Jump to content

Obsada akwarium 112l a bojowniki


Szayel
 Share

Recommended Posts

Witam :) Po przygodzie z 60l akwarium postanowiłem zainwestować w coś większego. Jako, że pojawiła się wielka okazja, nabyłem używane akwarium 112l. Po zalaniu go wodą, włączeniu filtra i ponad 3 tygodniach oczekiwań zrobiłem testy wody, które wyglądają następująco:

pH: 7,4

NO3: 18,5

NO2: 0

KH: 8 dkH

GH: 9,94

I teraz pojawia się pytanie.. Jak dobrać odpowiednią obsadę? Osobiście bardzo podobają mi się bojowniki. Jest to moja ulubiona rybka :) W swoim trochę mniejszym akwarium hodowałem ich 4. 1 samiec i 3 samice (tak doradzili mi w zoologicznym). Jednak prawdopodobnie od zbyt wysokiej temperatury (duże upały, a ja nie miałem jeszcze wiatraka) wszystkie padły. Teraz gdy montuję nowe akwarium, chciałbym znów mieć te rybki. I tutaj pojawia się pytanie.. Ile? Czytałem, że w małych zbiornikach nie powinno być więcej niż 1 samiec bo się będą gryźć. Ale 112l to już trochę większy zbiornik. Mogą być 2 samce? Czy to zbyt mały litraż? Ile mogę mieć maksymalnie bojowników? No i jeszcze pozostaje dobór jakiś ławic do tych bojowników. Więc jakie jeszcze rybki i w jakich ilościach mógłbym wpuścić? Bardzo proszę o podawanie różnych przykładów tak by było z czego wybrać :) Dzięki za pomoc! :)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie tutaj jest mój główny problem bo mieszkam w takim trochę zadupiu i w jedynym zoologu jaki tutaj jest sprzedają bojowniki, molinezje, neony, gupiki, skalary i jakieś mieczyki chyba ostatnio widziałem. Więc ciężko coś fajnego kupić. Ostatnio zamówiłem sobie u nich 10 bystrzyków amandy. 1 padł im w sklepie więc mam ich 9. I te rybki raczej zostaną bo nabrały ostatnio bardzo ładnego, żywego koloru :) Ogólnie to chciałbym żeby bojowniki były dominatorami. Tzn. żeby były największe w akwarium. I do nich dobrać jeszcze jakieś mniejsze rybki.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Do bojowników jako ławicę daj razbory klinowe i zrób sobie azję
Na pewno fajnie by to wyglądało. Problem polega jednak na tym że razbory klinowe preferują wodę o pH do 6,8 a tutaj autor tematu podał że ma pH 7,4.

 

Do trzymania dwóch samców potrzeba dużo większego baniaka, a i tak nie polecam bo prędzej czy później będą się spotykać a nie są to ryby które odpuszczają.

To prawda że samce bojowników wspaniałych są rybami bardzo walecznymi względem siebie i w niezadużym akwarium powinno się trzymać jednego samca z dwoma, trzema samicami.

Ja bym Ci proponował do bojowników dodać danio perłowe Danio margaritatus. Ryby te są prawie tej samej wielkości co bystrzyki amandy, jednak lepiej pasują do parametrów wody w Twoim akwarium. Na dno można by dołożyć cierniooczki myersa Pangio myersi. Jednak dla cierniooczków niezbędne jest podłoże z piasku.

Link to comment
Share on other sites

Co do tych danio to wcale nie głupi pomysł gdyby nie te moje bystrzyki :/ Bo nie mam nikogo znajomego kto faktycznie miałby akwarium i w odpowiedni sposób o nie dbał. Więc póki nie doczekają swojej starości (czyli jeszcze dość długo bo kupiłem je jako bardzo młode :D) będą musiały u mnie zostać. Więc póki co w obsadzie będę miał bojowniki 1+3 i te 9 bystrzyków. Te cierniooczki jakoś nie bardzo mi pasuje z takiego względu, że to taka ryba nie ryba. Jeśli chodzi o wygląd. A u mnie w domu są małe dzieci i głównie dla nich jest to akwarium. Dobry wujek założył i dba a one przychodzą i oglądają :) No i chciałbym żeby faktycznie coś tam fajnie pływało :)

Link to comment
Share on other sites

Co do cierniooczków to na pewno jest to kwestia gustu co się komu podoba, a co nie. Mi akurat te ryby podobają sie bardzo. Ale jeśli Tobie się nie podobają, a masz piach jako podłoże, to może zamiast cierniooczków, stadko kirysków panda Corydoras panda.

Link to comment
Share on other sites

Haraszo. Będzie w sam raz.

 

Kirysków z 8 uwzględniając możliwe straty moralne w populacji po aklimatyzacji - tak żeby jakieś stadko było.

 

Kiryski są wymienne z otoskami, ew. z "glonojadem" tj. "zbrojnikiem niebieskim" tj. poprawnie Ancistrusem sp w ilości 1 lub 2. Jak akwarium ma być dla dzieci to ostatnie to fajny pomysł. Śliczne ryby już masz - bojki. Zbrojniki są charakterystyczne i ciekawe. Pamiętam za szczenięcych lat akwarium na świetlicy w mojej podstawówce. Pamiętam tylko jedną jedyną rybę - pleco na szybie, to nie pleco [i dobrze] ale też zapada w pamięć i dzieciaki jakoś zwracają uwagę na tego spokojnego kolegę przyklejonego do szyby, przynajmniej ja zwracałem.

 

Od razu też pomyśl nad jakimś mieskiem dla bojków.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak Twoj bojek ale moj atakowal amandy i musial wyleciec:( kiryski tez polecam bo to dardzo fajne rybki,przekopujac piach w poszukiwaniu jedzenia beda dzieciakom sie podobaly.A zbrojnik to tez ciekawa rybka,karmienie jej warzywkami tez sprawia duzo przyjemnosci:)

Link to comment
Share on other sites

A jakie masz podłoże? Każda ryba denna wymaga piachu na dnie. Nie drobnego żwirku tylko piachu.

 

Ale która która - bo jak miałem zbrojnikowate w akwarium podzielonym na część z piaskiem i kamieniami - to na piachu bardzo rzadko siedziały, wolały powierzchnie do których mogą się "przyssać" tj. korzenie, kamienie, nawet szyby.

 

Natomiast jak chodzi o kiryski, to też nie jest raczej jakiś wymóg. Ważne żeby nie było tam ostrego żwiru, a jak ktoś bardzo chce to może zrobić kiryskom mały plac zabaw do grzebania w postaci plaży.

Link to comment
Share on other sites

Taka plaża dla kirysków ma sens przy dobrze ukorzenionej i gęstej roślinności, najlepiej "trawnikowej", oddzielającej część ze żwirkiem od części piaszczystej. Przy braku przeszkód wszędobylskie kiryski przeturlają sobie kamyczki i za jakiś czas całe dno będzie wyglądać identycznie.

 

Nie wiem czy aż tyle samic bojownika w 112 l to dobry pomysł, nawet jeśli akwarium byłoby bardzo zarośnięte, z wieloma kryjówkami. Dużo zależy od charakteru tych rybek. W podobnym litrażu miałem bojownika, który tolerował jedną samicę, pozwalał jej swobodnie pływać, podczas gdy inne siedziały wystraszone w krzaczorach, bo zaciekle gonił je po całym akwarium. W efekcie zostawiłem go tylko z jedną samicą.

Na początek dałbym tylko parkę bojowników i obserwował jak się sprawy między nimi mają.

Link to comment
Share on other sites

Odnośnie piasku.

 

Natomiast jak chodzi o kiryski, to też nie jest raczej jakiś wymóg. Ważne żeby nie było tam ostrego żwiru, a jak ktoś bardzo chce to może zrobić kiryskom mały plac zabaw do grzebania w postaci plaży.

 

Kiryski ryją w dnie i przesiewają piasek przez skrzela, co ma dla nich też znaczenie zdrowotne (higiena). Piasek nie jest więc fanaberią, którą można dodać "jak ktoś bardzo chce".

Przesiewają piasek przez skrzela, kopią w nim - to dla nich naturalne. Akwarystyka zaś polega chyba na tym aby zapewnić rybom optymalne warunki, w których będą mogły do woli przejawiać naturalne zachowania.

 

Nie piszę tego złośliwe ;)

Po prostu doradzając innym starajmy się mieć na uwadze przede wszystkim dobro ryb i ich potrzeby.

Edited by Luna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...