Skocz do zawartości

Kolejność wkładów filtracyjnych Unimax 250


rafalgolanski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam. Właśnie zakupiłem filtr jak w temacie.

W zestawie dostałem media:

1.gąbka

2.węgiel aktywny

3. zeolit

4. ceramika

+ dodatkowo ceramika

+ dodatkowo mam swoją watę

Przy każdym wkładzie oprócz ceramiki na spodzie jest cienka warstwa gąbki.

 

W unimaxie jak wiadomo filtracja jest od góry do dołu.

 

Jakie ułożenie byłoby optymalne?

Chciałbym odrazu zrezygnować z węgla i zeolitu.

 

Czy mogłoby być tak:

1.wata

2.gąbka

3.ceramika

4.ceramika?

 

Planuję także w przyszłości stosować torf. Gdzie można by było go umieścic i zamiast czego? Jak często wymienia się torf?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rafalgolanski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak:

1. Gąbka

2. Wata

3. Ceramika

4. Ceramika

 

Jak dojdzie torf:

1. Gąbka

2. Ceramika

3. Ceramika

4. Torf

 

 

 

 

Po co marnować wkład filtracyjny na watę.Zamiast tego można dać biobale a watę łatwo można wcisnąć na samą górę,nie ma sensu umieszczania jej gdzieś w środku.

 

Ja bym proponował tak:

1.gąbka+wata na samą górę(łatwo wymienić)

2.biobale

3.ceramika

4.ceramika

Lub opcja z torfem:

1.gąbka+wata

2.torf

3.biobale

4.ceramika

Biobale pozwalają na większy przepływ wody.

 

 

 

Przy każdym wkładzie oprócz ceramiki na spodzie jest cienka warstwa gąbki.

 

Te cienkie wkłady zostaw w razie gdybyś chciał skorzystać z opcji z torfem.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biobale z tworzyw sztucznych mimo dużej powierzchni jednostkowej są raczej kiepskim podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych.

 

W pierwszym koszyku "mechanika". Wata, lub ewentualnie wata z gąbką. Watę wymieniasz, gąbki płuczesz. Zasadniczo wata wyłapie i tak wszystko co gąbka więc kwestia wygody. Inne koszyki wypchaj na tyle ile się da ceramiką lub keramzytem [kosztuje dosłownie grosze - trochę mniej wydajny od ceramiki, trochę więcej od biobali] i powyjmuj z nich gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że jeśli na spodzie każdego koszyka (pod ceramiką) dasz gąbkę to będą się one szybko zapychały.

Z kolei wypełnienie górnego kosza gąbkami moim zdaniem wywołuje tak jakby "opływanie" tego koszyka, gąbki są czyste. W tej chwili testuję wersję z wypełnieniem go do połowy gąbką a na wierzchu ceramika. Mam nadzieję, że wymusi to zatrzymanie zanieczyszczeń w tym koszu.

Możesz też wykorzystać wolną przestrzeń w miejscu na grzałkę poprzez dodanie tam dodatkowej gąbki. Montujesz na wylocie rurkę zasysającą ("bagnet" albo 2 "koszyczki") z gąbką (np od fan 3) - wtedy cała woda wylatująca z filtra przechodzi przez gąbkę, żaden syf się z kubła nie wydostanie (ma to minus bo narybek czy krewetki też, ale nie wpadną w wirnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie. Ciekawy pomysł z tą gąbką w miejscu grzałki. Tylko czy realny przepływ na tym nie ucierpi?

Co ile musiałbym wymieniać ten torf? Co miesiąc, czy dwa?

 

Przy okazji zapytam. Po jakim czasie mogę wyłączyć stary filtr wewnętrzny. W tej chwili chodzą razem. Akwarium dojrzałe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...