtu

- wiatraczkiem z regulowaną prędkością obrotu

- czujnikiem temperatury i grzałką

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To akurat jest duży problem i jedyny z którym się borykam. Poszukałem głębiej i wielkie lampy led przeznaczone do oświetlenia akwarium kosztujące w granicach 400 zł mają moc 25W maksymalnie. Więc na pewno mam mniejszą wiedzę, ale gdzie można dostać i czy ktoś korzysta z większych lamp? :)

Jest to problem ponieważ tymi lampami mam zamiar płynnie sterować a im większa moc tym większe są z tym problemy. W tej chwili mógłbym zaprezentować wygląd sterownika z wyświetlaczem i przyciskami, ale bez wszystkich funkcji.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam, właśnie skończyłem pierwszy etap realizacji sterownika. W tej chwili działa płynne sterowanie mocą dwóch gniazd 12V. Mamy także możliwość sterowania dwoma gniazdkami umieszczonymi w listwie 230V.
 

Schemat połączeń przedstawia się następująco:

http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/Graficzny_schemat.png

 

 

Całość prezentuje się tak:

 

1071091888883495779363881948974277444368

 

 

 

Do 12V listwy podłączyłem prostą listwę led i wiatraczek z komputera. Jest w niej też umieszczony czujnik temperatury który w tej chwili nie jest podłączony.

http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/106207538888348611269816024258640299256158n.jpg

http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/106033358888348844603124944105760810780962n.jpg

 

 

Listwę 230V po prostu przerobiłem:

http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/107040498888349844603025446445276173500426n.jpg

 

"Głowa" i menu LCD wygląda tak:

http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/14882458888740177897324660168136632076473n.jpg
http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/106713258888740577897282971767104466236341n.jpg
http://wrzucaj.net/images/2014/09/19/106870938888740444563965446629025025897501n.jpg

 

Naklejka przyklejona na klawiaturę jest chwilowa :)

 

W następnej kolejności chcę wykonać pomiar temperatury i umożliwić ustawienie harmonogramu w sterowniku,

Edited by BorysekTygrysek
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...