Skocz do zawartości

Pomoc przy zakładaniu zbiornika 300l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję założenie akwarium o pojemności 300l i wymiarach 100x60x50 (50 to wys.). No więc tak chciałem je robić pod paletki, ale z artykułów przeczytanych o nich nie pasują mi następujące rzeczy:

 

- słabe oświetlenie.  U mnie ścianka jest wysunięta i widoczne są tylko 2 dłuższe boki (fronty), te 2 małe o wymiarach 60x50 i góra będzie niewidoczna.

                                 Poza tym chciałbym dobrze oświetlić akwarium z wiadomych przyczyn (prezentacja), a już przy odsłoniętych 2 większych bokach już

                                 będzie im jasno

 

- te częste podmiany wody. Czy podmiany raz na 2-3 tyg mogłyby być w ostateczności?

 

Te 2 "problemy" sprawiają, że chcę odejść od pomysłu hodowli paletek, a może można pójść na jakieś ustępstwa? Może te 2 powody jednak nie będą miały negatywnego wpływu na same paletki? Chcę po prostu uniknąć, zdychania ryb...

 

W projektowaniu zbiornika użyłbym czarnego podłoża ze sporo ilością korzeni (kryjówki dla ryb) i minimalną ilością roślinek - glony itp. Pokrywy nie będzie (nietypowy wymiar), zamiast niej kupię belkę oświetleniową

 

Może dla was to głupia gadanina, ale to jednak dla mnie problem i chciałbym zrobić wszystko dobrze, a bardzo zależy mi na tych paletkach.

 

Z góry dzięki za każdą odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak bym zmieniał co 2-3 tyg wode, co mogłoby się stać?

Głównie wodę nie podmienia się bo "glony" a usuwamy z wody  toksyczne substancje.

I tak jak Madk napisał 15-30% tygodniowo.

 

 

 

Poza tym chciałbym dobrze oświetlić akwarium z wiadomych przyczyn (prezentacja),

Dla Ciebie 2 świetlówki czy jedna będzie wystarczająca, a ryby nie dostaną po gałach a też swobodniej będą pływać po akwarium.

 

 

 

Te 2 "problemy" sprawiają, że chcę odejść od pomysłu hodowli paletek, a może można pójść na jakieś ustępstwa?

To nie są ustępstwa tylko w przypadku paletek, to się tyczy wszystkich ryb, Ty też byś nie chciał przesiedzieć w solarium całego życia.

Ja mam dwie świetlówki 30 W na 280 L na mocne światło ryby nie narzekają.

 

 

 

W projektowaniu zbiornika użyłbym czarnego podłoża

Użyj piasek, taki który nie zmienia parametrów wody (zakładam, że masz odpowiednią wodę dla tych ryb).

 

 

 

Pokrywy nie będzie (nietypowy wymiar), zamiast niej kupię belkę oświetleniową

Ale szyba nakrywkowa by się przydała, wystraszone paletki potrafią "latać".

 

 

 

a bardzo zależy mi na tych paletkach.

No to jeszcze potrzebujesz sterylne 100 L akwarium i mikroskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,3W/L czyli mogę użyć świetlówek o łącznej mocy 90W do mojego 300l akwa?

Tak.

 

 

 

Po co 100 sterylne akwa? No i mikroskop?

Paletki w przeciwieństwie do innych ryb od razu pokazują, że coś je "gryzie".

Kupujesz, wpuszczasz do sterylniaka na kwarantannę, sprawdzasz ryby pod mikroskopem (odchody i wymazy z filtra) czy nie mają w sobie i na sobie pasażerów na gapę. Łatwiej się leczy w akwarium sterylnym, jak pozbyć się niechcianych towarzyszy z ogólnego, wynika to z oszczędności leku i pewności że lekarstwo zadziała a nie zaplącze się nic np. w podłożu.

Wszystko co będziesz wpuszczał/wkładał do takiego akwarium musi zostać sprawdzone, rośliny dezynfekcja, ryby kwarantanna i ewentualne leczenie.

Paletki to bardzo wytrzymałe ryby i potrafią bardzo dużo znieść (wiem to z praktyki), tylko jedno jest to, że od razu wiesz po ich zachowaniu/wyglądzie , że coś je trapi. Dla przykładu moje paletki, które miały nicienie i wiciowce siedziały pod korzeniem pociemniałe a tak samo zainfekowane pasożytami ramirezki tarły się w najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś to ogarnę. Dziś zamówiłem akwa i mam nadzieje że nie będę miał problemu z jego obsługą ponieważ prześwit między górną krawędzią akwa, a sufitem wynosi 8cm. Rękę wsadzę ale nie dotknę do dna. Postaram się zaopatrzyć w specjalną rączkę np. do sadzenia roślin w akwa.

 

Możecie mi pomóc przy doborze całego sprzętu do akwarium? mam ograniczony budżet!

- filtr może jakiś w granicach 300zł lub lekko więcej

- belka oświetleniowa (jaki typ żarówek, ile i o jakiej mocy)

- pompka

- grzałka

- itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczony budżet, dużo podstawowych pytań i zapał do paletek to nie najlepsze połączenie.

 

Paletki to może nie ryby dla wybranych, ale na Twoim miejscu zacząłbym od czegoś "lżejszego" do czasu nabrania odpowiednich nawyków jak chodzi o opiekę, utrzymanie odpowiednich parametrów itd. Można dużo wyczytać [a nie wszystko co wyczytasz będzie prawdą...] przed założeniem akwarium, ale pewne rzeczy wychodzą z czasem. Nawet hipotetyczna sytuacja: jeden z dysków "gorzej się poczuje", apatia itd. w przypływie emocji wlejesz do ogólnego baniaka jakiś lek w stylu MFC zgodnie z tym co będzie napisane na opakowaniu... a za 4 dni wszystkie będą "nieswoje".

 

Dodam jeszcze że brak dostępu do dna jest po prostu... bardzo niewygodny. Raz tak miałem i więcej nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już od paru lat mam akwaria, tylko zawsze z jakimiś pospolitymi rybami.

 

Nie obraź się,ale "jedna jaskółka wiosny nie czyni",tak samo to nie czyni z Ciebie doświadczonego akwarysty.

 

 

 

Na pewno jeszcze nie raz zwrócę się na forum z problemem, ale po to one jest by zapytać się, poradzić..

 

Forum nie jest tylko po to,ażeby zadawać pytania,trzeba też je czytać i to nie tylko swoje tematy ale także podobne do twojego zagadnienia.

 

 

 

Może ktoś pomoże mi przy doborze sprzętu?

 

Oczywiście,ale to nie w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe uważam się za znawcę akwarystyki, ale co nie co wiem i chęci mam. W opisie tego działu jest napisane "pytania laików w innych działach będą kasowane" , więc skoro nie uważam się za znawcę pytania zadaję tutaj. Jeżeli nawet mam zadawać w innych działach. To zapytanie o filter w jednym, oświetlenie w drugim itd. Nie może ktoś mi w jednym dziale np. tutaj odpowiedzieć na wszystkie pytania razem wzięte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

NIe uważam się za znawcę akwarystyki, ale co nie co wiem i chęci mam. W opisie tego działu jest napisane "pytania laików w innych działach będą kasowane" , więc skoro nie uważam się za znawcę pytania zadaję tutaj. Jeżeli nawet mam zadawać w innych działach. To zapytanie o filter w jednym, oświetlenie w drugim itd

 

"Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane".

 

Z ogólnym pytaniem dobrze trafiłeś w dział i na większość pytań uzyskałeś odpowiedzi.Pozostałe pytania dotyczące wyboru filtra,filtra RO(który do palet będzie Ci niezbędny),roślin itd to bez problemu możesz zadawać w odpowiednich działach - po to one są ażeby był porządek na forum.Być może znajdziesz tam odpowiedzi bez zadawania pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...