Skocz do zawartości

Zupełna amatorka 54L gupiki ew. neonki pytanie o sprzęt i niby low tech


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, :smile:

 

Miałam już wiele zwierząt, ale w akwarystyce jestem zupełnie zielona, więc proszę o wybaczenie ewentualnych błędów w rozumieniu tematu, ;-)

 

Jestem w posiadaniu nowego prostego akwarium o pojemności 54 litry, o dokładnych wymiarach 60x30x30,

 

Wiem, że w praktyce to szklanka, ale nawet nie mam miejsca na większe akwarium... Tak teoretycznie...

 

Chciałabym w niedługim czasie zaopatrzyc się w rybki, mianowicie w gupiki, bardzo mi się one podobają i chciałabym, aby były jedynymi mieszkańcami mojego akwarium, myślałam o 10 samczykach, poniewaz nie chcę rozmnażania, ale nie wiem dokładnie, mianowicie, ile rybek czułoby się komfortowo w moim akwarium? Jeden gatunek? Takie małe stado...

 

Ewentualnie neonki, jakieś bardzo małe rybki w każdym razie, w tym typie,

 

Na tę chwilę mam samo szkło, a ponieważ mieszkam lekko poza miastem i mam niewiele czasu w tygodniu, chciałabym kupic wszystko za jednym zamachem, dlatego właśnie piszę,

 

Chciałabym, aby moje akwarium było otwarte, miało ziemię i piasek nawet jeziorny/rzeczny w podłożu, bardzo dużo roślin, w przyszłości wychylających się poza taflę wody, taki mały gąszcz, coś w stylu low tech, podobają mi się takie proste rozwiązania,

 

Żadnych szkiełek, zameczków, skrzyń ze skarbami, sztucznych roślin, taka naturalka,

 

Jakieś ślimaki? Są konieczne? Glonojadów bym nie chciała i chyba to nawet nie ten litraż...

 

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tego, że nie będzie to prawdziwe low tech, ale wraz z rozwojem wiedzy...

 

Mam mały pokój, jest w nim niewiele miejsca i akwarium musi stac w rogu pokoju, okno wychodzi na południe - zachód, ale ponieważ jest to róg i okno zasłonięte jest dośc gęstą firaną, bezpośrednio w tym miejscu nie ma ostrego światła słonecznego,

 

Teraz pytania właściwe, jaki powinnam zakupic filtr, o jakiej mocy? Jak silne powinno byc swiatło, ogrzewanie, jaki napowietrzacz? Bo pojadę do sklepu i sprzedawca wciśnie mi jakieś... Chciałabym po prostu wiedziec, po co konkretnie mam jechac, a jadę niedługo i szczerze, już chciałabym miec te rybki...

 

Myślałam, że światło mogłoby byc zaczepione na ścianie, leżące obok na jakimś stoliku, nie wiem, niestety, nie mam półki nad akwarium, by przykręcic coś do drewna, a takiej belki zakładanej na górę nie chcę,

 

Jestem dziewczyną i nie mam rozwiniętych zdolności technicznych... To też...

 

Chciałabym możliwie proste, tanie rozwiązania, pasujące do takiego low tech, nie zależy mi może, żeby założyc akwarium jak najtańszym kosztem, bo lepiej nawet trochę dłużej poczekac, ale wiadomo,

 

Rybek teraz oczywiście nie kupię, wiem, że woda powinna swoje odstac, rośliny powinny się ruszyc...

 

Dodatkowo, potrzebna jest jakaś chemia na początku? Chciałabym jak najmniej oczywiście...

 

Weszłam na wodociągi...

Twardośc wody McCaCO3/dm3 228,0 - stopnie niemieckie DH 12,8

sód 21,8 ± 3,1

potas 6,1 ± 0,9

Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie...

 

?

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam Was ciepło :smile:

Edytowane przez dzieciol_zielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór dla początkujących! BRAWO!

Wszytko ładnie opisane, parametry wymiary. Nie boi się piachu jak niektórzy i nie chce sztucznych ozdób.  Można? Można! :)

 

Zapoznaj się na początek z tym, wiele Ci to wyjaśni ;) http://forum.superakwarium.pl/forum-4/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

 

 

 

wiem, że woda powinna swoje odstac
 

Woda musi dojrzeć 3-4 tygodnie z oświetleniem, filtrem, podłożem i roślinami, ale bez ryb. 

 

 

 

aki powinnam zakupic filtr, o jakiej mocy? Jak silne powinno byc swiatło, ogrzewanie, jaki napowietrzacz?
 

Napowietrzacz nie potrzebny ;) Woda napowietrza się poprzez ruch tafli wody.

Grzałka jakaś 75W. Mam u siebie JBL i Tetra, nie ma z nimi problemów. 

Ile możesz przeznaczyć pieniędzy na filtr? 

Oświetlenie. Skoro nic DIY to może 2 lampki Aquael DecoLight? Koszt jednej to ok. 50zł. Często się przepalają, ale z tego co wiem nie ma problemów ze zwrotem i dostaniem nowej. 

 

 

 

jakaś chemia na początku
 

Żadnych uzdatniaczy, antychlorów itp. Z chemii to tylko nawozy. Przy niewymagających roślinach nie am potzreby, ale jak już się chce mieć więcej to Carbo, Makro i Micro elementy.

 

 

 

Jakieś ślimaki? Są konieczne?
 

Nie konieczne. Ja u siebie mam, jest i sporo, ale mi nie przeszkadzają :)

 

CO do ryb. Przydało by się jeszcze pH wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe przywitanie Krzysiek1702 :smile:

 

Jeżeli chodzi o pieniądze... wiadomo, byle nie w tysiącach ;-) ph wody zmierzę, ale nie mam teraz żadnego testera, a zanim będę na mieście, mam teraz trochę roboty

 

Poczytam o tych lampkach, dziękuję za konkretne nazwy, poczytam też wiadomości zamieszczone w linku, pewnie mi się nieco rozjaśni,

 

Podoba mi się to, że chemii mało, pomyślę nad tymi ślimakami, na razie bardzo podobają mi się ampularie :smile:

 

Nic, jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy, to zapytam w tym temacie :smile:

Edytowane przez dzieciol_zielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ampulari do tak małego nie dawał bym. To duże ślimaki i produkują dużo kup ;)

 

Jeśli masz miejsce obok akwarium to filtr kaskadowy Aquael FZN 3 lub 2.

Możesz tez postawić pod akwarium jakiś kubełkowy, np. Aquael MiniKani 120.

 

Filtry Kubełkowe są droższe, ale mają większa pojemność = więcej miejsca na wkłady biologiczne = wybaczają więcej błędów ;)

Test pH Zoolek kosztuje ok. 20zł, 2w1 gH i kH też 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa taka, ph będę znała jakoś w tygodniu prawdopodobnie, ale

 

* Gdyby ph było za bardzo zasadowe, myślę o neonach Inessa teraz, to czy mogę zakwasic je do odpowiedniego poziomu jedynie liścmi dębu, szyszkami olchy, wsadzeniem torfu do jakiejś włókniny w filtrze? Zrobiłabym wtedy takie niby czarne wody, ale czy to będzie wystarczające by w takim małym zbiorniku zakwasic wodę?

 

* Gdyby ph było zbyt kwaśne, dla takiego, nie wiem, gupika, to rozumiem, że masa muszli i jakichś tam wapieni, coś tam?

Edytowane przez dzieciol_zielony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...