Skocz do zawartości

Wymiana oświetlenia


king1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam akwarium profilowane 90l. o wymiarach dł. 70 cm, wys. 40 cm i szerokości 35 cm. W pokrywie siedzą dwa moduły ecolight 24W 6500K.

 

Przez cały czas użytkowania już ok. półtora roku, cały czas mam problem z wybarwieniem się roślin oraz ich gęstością, a przecież 0,53W/l to nie tak mało. Dlatego upatruję przyczynę w świetlówkach.

 

Czytałem, aby uzyskać dobre wyniki w hodowli roślin trzeba wymieszać barwy światła 6500K i 8500K, ale 6500K to ponoć najlepsza barwa dla roślin, a przy 0,53W/l choćby ludwigia powinna się wybarwiać, a u mnie zielona w ząb, a rotala, hedyotis i linophila są długie i przerzedzone dlatego postanowiłem coś z tym zrobić.

 

Chciałbym, abyście pomogli mi dobrać w miarę optymalne oświetlenie do mojego akwarium za przystępną cenę.

 

Czy zwiększać ilość światła, czy znowu celować w 0,5W/l, bo mam również pogomestona oraz staugoryne i kiepsko sobie radzą, ale nie umierają.

 

Statecznik odpada bo nie mam gdzie pod pokrywą zamontować, a już na pewno odpada umiejscowienie go poza akwarium, trzeba co najmniej 2x24W.

 

Myślałem także o doświetleniu taśmami led 8500K po obwodzie pokrywy, ale nie łapie się w tych lumenach, a chciałbym uniknąć kupienia taśmy i okazaniu się, że nagle mam grubo ponad 1W/l. Ponadto z elektryką u mnie na bakier,(widziałem fajne belki diy z profili aluminiowych, mogłyby zastąpić świetlówki ) więc nie wiem czy będę umiał to poskładać.

 

Belka ze świetlówkami czy belka led?

Naprawdę nie wiem co wybrać, aby było tip - top i nie umoczył ciężko zarobionych PLN.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zwiększać ilość światła, czy znowu celować w 0,5W/l

 

Nie zwiększaj,i tak masz już tam niezłe solarium.

 

 

 

Czytałem, aby uzyskać dobre wyniki w hodowli roślin trzeba wymieszać barwy światła 6500K i 8500K, ale 6500K to ponoć najlepsza barwa dla roślin

 

6500k wystarczy.Powinieneś raczej skupić się na samych świetlówkach i ich wymianie.Z tego co ja czytałem,i się do tego stosuje,to w akwarium roślinnym świetlówki wymienia się co 6-8 miesięcy,dlatego że się zużywają,i nie dają już tyle światła co nowe.Nie musisz kupować ich w zoologu, bo sporo przepłacisz, kupisz je w zwykłym sklepie z oświetleniem.

 

A jak wygląda u Ciebie kwestia nawożenia?Być może również i tu tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Nie musisz kupować ich w zoologu, bo sporo przepłacisz, kupisz je w zwykłym sklepie z oświetleniem.

 

 To wiem, ale jak pisałem do tego potrzebuję statecznik (nie ma możliwośći zamontowania na zewnątrz, a w oprawie bryzgoszczelnej kosztuje drogo), bo niestety moduły które posiadam nie są rozbieralne i całe muszę je wymontować. 

 

 

A jak wygląda u Ciebie kwestia nawożenia?Być może również i tu tkwi problem.

 

Dzięki tomeksup i Mapet, kwestia została rozwiązana, może jeszcze jakieś błędy są, ale ludwigia powinna choć troszkę być bordowa, a nie lekko czerwonawa od spodu. Zacytuję coś z tamtej rozmowy:

 

 

Aby jeszcze uzupelniać swoją wiedzę zapytam: czy któryś z pierwiestków odpowiada za gęstość wzrostu roślin? Chodzi o efekt wystrzeliwania roślin do góry z wielkim przerzedzeniem (Kabomba, Limnophila sessiliflora)?
 

 

i odpowiedź:

 

 

Niektóre świetlówki rzekomo to powodują. Wzrost poprzeczny i podłużny. Posadź rośliny rzadko i po sprawie.
 

 

Rośliny posadziłem rzadko i niestety po dziś dzień wyglądają jak zapałki powbijane w g...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o wiem, ale jak pisałem do tego potrzebuję statecznik (nie ma możliwośći zamontowania na zewnątrz, a w oprawie bryzgoszczelnej kosztuje drogo), bo niestety moduły które posiadam nie są rozbieralne i całe muszę je wymontować.

 

Jakieś dziwne rzeczy tu opisujesz.Nie spotkałem  się jeszcze z oświetleniem w którym nie dałoby rady wymienić samych świetlówek.Co innego stateczniki, czasami są ukryte w belce oświetleniowej,do której nie ma dostępu,i którą trzeba ciąć żeby dobrać się do statecznika,sam mam taką belkę

 

 

 

Statecznik odpada bo nie mam gdzie pod pokrywą zamontować, a już na pewno odpada umiejscowienie go poza akwarium, trzeba co najmniej 2x24W.

 

Tu czegoś nie rozumiem.Skoro jak twierdzisz obecnie masz pod pokrywą 2x24W to w pokrywie jest gdzieś już umiejscowiony statecznik.

 

Możesz wrzucić fotki ,jak dokładnie wygląda ta pokrywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakieś dziwne rzeczy tu opisujesz.Nie spotkałem  się jeszcze z oświetleniem w którym nie dałoby rady wymienić samych świetlówek.Co innego stateczniki, czasami są ukryte w belce oświetleniowej,do której nie ma dostępu,i którą trzeba ciąć żeby dobrać się do statecznika,sam mam taką belkę

 

Też bardzo się zdziwiłem, ale jednak na niejednym forum jest opisane to, że moduł ten jest nierozbieralny, a statecznik w nim znajduje się poza akwarium, tam gdzie jest włącznik świetlówki w tej czarnej puszczce ( tak mi się przynajmniej wydaje). To jest dokładnie taki moduł:

 

http://archiwum.allegro.pl/oferta/modul-ecolight-swietlowka-t5-24w-sunny-6500-aquael-i3006113405.html 

 

Myślałem o czymś takim, ale drogie to i jeszcze świetlówki trzeba dokupić.

 

http://www.zoolight.pl/product-pol-847-Bryzgoszczelny-zestaw-oswietleniowy-2x24W-2x39W.html

 

Kurcze myślę, że coś taniej udałoby się zrobić, jakieś ledy lub belka. Dlatego chciałbym abyście pomogli dobrać coś taniej, a może jeszcze zestaw co2 dokupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz spróbować go rozbebeszyć i podłączyć do tego statecznika końcówki bryzgoszczelne i będziesz miał taki zestaw jak z linka, z wymiennymi świetlówkami, z tym że włączane niezależnie.

Też mam takie moduły i z takim zamiarem się noszę, ale skoro działają... ;)

Co do teorii o wymianie świetlówek co 6-8 miesięcy. Sądzę że powstawała ona w czasach świetności technologii T8, aktualnie przy T5 i ciepłym starcie wydaje mi się że ten interwał można spokojnie wydłużać. Dysponuje ktoś może badaniami na ten temat? Bo może się okaże że trzymamy się jakiejś "urban legend", tak jak tej że rośliny słabo rosną w piasku. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bardzo się zdziwiłem, ale jednak na niejednym forum jest opisane to, że moduł ten jest nierozbieralny,

 

Właśnie opadła mi szczęka :eek: .Nie rozumiem jak można sprzedawać taki badziew,jednocześnie informując że świetlówka jest do wymiany :facepalm: .

Teraz już rozumiem twój problem :)

 

 

 

Kurcze myślę, że coś taniej udałoby się zrobić, jakieś ledy lub belka

 

Ledy do roślinniaka za bardzo się nie nadają,leprze będą świetlówki.

 

 

 

Myślałem o czymś takim, ale drogie to i jeszcze świetlówki trzeba dokupić. http://www.zoolight....x24W-2x39W.html

 

Takie rozwiązanie było by najlepsze,ale znowu ta cena(poszukaj,może znajdziesz taniej).Z drugiej strony, to jak się przesiądziesz na większe akwa, to będzie jak znalazł,gdyż to ma opcję 2x24 i 2x39.A świetlówki można kupić tak jak wyżej pisaliśmy.

 

EDIT:

Takie rozwiązanie jakie opisuje ahr,też jest dobrym pomysłem...niewielki koszt.Że też o tym nie pomyślałem.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jak pisałem w pierwszym poście, to z elektryką u mnie na bakier, więc z jakimiś przeróbkami będzie ciężko.

 

No dobra rozebrałem ten włącznik i jeżeli to jest ten statecznik, to może z waszą pomocą uda się to zrobić, ale najpierw muszę mieć pewność, że to  statecznik.

 

 

 

 

post-16388-0-19297400-1404458302_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, wygląda jak statecznik... prawie. Chyba aquael przewidział, że ktoś będzie chciał taką przeróbkę uskutecznić (zamiast kupić nowy moduł) i jakieś elementy umieścił w tym lepiku na obudowie świetlówki. Teoretycznie ze statecznika powinno być wyjście na 4 kable, tutaj są tylko dwa. Bez zupełnego rozwalenia obudowy chyba się nie da stwierdzić co tam się kryje. Musiałby na to zerknąć ktoś kto się na elektronice trochę zna (w przeciwieństwie do mnie). Nie wiem czy odważysz się na rozwalenie tego, bo jak nie uda Ci się tego potem uruchomić to zostaniesz bez światła. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak może być tak, że dwa kable są podłączone do siebie w module, a do statecznika idzie już jeden podłączony kabel, tak na chłopski rozum, ale nie znam się na tym, więc faktycznie niech się ktoś wypowie obeznany w temacie.

 

Niestety chyba nic z tego nie będzie, bo brakuje kondensatora tu troszkę jest, ale urywa się w najciekawszym momencie.

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2682900.html

 

Dzwoniłem do Aquael i Pan z serwisu nie chciał bardzo mi odpowiedzieć jak można podłączyć nową świetlówkę, ale zaproponował zakup czegoś takiego:

 

http://www.clarias.pl/aquael-uni-zsn-t5-24w-przenosny-zasilacz-do-swietlowek-p-911.html

 

tylko ciekawe czy nie ma różnicy w budowie w środku?

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra machnę post pod postem.

 

Znalazłem w moim mieście hurtownie w której zakupiłem zestaw ze statecznikiem 2x24W plus uchwyty oprawki itd. Umówiłem się, że jak pójdzie na tym aqelowskim to ten po prostu zwróce.

 

Właśnie sprawdzałem czy pójdą na stateczniku z aquela, ale niestety żadna kombinacja nie działa, Więc mam nowy zestaw rzekłbym Pro, a butla poczeka. (jeszcze kilka meczów - postawię agresywniej i może buk da zarobić na co2).

 

Świetlówki jakie dobrałem to, Sylvania Grolux 24W 8500K oraz Philips Masters 24W 6500K.

 

Biorę się za podłączanie i heja, a statecznik dam z tyłu pokrywy na taśmę dwustronną.

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...