Skocz do zawartości

Świeżak- Zbiornik 72 L


DawW
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 jestem nowym użytkownikiem i chciałem pochwalić sie moim nowy, dokonaniem :)
Zbiornik ma 2 tyg. Połowa wody ze starego akwarium, druga połowa długo odstana.

 

Zbiornik- 60x30x40  72L
Oświetlenie- na razie 1x15, ale chce zmienić na 24W 
Podłoże:
Filtus- substrat pod bazaltem, piach 

Filtr - Aquael turbo 500
Grzałka- Aquael 25W (już nie długo)

Flora:
pogostemon octopus

Anubias Nana
cryptocoryne (dokładnie nie wiem jaka :) )
Ludwigia Repens
Ludiwigia zielona

Nurzaniec spiralny
GAŁĄZATKI JUŻ NIE MA- dzisiaj ją wywaliłem  / będzie mech Jawajski 
I jeszcze nie mam pomysłu na pierwszy plan w bazalcie... może jakieś pomysły????????

Fauna:
W akwarium póki co rybki ze starego baniaka :)  

Ale plany są takie:
15x zwinników blehera 
parka Barwniak Szmaragdowy
6x kirisków Panda
2x Otosek
1x Brotia

i co jeszcze się okażę.

Nawożenie:
JBL kuli G-T
od jutra Aqua ART -  Carbo
i jutro resztę dokupię.

Nie karćcie mnie za rybki już w akwarium, ale nie mogłem wytrzymać - maja się dobrze :)

Proszę o doradztwo i ciepłe słowa krytyki :)

 

 
 

post-21159-0-43938100-1402960083_thumb.jpg

post-21159-0-65948800-1402960102_thumb.jpg

post-21159-0-41873700-1402960116_thumb.jpg

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie karćcie mnie za rybki już w akwarium, ale nie mogłem wytrzymać - maja się dobrze :)

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. W akwarystyce działając pochopnie, szybko i nie przemyślanie, sami prowokujemy przyczyny powstawania problemów na wszystkich frontach.

A rybki? Czy naprawdę im jest dobrze? Przekonasz się o tym za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł, że zacząłeś podawać żelazo.

A jeszcze gorszy pomysł to zwinniki blehera, to dynamiczne ryby, moim zdaniem minimalny zbiornik dla nich powinien mieć 100cm długości.

Zaraz się okaże że do 72L jednego kiriska będę mógł dać :)

Ja rozumiem waszą troskę i opiekę nad tą piękną fauną, natomiast nie dajmy się zwariować. Akwarium ma być dla nas. Liczę się z tym że teraz mnie objedziecie za to zdanie :)

 

Zaczynam pomału wątpić w mój udział na forach . Każdy coś innego, z innej bajki, z innych doświadczeń...etc. Byłem dzisiaj w akwarystycznym sklepie, gdzie Pan który zajmuje się od 15 lat akwariami, prowadzi bardzo ładne roślinki i sprzedaje je w sklepie. Posiada również wiele ładnych ryb i na prawdę ma bardzo duża wiedzę i DOŚWIADCZENIE. I właśnie ten Pan polecił mi zastosowanie Ferro i Carbo w moim akwarium. Większość z uczestników pyta o parametry, filtracje, podłoże, itd. i kończy się to tylko krytyką i wymądrzaniem się uzyskaną wiedzą z GOOGLE.

Ja na prawdę chcę się wiele dowiedzieć i nauczyć z Waszych doświadczeń. Dziękuję tym z was, którzy napisali, bądź napiszą coś konkretnie a nie żuci hasłami. Jestem, tak jak napisałem w tytule Świeżakiem i nie rozumiem pewnych skrótów i ogólników. Podam przykład z mojego wątku:

DIALOG:

-Samo akwarium jest ładne, tylko ten bazalt niepotrzebny.

Ja: +Bazalt będzie cały wysadzony trawką, ma służyć za "ogródek"   :) nie chciałem dawać pod piach substratu to wymyśliłem bazalt  :)

????? i co dalej w związku z tym.......?? nie ma zazwyczaj nic :(

 

Wiem, że nie jesteście w stanie od razu odpisać i naprawdę ten konkretny przypadek jest tylko po to aby odzwierciedlić o co mi chodzi.

 

To jest drugie forum w którym chciałem wziąć udział, ale na prawdę (wiem że nie którym to wisi) chyba zrezygnuję.

Może już nie mi, ale innym to co napisałem będzie pomocne i inni otrzymają konkrety dla leszczy.

 

Oj joj... zabrzmiało jak list pożegnalny, ale to jest prośba... naprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Byłem dzisiaj w akwarystycznym sklepie, gdzie Pan który zajmuje się od 15 lat akwariami, prowadzi bardzo ładne roślinki i sprzedaje je w sklepie.

Żeby na czymś zarobić trzeba to sprzedać, żeby sprzedać to dobrze jak kupujący wróci po więcej bo mu coś nie poszło...

Główna zasada: pomimo tego, że sprzedający może się znać nie ufaj mu, każdą informację potwierdzaj.

 

 

 

Nie wiem czy to dobry pomysł, że zacząłeś podawać żelazo.

 

 

I właśnie ten Pan polecił mi zastosowanie Ferro i Carbo w moim akwarium.

Dlaczego Pan się "pomylił"... Spróbuje krótko...

Żelazo należy do mikro (nawozy, które rośliny potrzebują w mniejszych ilościach), podczas startu w akwarium masz go dość.

Część wypłukałeś z podłoża podczas zalewania, część nalałeś razem z wodą.

Rośliny po posadzeniu wegetują (muszą odbudować swój system korzeniowy), w tym czasie pobierają tylko węgiel (główny budulec) i potas, to te dwa powinieneś podawać roślinom, podajesz carbo więc to już połowa sukcesu. Również dlatego po starcie zaczynamy świecić od 6 h dziennie i  zwiększamy co dwa dni o pół h az dojdziemy max do 10 h dziennie, żeby glony na początku nie miały przewagi nad roślinami.

Potem zaczynasz podawać resztę nawozów makro jak zaczną roślinom brakować (azot, fosfor, magnez), ogólnie mikro można zacząć podawać dopiero po około miesiąca od startu.

Polecam Ci poczytać podpięte tematy w dziale z roślinami (najbardziej artykuły Łorena), dużo Ci to wyjaśni potrzeby roślin.

Jak przesadzisz lub już przesadziłeś z tym żelazem to powinny zacząć pojawiać się glony nitkowate.

 

Co do bazaltu jest niestety podłożem o ostrych krawędziach i może kaleczyć ryby przydenne, np. kiryskom wąsy...

Trawnik Ci może urosnąć ale musisz się lepiej zaznajomić co potrzebują rośliny i znaleźć dla nich "równowagę".

 

Co do ryb w tym dziale:

http://forum.superakwarium.pl/forum/63-od-61l-do-100l/

możesz znaleźć wiele tematów z podobnym litrażem jak Twój, ewentualnie załóż tam Swój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, akwarium nie jest dla nas. Akwarium jest dla ryb. To one mieszkają w nich całe życie. My tylko się na to patrzymy i coś przy tym robimy.

Wszystko idzie to przodu, wiedza akwarystyczna też. Milionów lat ewolucji nie oszukasz. Zwinniki były, są i będą ruchliwymi rybami stadnymi do większych zbiorników.

 

Do każego akwarium można wybrać fajną obsadę rybną, której będzie w tym akwarium dobrze. Wystarczy chcieć zagłębić się troche w te tematy, a nie pisać jakieś pierdoły o jednym kirysku i słuchać Pana z zoologicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, akwarium nie jest dla nas. Akwarium jest dla ryb. To one mieszkają w nich całe życie. My tylko się na to patrzymy i coś przy tym robimy.

Wszystko idzie to przodu, wiedza akwarystyczna też. Milionów lat ewolucji nie oszukasz. Zwinniki były, są i będą ruchliwymi rybami stadnymi do większych zbiorników.

 

Do każego akwarium można wybrać fajną obsadę rybną, której będzie w tym akwarium dobrze. Wystarczy chcieć zagłębić się troche w te tematy, a nie pisać jakieś pierdoły o jednym kirysku i słuchać Pana z zoologicznego.

Wiedzę Krzysiek1702, że bardzo mocno zintegrowałeś się z moim postem do którego się odniosłeś.

 

 

Mapet- dziekuję za słowo konkretów :) potas już kupiłem.

Powiedz mi jak podawać? Razem z węglem ?? Czy raz C a raz K?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy zbiornik, całkiem przyjemna aranżacja.

Parę sugestii:

- Dosadziłabym więcej roślin z tyłu (np. kępa kryptokoryn lub ściana z nurzańca).

- Zmieniłabym te duże kamienie na jakiś korzeń (wizualnie nie za bardzo tutaj pasują, ale to oczywiście tylko kwestia gustu).

- Do owego korzenia przymocowałabym anubiasa.

Co prawda widzę, że kłącze pozostawiłeś niezakopane, ale uwierz roślina ta prezentuje się o wiele lepiej, gdy jej korzonki zaczynają coś oplatać.

Fajnie, że masz piasek skoro myślisz o kiryskach.

Jeśli chodzi o krytykę, nikt nie pisze tu aby być złośliwym, chodzi o to aby pokazać co jest nie tak :)

 

 

Hmm, nie byłabym sobą, gdybym nie zacytowała fragmentu Twojej wypowiedzi.

Zatem...

 

Byłem dzisiaj w akwarystycznym sklepie, gdzie Pan który zajmuje się od 15 lat akwariami, prowadzi bardzo ładne roślinki i sprzedaje je w sklepie. Posiada również wiele ładnych ryb i na prawdę ma bardzo duża wiedzę i DOŚWIADCZENIE. (...) Większość z uczestników pyta o parametry, filtracje, podłoże, itd. i kończy się to tylko krytyką i wymądrzaniem się uzyskaną wiedzą z GOOGLE.

 

A nam owego doświadczenia brakuje? ;)

Większość z osób, które się tu wypowiadają prezentuje na forum swoje zbiorniki i dzieli się wiedzą wynikającą właśnie ze swoich doświadczeń lub pochodzącą z pewnych źródeł. Jak już wspomniano, różnica między nami a Panem prowadzącym sklep jest taka, że my nie mamy z tego żadnego zysku...

Mamy tylko pasję i ewentualną chęć pomocy.

 

Zaczynam pomału wątpić w mój udział na forach . Każdy coś innego, z innej bajki, z innych doświadczeń...etc.

 

Witaj w internecie ;) Niestety tak jest na każdym forum/stronie.

Dlatego wiedzę należy też pogłębiać na własną rękę, czytając artykuły etc. Im więcej sam pojmiesz tym lepiej będziesz się orientować, które rady są pożyteczne i będzie Ci łatwiej korzystać z portali.

 

Mała wskazówka odnośnie naszego forum: w każdym dziale na samej górze znajdują się wyróżnione tematy z zielonym znaczkiem "podpięty".

Przykład wyglądu takiego tematu:

 

qe0xgHl.jpg

 

Są to kompendia zawierające najistotniejsze akwarystyczne podstawy z różnych dziedzin :)

Na forum jest ich dużo, ale zapewniam, że to lektura warta przeczytania.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Luna
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postanowiłem zaktualizować foto :)  w dalszym ciągu nie umiem złapać ostrości :(  posiadam NIKON L820, jeżeli ktoś również posiada coś podobnego i może  mi podpowiedź jak złapać dobrą ostrość będę mega wdzięczny.
Ok, aktualnie: Baniak wystartował 10.06.2014
 
baniak 60x30x40 72L
 
oświetlenie:  1x15W podstowowa jakaś POLlamp :) + 1x24W SYLVANIA GROLUX T5 / Święcę 10h
 
Ogrzewanie: Aquael 25W (na razie starczy, ale planuję wymianę)
 
Filtracja: Aquael Turbo 500 (ceramika)+deszczownia / filtr na zdj. tymczasowo 
 
Podłoże: bazalt (tylko pod nim FILTUS) + piasek
 
Nawożenie: Carbo 1ml codziennie rano, K+ 1ml codziennie rano, Ferro 1ml co trzy dni, mikro SEACHEM 1ml codziennie + kulki JBL g/t
 
Flora:
Ludwigia green + 2 łodygi malutkie z odzysku Ludwigi "czerwonej"
Crypciu (nbie wiem jaki)
Anubias
Pogostemon Octopus
Wynalazek Tatarak Trawiasty 
Lilaeopsis Brasiliensis ( świeżo )
Mech Phoenix
Nurzaniec Śrubowy
 
Fauna:
Razbora Galaxy: 15
Zwinnik Blehera: 10
Tetra Cesarska: 1 (ze starego akwa się uchowała)
Panda: 4 
Otoski: 2
Ślimak: Brotia: 1
 
Parametry:
NO2- 0
NO3-  20
PO4- 1
PH- 7,5
GH- 11
KH-7
 
 
Każdy komentarz mile widziany :D  :v:

post-21159-0-74435400-1404336546_thumb.jpg

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DANIO, DANIO, nie jakaś rozbora...

 

Obsada zła i było to już mówione...

Akwarium jest za małe na dwie ławice i za małe na zwinniki Blehera.

Kiryski i otoski są stadne.

Kiryski i otoski mają inne wymagania jak danio. Pierwsze woda miękka i kwaśna, drugie taka jaką masz.

 

Akwarium ładne, tylko za jasno. Dałbym coś na taflę lub wyłączył świetlówkę 15W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*zapomniałem dodać u mnie temp.25C

mam pytanko... jak wymagania tych ryb mają się do tego co piszesz?? :( 
Wymagania:

Danio:

Zbiornik min dla ławicy (ponieważ zalecane min. dla Danio 15szt) - 30L  
min. dł. akwa- 30cm
TEMP. 22-27
pH- 6,5 - 7,5
GH- 5-15

Otosek:
Zbiornik min- 30L

min. dł. akwa- 30cm

temp- 21-27
pH- 5,5-7,5
GH - 1-12

Panda:
Zbiornik min- 40L
min. dł. akwa - 45cm
temp. 22-25
pH- 6,0-7,5
GH- 1-12

Zwinnik:
Zbiornik min dla ławicy (ponieważ zalecane min. dla Zwinnikato 10szt) -70L
min. dł. akwa - 70cm   !!!! tu faktycznie jest za mało
temp. 23-75
pH-5,5-7,5
GH- 2-15

Rybki Ameryka południowa - tylko Danio Azja- ale parametry są odpowiednie :)
 

Gdzie zrobiłem błąd ?? :(

 

Ps. co do światła- z brutto wody wychodzi 0,65W/L, więc jest OK. Pogostemon Octopus rośnie :) i już nie długo będzie na tafli. Jeszcze nie napisałem, (ale zaraz poprawi) w prawym rogu jest nurzaniec :)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem głównie polega na tym że w różnych źródłach można znaleźc różne informacje co do parametrów wody dla danych gatunków i faktycznie można się w tym wszystkim pogubić. Ważne jest aby naszym rybom stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych w jakich żyją w warunkach naturalnych.

Parametry które tu podałeś bardzo fajnie pasują np: do danio perłowych ( błędnie zwanych  razborą galaxy ), Natomiast kiryski panda i otoski lepiej się czują w wodzie lekko kwaśnej. Poza tym obydwa gatunki są rybami stadnymi i powinno się trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk.

I jeszcze krótko o danio perłowym i zwinniku Blehera. Oba gatunki to ryby ławicowe, a Twoje akwarium jest naprawdę za małe na dwie ławice.

A co do wyglądu Twojego akwarium to według mnie wygląda ono bardzo fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem głównie polega na tym że w różnych źródłach można znaleźc różne informacje co do parametrów wody dla danych gatunków i faktycznie można się w tym wszystkim pogubić. Ważne jest aby naszym rybom stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych w jakich żyją w warunkach naturalnych.

Parametry które tu podałeś bardzo fajnie pasują np: do danio perłowych ( błędnie zwanych  razborą galaxy ), Natomiast kiryski panda i otoski lepiej się czują w wodzie lekko kwaśnej. Poza tym obydwa gatunki są rybami stadnymi i powinno się trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk.

I jeszcze krótko o danio perłowym i zwinniku Blehera. Oba gatunki to ryby ławicowe, a Twoje akwarium jest naprawdę za małe na dwie ławice.

A co do wyglądu Twojego akwarium to według mnie wygląda ono bardzo fajne.

 

Dzięki za odp. Nie chciałbym oddawać ani danio ani bleherków, więc mam pytanie do otosków i pandy.... co w zamian nich by pasowało??  Chce mieć jakieś sprzątaczki denne :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 

Witajcie :D

 

Minęło 2 tygodnie od ostatniej aktualizacji a miesiąc od startu. Chciałem się pochwalić, że większych problemów ze zbiornikiem nie mam :)  Jeden rodostomus odszedł   :( Reszta obsady ma się dobrze.

 

Aktualny posiadam rośliny:

Ludwigia green + 2 łodygi malutkie z odzysku Ludwigi "czerwonej"

Microsorium (nie wiem jaki- takim mały obok skałki na korze)

Anubias

Lilaeopsis Brasiliensis 

Mech Phoenix

Nurzaniec Śrubowy

Glosia (?)

 Cryptocoryne Balansae

Alternanthera Reinicki

 

Obsada bez zmian (oprócz jednego Rodostomusa :(  )

Danio Perłowe x 15

Rodostomus x 9  (dojdzie niebawem jedna sztuka)

Tetra Cesarska x 1 (pozostałość ze starego baniaka)

Kiriski Panda x 4 (niebawem 2 szt dojdą )

Otosek x2 (do oddania )

Brotia x 1

 

 

 

post-21159-0-78448300-1405378185_thumb.jpgpost-21159-0-24393400-1405378202_thumb.jpgpost-21159-0-37708000-1405378218_thumb.jpgpost-21159-0-18132800-1405378232_thumb.jpg

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak wygląda już o wiele lepiej niż na początku za co plus.Ale mi nadal nie pasuje ten kamień,wygląda jakoś nienaturalnie icon_redface.gif moim zdaniem zamiast niego pasowałby drugi korzeń ale to oczywiście kwestia gustu icon_e_wink.gif tetre oddaj,a otoski jak do oddania to ja przygarnę icon_e_biggrin.gif wiesz gdzie mieszkam icon_e_biggrin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak wygląda już o wiele lepiej niż na początku za co plus.Ale mi nadal nie pasuje ten kamień,wygląda jakoś nienaturalnie icon_redface.gif moim zdaniem zamiast niego pasowałby drugi korzeń ale to oczywiście kwestia gustu icon_e_wink.gif tetre oddaj,a otoski jak do oddania to ja przygarnę icon_e_biggrin.gif wiesz gdzie mieszkam icon_e_biggrin.gif

Dzięki :)  Kamień zostaje, już zaczyna fajnie zmieniać kolorek (na zdjęciach nie widać). Te białe kamienie zaczynają ładnie "żółknąć" (?) :)

Otoski masz jak w banku. Może Tobie uda się je odchudzić (chyba że to choroba), bo są dalej z takimi brzuszkami jak na wcześniejszych zdjęciach z wątku.

Tetra.....  może ktoś chętny?? :) Jak nie to trafi zaprzyjaźnionego sklepu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Baniak wygląda już o wiele lepiej niż na początku za co plus.Ale mi nadal nie pasuje ten kamień,wygląda jakoś nienaturalnie icon_redface.gif moim zdaniem zamiast niego pasowałby drugi korzeń ale to oczywiście kwestia gustu icon_e_wink.gif tetre oddaj,a otoski jak do oddania to ja przygarnę icon_e_biggrin.gif wiesz gdzie mieszkam icon_e_biggrin.gif

 

 

No i co Ty na to ??? :D
 
Zmieniłem filtr na Aquael FZN-3
no i to co na zdjęciu  :
Doszły Microsoria (Narrow, troszkę Tridenta, Narrow mini)... nie wierzyłem, że aż tak mi się spodobają :D
Za korzeniem po lewej rośnie Hygrophila Polysperma i Hygrophila Corymbosa- będzie ładnie jak się wynurzą za korzenia   ;)
Mała szczepka mchu creeping na prawym korzeniu i póki co marnie wyglądający Phoenix (też mała szczepka)
No i duży Anubias zamieniłem z tobą Deadmau5   :D  na mini dzięki za radę (y)
Planuję jeszcze dużo Trident'a i Hydrocytyle Japan- tylko ciężko je dostać   :(

post-21159-0-91217500-1408744599_thumb.jpg

post-21159-0-57826700-1408745419_thumb.jpg

post-21159-0-20204300-1408745432_thumb.jpg

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wygląda dużo lepiej z korzeniami zamiast skałki:)jak tył zarośnie będzie lepiej bo grzałka zbyt rzuca się w oczy :roll: Mój anubias mini bardziej u Ciebie pasuje bo poprzedni był zbyt duży i pomniejszał akwarium a za to u mnie lepiej się prezentuje :P  i takie wymianki lubię - Ty zadowolony,ja zadowolony :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Deadmau5!

Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na temat mojego baniaczka? ;-)

 

Mam też pytanie do doświadczonych ;-) w jaki sposób teraz wyłowić rybki? W danej aranżacji jest bardzo ciężko je połapać a na "raty" nie chce bo mam okazję je w sklepie wymienić. Poprzednia obsadę wylawialem 4 dni :-) jeżeli jest jakichś sprawdzony sposób proszę o sugestie.

 

Wysłane z mojego SONY XPERIA Z2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może nasypać trochę unoszącego się na powierzchni wody pokarmy lub pokarmu wolno opadającego i próbuj wyłapywać ryby w chwili kiedy podpływają po ten pokarm. Co prawda może nie wszystkie gatunki ryb da się w ten sposób wyłapać, ale wiem z doświadczenia że w wielu przypadkach takie postępowanie nieco ułatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...