Skocz do zawartości

Planowany restart - pytania


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję restart mojego 112L zbiornika, mam 2 pytania:

1.Czy mogę zakupywać rośliny wcześniej i trzymać je w misce/pojemniku z wodą z akwarium + jakieś oświetlenie ? Chodzi mi o skompletowanie roślin z różnych źródeł.

2.Na roślinach, które mam w akwarium mam glon w postaci cienkich, małych nitek(jest to jedna z przyczyn restartu zbiornika) nie chce tego glona przenieść po resecie do zbiornika, a zależało by mi na uratowaniu jednej rośliny, przeczytałem gdzieś na forum że taką roślinę mogę pomoczyć w wodzie z octem, później dobrze wypłukać w wodzie z akwa i glon powinien zniknąc, ma to sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Czy mogę zakupywać rośliny wcześniej i trzymać je w misce/pojemniku z wodą z akwarium + jakieś oświetlenie ? Chodzi mi o skompletowanie roślin z różnych źródeł.

 

Możesz tak zrobić,zadbaj aby były zanurzone w wodzie,jeśli to będzie na dłuższą metę.

 

 

 

 

Na roślinach, które mam w akwarium mam glon w postaci cienkich, małych nitek(jest to jedna z przyczyn restartu zbiornika)

 

 

ma to sens ?

 

 

Nie ma sensu robienie restartu z powodu ataku glanów,to nie rozwiąże twojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart robię ponieważ musze przenieść szafkę z baniakiem(to jest główny powód) Przy okazji chce zmienić podłoże. Czyli mam z roślinką nic nie robić, po prostu zasadzić i jak sie zbiornik ustabilizuje to glon zniknie?

 

Roślinki w misce będą maksymalnie tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem gdzieś na forum że taką roślinę mogę pomoczyć w wodzie z octem, później dobrze wypłukać w wodzie z akwa i glon powinien zniknąc

 

Oczyść roślinę z glona palcami, wodą z octem możesz jedynie akwarium przemyć.

 

 

 

Czyli mam z roślinką nic nie robić, po prostu zasadzić i jak sie zbiornik ustabilizuje to glon zniknie?

 

Dokładnie tak.Musisz oczywiście pomóc,stosując się do pewnych zasad.

 

Robiąc restart użyj tej samej wody,nie czyść filtra zbyt dobrze-szybciej zbiornik się ustabilizuje.

Zmniejsz czas świecenia do ok 7h przez tydzień,potem stopniowo zwiększaj po 0,5h codziennie do 10h docelowo.

 

Podawaj potas i carbo (węgiel w płynie) żeby się system korzeniowy odbudował.

 

Po restarcie na starej wodzie,rybki będziesz mógł od razu, bez problemu,wpuścić do zbiornika

Stosujesz co2?Czym nawoziłeś do restartu(mikro,makro)?

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy robieniu restartu użyje 60% starej wody, reszta odstana kranówka, wkłady filtra tylko przepłukam w wodzie z akwarium. Czas świecenia chciałem rozpocząć od 6 godzin i zwiększać co 3dni o godzinę. Oświetlenie to 2x 18W (świetlówki) + 2x 18W osram (żarówki) wszystko w barwie 6500k. Aktualnie świece 10h, ale ze względu na małą ilość roślin jednych 2x18W nie włączam.

CO2 podaję z bimbrowni + 0,5ml w płynie, bimbrownie zmieniam co 2tyg (1410).

W żwirze mam tylko kulki gt, żwir przepłukam wrzątkiem, pod żwir wpadnie ziemia. (nie może dotykać szyb, doczytałem już o tym).

zacząłem nawozić gotowcem z allegro, ale bez testów to więcej szkody z tego było niż pożytku i przestałem nawozić. Potas mam jako sole więc będę podawał po resecie w małych ilościach (nie mam testów, nie chcę przesadzić). Filtracja aquaszut 750N + kaskada Aquaclear 30 (560L/h) tu chcę wsadzić ceramikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy robieniu restartu użyje 60% starej wody, reszta odstana kranówka, wkłady filtra tylko przepłukam w wodzie z akwarium.

 

Tutaj jednak użyłbym całej wody i nie czyścił filtra,przynajmniej do momentu aż nie spadnie w nim przepływ..Wymieniasz podłoże więc biologia będzie mocno zdestabilizowana.

 

 

 

CO2 podaję z bimbrowni + 0,5ml w płynie

 

0,5ml carbo to trochę za mało.Śmiało możesz podawać 2-3ml dziennie.

 

 

 

bimbrownie zmieniam co 2tyg

 

Było by lepiej co tydzień,dlaczego...?Dlatego że, jak sam wiesz ,bimbrownia podaje nierówne dawki i w drugim tygodniu pracy ilość bąbli na sekundę się zmniejsza,przez co skaczą parametry Ph,sprawdziłem.

 

 

 

pod żwir wpadnie ziemia.

 

Nieumiejętne prowadzenie akwarium na ziemi może skończyć się wysypem glonów.Zamiast żwiru daj piach i kulki GT,to bezpieczniejsze rozwiązanie niż ziemia.

 

 

 

zacząłem nawozić gotowcem z allegro, ale bez testów to więcej szkody z tego było niż pożytku i przestałem nawozić

 

Tak to już jest z gotowcami,dlatego polecam sole,nawet bez testów można mieć kontrole nad nawożeniem.

 

 

 

Potas mam jako sole więc będę podawał po resecie w małych ilościach (nie mam testów, nie chcę przesadzić). 

 

Użyj kalkulatora do sporządzenia oraz dawkowania soli to nie przesadzisz z nawożeniem.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tutaj jednak użyłbym całej wody i nie czyścił filtra,przynajmniej do momentu aż nie spadnie w nim przepływ..Wymieniasz podłoże więc biologia będzie mocno zdestabilizowana.

Tutaj masz rację, tak zrobię. Użyję jak najwięcej "starej" wody.

 

 

 

Było by lepiej co tydzień,dlaczego...?Dlatego że, jak sam wiesz ,bimbrownia podaje nierówne dawki i w drugim tygodniu pracy ilość bąbli na sekundę się zmniejsza,przez co skaczą parametry Ph,sprawdziłem.

Zastosuję to co mówisz

 

Co do ziemi to już zdecydowałem, zakupię wiekszą butelkę carbo i będę lał 2ml/dziennie.

 

 

 

Użyj kalkulatora do sporządzenia oraz dawkowania soli to nie przesadzisz z nawożeniem.

O to chodzi: http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Bi Carbo Web CO2 500ml i ceramikę do kaskady, jutro jade po rośliny, mam już ziemie z małą ilością nawozów.

Dałem też do odstania 20L kranówy, została do kupienia woda destylowana i reszte soli.

Edytowane przez mnich94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...