Skocz do zawartości

Malawi- pierwszy zbiornik


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zapragnąłem mieć Malawi. Mam już dwa akwaria a to będzie na wymiar w moim gabinecie. Mam tylko kilka pytań i prośbę o ocenę ogólną pomysłu - czy wszystko przewidziałem OK.

Akwarium będzie w zacienionym miejscu. Dostęp z jednego boku ok. 9 cm.

Planuję następujący zbiornik:
1. Baniak- 145(dł.)x33(szer.)x55(wysokość)=263 litry brutto. Będzie robiony na wymiar z przednią szybą opti.
2. Filtr zewnętrzny EHEIM 2073 - jakie wkłady?
3. Filtr wewnętrzny (HELP!!! nie wiem jaki wybrać):
a) EHEIM Pick-up 2012
b) EHEIM Biopower 240
c) EHEIM POWERLINE2048 (drogi!!!)
d) AQUAEL 1500 Turbo
4. Podłoże biały gres (piasek) kwarcowy ok. 1,0 mm
5. Skały wapienne, Serpentynit lub piaskowiec- pomocy!
6. Oświetlenie z belki oświetleniowej 120 cm - T5 czy T8 jakie kolory i moc?
7. Ryby:
a) Saulosi coral red 1+4
b) pyszczak żółty 1+4
c) chyba starczy plus ewentualnie Wasze propozycje
8. Rośliny - ubogo- Kryptokoryny i anubiasy
Jakie ogrzewanie?

Bardzo proszę Was o sugestie, podpowiedzi, jakie zmiany dokonać? Kasa musi się spiąć w ok. 5 tys zł.
Dzięki!
Pozdrawiam,
Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie jestem znawcą malawii (ale sporo czytam ;) ) więc tylko zasugeruję, że lepiej byłoby gdyby akwarium było szersze a niższe, chociaż pewnie taka wielkość właśnie jest u Ciebie czymś podyktowana (wielkością szafki ??).

Nie masz w malawii prawie roślin więc wysokość baniaka nie ma takiego znaczenia, a szerokość z kolei da Ci większą powierzchnię dna - a to już bardzo ważna sprawa :)

A z ryb myślałeś może o jednogatunkowym z Księżniczką z burundi? Tworzą ciekawe zhierarchizowane wielopokoleniowe rodziny - podobno jest co obserwować :) Tyle, że one są z tanganiki, ale to w końcu zbliżony biotop ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość akwarium rzeczywiście byłoby lepsze gdyby było szersze, nawet kosztem wysokości.Wkłady do filtra to standardowo, gąbka i ceramika, nie ma co tu stosować jakichś udziwnień. Filtr wewnętrzny powinien mieć jak największą wydajność, ma służyć do filtracji mechanicznej więc różego rodzaju kombinacje jak na przykład w Biopower 240 są zbędne. Powerline 2048 cena z kosmosu, proponuję zakupić Aquael Turbo i będzie dobrze, może być też to: http://allegro.pl/aquael-circulator-2000-pompa-turbinowa-do-500l-i4277032002.html

Wyskakuje jakiś błąd "TypeError.." przez co nie mogę napisać dłuższej wiadomości niż powyższa, przy próbie edycji również. Tak więć dalszy ciąg mojej wypowiedzi:Skały możesz zastosować jakie chcesz tak naprawdę, kwestia gustu. Oświetlenie nie gra tak istotnej roli, rośliny które podałeś będą rosły już przy niedużej mocy (jeśli się uchowają).Zastosowałbym T8 3x40W lub T5 2x54W, barwa świetlówek 4000-10000K dla roślin, jak chcesz jakieś bardziej wymyślne efekty możesz dołożyć mniejsze świetlówki o barwie 20000K lub w przypadku T8 jedną zastosować niebieską a dwie pozostałe po 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Baniak faktycznie przydałby się szerszy, ale od biedy może być... Będziesz miał przez to zagwozdkę jak poukładać kamolce.

2. Wkłady do biologa- polecam w większości bioceramikę, ewentualnie 1/3 możesz zasypać zeolitem. Polecam gęstą gąbkę(ppi 45) jako prefiltr, aby nie otwierać za często kubła.(może być mała np. 5x5x10cm + otwór 20mm)

3. Filtr wewnętrzny - polecam głowicę o przepływie co najmniej ok. 1000 l/h + gąbkę - w miarę opłacalne są głowice aquael'a jak np. circulator 1000, gąbki znajdziesz na allegro - polecam gęstość ppi30 wymiary 10x10x20cm, otwór 20mm powinien być ok (polecam ten sklep - zamawiałem tam już nie raz gąbki - przycinają wymiar jaki sobie zamarzysz :)

4. Na Twoim miejscu poszukałbym jakiejś żwirowni, albo kupił piasek w markecie budowlanym. Kupując akwarystyczny piasek przepłacisz i to zdecydowanie. Do siebie kupiłem 50kg piachu za 20zł, w akwarystycznym zapłacisz za tyle piachu jakieś 200zł. Oba piaski należy tak czy siak dobrze wypłukać w jakimś wiadrze. Granulacja między 0,5 - 1,2 mm będzie OK.

5. Co do skał - także polecam jakiś skład kamienia, bo inaczej po prostu przepłacisz. Polecam serpentynit, ciemne kamienie ładnie się komponują z jasnym piaskiem.

6. Oświetlenie wystarczy 2xt8, odpowiednio długie(120cm). Polecam 1x Phillips aquarelle(lub inna o barwie niebiesko / fioletowej) i 1x świetlówka o barwie 6500k.

7. Zostawiłbym jeden gatunek - Ps. Saulosi. Pyszczak żółty nie wniesie nic kolorystycznie do akwarium bo samice Saulosi także są żółte / pomarańczowe. Wpuściłbym tam 15-20 maluchów(3-4cm) i gdy samce się wybarwią i zajmą terytoria odłowił nadmiar.(docelowo chyba 3 + 9 byłoby OK). Samce Saulosi są intensywnie niebieskie(z czarnymi pasami) i dobrze kontrastują z jasnymi samiczkami.

8. Napiszę z doświadczenia - naprawdę ciężko będzie w tak zasadowej wodzie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Kupisz i zaczną marnieć, na dodatek będą obskubywane przez pyszczaki. Po 2 miesiącach i tak wyciągniesz te rośliny bo będą szpeciły akwarium. Nie twierdzę, że rośliny są tutaj niemożliwe ale nie jest to proste.

9. Grzałka z termostatem 150W powinna wystarczyć - o ile akwarium nie stoi w zimnym pomieszczeniu. U siebie bez problemu użytkuję aquaele(comfort zone) - polecam Aquael Comfort Gold 150w. (temperatura 25-26 st.C)

 

Proponuję także dodać cyrkulator JVP-100(2500 l/h)  aby wymusić obieg wody w akwarium(wzdłuż przedniej szyby), oraz aby "wymiatała" odchody w stronę filtra mechanicznego(wewnętrznego). U mnie wygląda to tak jak poniżej i układ działa sprawnie. Mechanik(kolor brązowy) wymiata tył akwarium, cyrkulator(kolor niebieski) z przodu goni wszystko w stronę gąbki w mechaniku. Na szaro deszczownica i wlot od biologa, na czerwono grzałka.

 

Pamiętaj też o styropianie na dnie, pod kamieniami - pyszczaki uwielbiają kopać, bez styropianu jak jakiś głaz się osunie masz w domu katastrofę.

Zastanów się też nad jakimś zabezpieczeniem aby pyszczaki nie wyskakiwały z akwarium.(np. jakaś korona) Podczas gonitwy czy też przy podawaniu pokarmu potrafią naprawdę żywiołowo atakować taflę wody.

34pbziw.jpg

 

 

Co do księżniczek to na pewno jest to ciekawa opcja, sam też ją rozważałem... Tylko jak się to namnoży może być potem trudno sprzedać, a szkoda też przerybiać zbiornik - wymaga wtedy więcej pracy, częstszego odmulania, być może nawet wzmocnienia filtracji.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...