Skocz do zawartości

[160l ] Moje pierwsze akwarium.


invisible
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Chciałbym zaprezentować Wam moje pierwsze akwarium.

Posiadam je od około 4 miesięcy, jestem zupełnym amatorem, a moja niewielka wiedza pochodzi tylko z czytania postów, poradników itp. Zapraszam.

 

 

"160 litrów"

-wymiary- 100x40x40

-oświetlenie- 1W/litr , 4x39W ,Sylvania 6500, 10000, 6500, 8500

-filtr Zewnętrzny Eheim 2424, (wkłady- gąbki i matrix) "w planach dodatkowo filtr wewnętrzny Aquaball lub Biopower"

-Butla CO2 + dyfuzor ze spiekiem (24/7)

-Lampa UV 18W

 

-obsada:

10x neon czerwony,

5x otosek

2x kirysek Sterby

5x gupik

4x Modrook Słoneczny

10x do 15x krewetki

 

-rośliny:

Hemianthus callitrichoides,

Hemianthus micranthemoides,

Echinodorus tenellus,

Eleocharis parvula,

Eleocharis acicularis,

Rotala rotundifolia,

Bacopa monnieri,

Ludwigia Repens,

Wgłębka wodna

Pelia subwassertang,

Glossostigma (coś nie może się przyjąć :/ )

 

- Parametry wody ( Testy kropelkowe JBL )

PH- 7.0

KH- 10

GH- 18

NO2- 0

NO3- 20

PO4- 2

FE- 0.5

 

-Zwirek kwarcowy 2-4 mm, pod nim substrat JBL Aquabasis plus, dodatkowo powkładane kulki JBL Kugeln Balls.

Do nawożenia stosuję serię Easy Life tj, Carbo, Kalium Potassium, ferro, Profito. Kiedyś chciałbym przejść na sole, ale to już wyższa liga :)

 

I to by było chyba na tyle.

Pozdrawiam i zachęcam do komentowania, doradzania, krytykowania :)

 

Dołączona grafika

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Na wstępie powiem, że wizualnie akwarium prezentuje się baaaardzo ładnie i estetycznie :)

Ale mam kilka wątpliwości...

 

 

 

-oświetlenie- 1W/litr , 4x39W ,Sylvania 6500, 10000, 6500, 8500

Czy nie uważasz, że nawet jak na tego typu akwa to masz za dużo światła? 1W/L to straszne solarium. Dla ryb to o wiele za dużo a i dla roślin chyba aż tyle nie jest konieczne (0,75W/L to i tak nadal więcej niż potrzebuje większość tych najbardziej wymagających roślin).

 

 

-obsada: 10x neon czerwony, 5x otosek 2x kirysek Sterby 5x gupik 4x Modrook Słoneczny 10x do 15x krewetki

Duży plus za nie przerybienie zbiornika, co się bardzo często zdarza ;) Ale poza tym obsada mocno średnia...

Neony i gupiki czy modrooki to słabe połączenie, praktycznie nie sposób pogodzić wymagań tych dwóch gatunków. Często widać takie połączenie ale jest błędne. Nie dałbyś rady skierować się w którąś stronę?

Kiryski bezdyskusyjnie potrzebują drobnego piasku (1mm), a piszesz że masz żwir i to o większej granulacji... bardzo szkoda :(

No i kiryski są stadne, lubią grupki minimum 6-8 sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

oświetlenie- 1W/litr , 4x39W ,Sylvania 6500, 10000, 6500, 8500

Też jedyne do czego bym się przyczepił to tak mocne oświetlenie :) Zgodzę się z tym co napisał Limak :)

 

Jakie masz podłoże? Z tego co widzę to nie jest to piasek, który jest wymagany dla ryb przydennych (kiryski w tym przypadku) ze wzgędów zdrowotnych.

 

Poza tym akwa bardzo ładnie się prezentuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim, super że wam się podoba , to motywuje na przyszłość.

 

Co do oświetlenia, to faktycznie mam lekką przesade, myślę że wyjście jednej 10000k powinno załatwić sprawę.

 

Jeśli chodzi o obsadę, to gupiki komuś oddam, wpuściłem je po 2 tygodniach założenia akwa po to by wspomogły dojrzewanie i tak się jakos do nich przywiązałem :-)

 

A podłoże?, no cóż tu mogę dostać słowa krytyki ale jest to żwir kwarcowy "farbowany" na czarno. Bardzo chciałem mieć coś w stylu ADA amazonia, ale cena mnie zmiazdzyła, to uznałem to podłoże wraz z JBL Aquabasis za dobrą alternatywe. :-P

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obsadę, to gupiki komuś oddam, wpuściłem je po 2 tygodniach założenia akwa po to by wspomogły dojrzewanie

Po co męczyć ryby wpuszczając je to akwa z zabójczymi wręcz parametrami? Skoro jesteś akwarystą to chyba chcesz aby Twoim podopiecznym było jak najlepiej, a nie jawnie je męczyć. Sorki ale duży minus za takie zagranie.

 

 

 

no cóż tu mogę dostać słowa krytyki ale jest to żwir kwarcowy "farbowany" na czarno.

Nie był to przemyślany zakup. Farbowany żwir może oddawać do wody szkodliwe związki także za jakiś czas może być różnie z obsadą.

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
Witam, z racji że planuję niedługo restart zbiornika, chciałbym pokazać jak akwarium wygląda po 16 miesiącach od pierwszej prezentacji.
Trochę się pozmieniało.
 
"160 litrów" 
-wymiary- 100x40x40 
-oświetlenie- 0,75W/litr , 3x39W ,Sylvania 6500, 6500, 8500 
-filtr Zewnętrzny Eheim 2424, (wkłady- gąbki i matrix) 
-Butla CO2 + Reaktor Sera (24/7) 
 
-obsada: 
10x neon czerwony, 
4x otosek 
2x kirysek Sterby 
4x kirysek pigmej
4x Modrook Słoneczny 
8x Razbora Galaxy
Gromada krewetek
 
-rośliny:
Rotala rotundifolia green
Rotala rotundifolia red
Hemianthus micranthemoides, 
alternanthera reineckii mini
Eleocharis parvula, 
Ludwigia Mini Red 
hydrocotyle
 
Phoenix moss
Christmass moss
Willow moss
 
 
- Parametry wody ( Testy kropelkowe JBL ) 
pH- 7.0 
KH- 10 
GH- 18 
NO2- 0 
NO3- 20 
PO4- 2 
FE- 0.5 
 
-Zwirek kwarcowy 2-4 mm, pod nim substrat JBL Aquabasis plus (już pewnie nie działa) miejscami czasem daję kapsułki Ferka
Do nawożenia stosuję serię Easy Life 
Pozdrawiam :)
 

413423c47b2e948cmed.jpg
 
9c4d24c8e961439emed.jpg
 
2e03bfa5bdf6039cmed.jpg
 
56ad640c4b1178b8med.jpg
 
b3e9b01f1523a247med.jpg
 
4c5554629a049968med.jpg
 
09a768f83770bd2amed.jpg
 
6f42fdb7e3aae35cmed.jpg

 

Edytowane przez invisible
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim świetle, jak dla mnie nie ma miejsca na ryby! Amen. 

Albo rośliny, albo ryby. 

 

Niekoniecznie. :P Przecież sporo roślin lubi słabe światło. I znów jest sporo ryb, które nie mają problemu z mocno oświetlonymi akwariami. Ale te z BW na pewno tutaj nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...