Jump to content
Sign in to follow this  
arus25111994

zakładanie 112l, nowy baniak

Recommended Posts

Witam  :mrgreen: Jestem nowym użytkownikiem tego forum, ale akwarium  chciałem mieć  od kilku lat. Ostatnio kupiłem akwarium 112l. Wymiary 80x30x45. Chcę w dość profesjonalny sposób je założyć, aby cieszyło mnie i domowników, a zarazem robiło wrażenie "WOW" moich znajomych, wiem oczywiście, że nie jest to wielki basen, ale póki co to wystarczy, sądzę że taki baniak jest optymalny, aby nabrać jakiegoś doświadczenia, aby w przyszłości postawić coś większego :smile:  . Jako podłoże zakupiłem JBL MANDO, pod które pójdzie nawóz NATURAL SUBSTRATE. Jako "słońce" będą robiły JBL SOLAR ULTRA NATUR T5 35W, JBL SOLAR ULTRA TROPIC T5 35 W i JBL SOLAR ULTRA COLOR T5 35W i tutaj nasuwa się moje 1 pytanie, czy takie oświetlenie wystarczy, czy może dokupić jeszcze z 2 zwykłe jarzeniówki ? :) 

 

Kolejnym tematem jest filtracja, kupiłem taki o to filtr: http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-hn-103-650l-h-z-wkladami-i4282143378.html. Oczywiście chciałbym dokupić kubełek, ale na razie kiepsko już z kasą. I tutaj kolejne moje pytanie, czy ten filtr póki co wystarczy, czy będzię robić się niefajnie ? ;/ 

 

Jestem początkującym, ale dużo czytałem, jednak chciałbym wiedzieć co mam zrobić gdy zaleję zbiornik, tzn. jakie mam dodawać substarty, aby wszystko się prawidłowo rozwijało .Dodam, że na początek nie chcę sadzić żadnych roślin, ani wpuszczać żadnych ryb oprócz  oprócz trawnika ELEOCHARIS PARVULA, dopóki on się nie rozrośnie, chcę aby pokrywał całe dno, wtedy będę dosadzał inne rośliny. Tutaj mam kolejne pytanie, czy ktoś może mi wypisać rośliny, interesują mnie takie które będę tworzyły wielkie zbite kępy. 

 

Proszę o porady, oczywiście przyjmę krytykę również, jak już mówiłem, chcę aby zbiornik cieszył oko, i zachwycał wszystkim. Powiem, że jestem pracowity i cierpliwy, a czuję że to może stać się moją pasją, tylko nie wiem do końca jak zacząć, dlatego proszę o pomoc. 

 

Aha jeszcze jedno, póki co będzie bimbrownia, jak trawnik się rozrośnie zamienię na CO2 :) 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że dostanę od was dużo rad co i jak ;) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

105 W na 112 litrów? Toż ryby oślepną : p

Możesz mieć takie światło, ale w Mega ! Zarośniętym akwarium.

Proponuje 2 x 35 W, zamiast 3 x 35W.

Poszukaj kubełków na tablicy.pl, teraz olx.pl, możesz za parę groszy więcej, kupić już coś niezłego.

Co do efektu WOW, czeka cię ciężka praca, o sam efekt WoW, a warunki dla ryb to dwie rożne rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie dlatego założyłem ten temat, aby się jak najwięcej dowiedzieć i popełnić najmniej błędów ;)  Co do zarośniętego akwarium, właśnie o to mi chodzi, ale z 2 strony skoro mówisz że tak, to mam też na myśli dobro ryb i to oczywiste, nie chciałbym aby któreś z mieszkańców, czuło się źle 


A co do filtra to juz kupiłem, tego który został wymieniony 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakie rośliny polecacie, chodzi mi o gęste kępy, chcę mieć w dużym stopniu zarośnięte akwarium, jako obsady nie planuję raczej nic poza neonami w ławicy 10 do 20 sztuk ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli z obsady planujesz tylko neony i jeśli będą to neony innesa, to powinieneś pamiętać o tym że te ryby nie lubią w akwarium zbyt jasnego światła, a dwie świetlówki po 35W każda w akwarium 112 l , to zdecydowanie za dużo jak dla tych ryb.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszukaj jakieś małej ryby ławicowej z Australii, w naturze żyją właśnie w oświetlonych zbiornikach, ale bez przesady.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do ryb to można by pomyśleć np: o danio pręgowanym Brachydanio rerio. Ryby te w swoim naturalnym środowisku żyją w nasłonecznionych wodach, przez co są one często w literaturze akwarystycznej określane mianem " dzieci słońca ". Poza tym jest to łatwa w hodowli rybka. Łatwo również się ją rozmnaża( sam rozmnażałem ją wielokrotnie ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze myślałem nad obsadą 2x ramireza, 10x neon inesa, 10x razbora klinowa, ale z tego co słyszę, przy tym oświetleniu to nie wchodzi w grę.


A i jeszcze jedno, możecie mi podać jakich nawozów używać, czy sama symfonia wystarczy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zawsze można pomyśleć o zmniejszeniu mocy oświetlenia i dobrać do akwarium rośliny nieco mniej światłolubne.

 

10x neon inesa
Ryba ta nadaje się bardziej do akwarium BW. W akwariach zbyt jasno oświetlonych barwy tych ryb stają się bardziej stonowane, przez co nie prezentuja się tak fajnie jak powinny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze pielęgniczki wymagają piachu na dnie.

Innesa + ramireza to częste błędne połączenie. Innesa to ryba subtropikalna i najlepiej czuje sie w wodzie DO 24*C, a ramireza OD 25*C.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polecam razbory klinowe małe ale piękne rybki!

 

Regulamin 6.1. Mapet

Edited by Mapet
Pisownia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×