Jump to content
Issabell

Zakładanie pierwszego w życiu akwarium - 63 l

Recommended Posts

Od dziś oficjalnie jestem posiadaczką 63 l akwarium o wymiarach 60x30x35. Poza tym mam:

pokrywę z jarzeniówką 15W

14 kg żwirku 3-6 mm

filtr z deszczownicą JP-014F 800l/h

termometr

grzałkę z termostatem model YGS-100

Jutro mam zamiar zakupić rośliny i zalać zbiornik. W związku z tym mam wiele różnych wątpliwości.

1. Czy na podłoże wystarczy sam żwir, czy powinnam dać coś pod spód (w internecie jest mnóstwo opinii, ale chciałabym znać sprawdzone rozwiązania) Jeśli coś pod spód, to co, zważywszy, że moje fundusze są ograniczone? Czytałam o ziemi ogrodowej dla kwiatów? Czy to dobre rozwiązanie? Czy faktycznie prawie zawsze niesie ze sobą problemy z zakwitem wody?

2. Jakie roślimy mogę spokojnie kupić na żwirowe (samo lub wzbogacone) podłoże, biorąc pod uwagę, że będzie to moje pierwsze akwarium?

3. Czytałam, że rybki denne mogą funkcjonować przy podłożu żwirowym, pod warunkiem, że nie jest ono ostre. Czytałam też opinie zgoła inne. Jak jest w praktyce?

Będę wdzięczna za pomoc w tworzeniu mojego pierwszego akwarium. Jak tylko prace ruszą, pochwalę się zdjeciami.

Czy na podłoże wystarczy sam żwir, czy powinnam dać coś pod spód (w internecie jest mnóstwo opinii, ale chciałabym znać sprawdzone rozwiązania) Jeśli coś pod spód, to co, zważywszy, że moje fundusze są ograniczone? Czytałam o ziemi ogrodowej dla kwiatów? Czy to dobre rozwiązanie? Czy faktycznie prawie zawsze niesie ze sobą problemy z zakwitem wody?

Na początek,i jako najtańsze podłoże  proponowałbym zwykły piasek,na forum gdzieś czytałem że można kupić go po 10zł/20kg a pod piasek-ziemia jak najbardziej, proponuje zapoznać się z tym tematem: http://forum.superakwarium.pl/topic/35041-ziemia-w-akwarium-czyli-strach-ma-wielkie-oczy/

Jakie roślimy mogę spokojnie kupić na żwirowe (samo lub wzbogacone) podłoże, biorąc pod uwagę, że będzie to moje pierwsze akwarium?

Wszystkie mało wymagające,z tego względu że nie masz zbyt dużego oświetlenia( 0.23W/l ),to dobrze dla rybek, niestety dla roślin już nie.

Przykładowe rośliny:

Anubias angustifolia - nie zakopuje się jej w podłożu,jedynie korzenie,kłącze ma zostać niezakopane

Rogatek sztywny

Cryptocoryne beckettii

Mikrozorium oskrzydlone-także się nie zakopuje korzeni

Strzałka skrzydlasta

To są takie przykładowe które nie wymagają zbyt mocnego oświetlenia oraz nie są zbytnio wymagające

Czytałam, że rybki denne mogą funkcjonować przy podłożu żwirowym, pod warunkiem, że nie jest ono ostre. Czytałam też opinie zgoła inne. Jak jest w praktyce?

To zależy jakie denne chcesz trzymać.

Po zalaniu zbiornika na początku świeć około 5-6h dziennie przez tydzień a potem zwiększaj czas świecenia, co pół godziny, do docelowych 10h, odczekaj około 3 tygodnie aż cykl azotowy się zakończy.Dopiero po zakończonym cyklu będziesz mogła bezpiecznie wpuścić rybki.

Jeśli coś pominąłem koledzy z pewnością dopiszą.

3. Czytałam, że rybki denne mogą funkcjonować przy podłożu żwirowym, pod warunkiem, że nie jest ono ostre. Czytałam też opinie zgoła inne. Jak jest w praktyce?

Będą żyć, ale co to za życie? 

Na takim gruzie nigdy nie zobaczysz ich naturalnych zachowań. Idź do jakiegoś budowlanego (najlepiej OBI, ponieważ piach od nich nie zmienia parametrów wody) i kup paczkę piachu do piaskownic za ok. 10zł. 

2. Jakie roślimy mogę spokojnie kupić na żwirowe (samo lub wzbogacone) podłoże, biorąc pod uwagę, że będzie to moje pierwsze akwarium?

http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

1. Czy na podłoże wystarczy sam żwir, czy powinnam dać coś pod spód (w internecie jest mnóstwo opinii, ale chciałabym znać sprawdzone rozwiązania) Jeśli coś pod spód, to co, zważywszy, że moje fundusze są ograniczone? Czytałam o ziemi ogrodowej dla kwiatów? Czy to dobre rozwiązanie? Czy faktycznie prawie zawsze niesie ze sobą problemy z zakwitem wody?

Ziemia na początek może być zbyt problematyczna. Proponuje na początek kulki gliniano-torfowe W PIASEK  ;)

Akwarium uruchomione. Teraz pytanie, czy wszystko jest zrobione w miarę ok, czy gdzieś popełniłam błędy.

Akwarium umyłam wodą z solą, potem nakleiłam tapetę (nie jest taka, jakbym chciała, ale innej u mnie nie było). Potem żwirek - sparzyłam dwukrotnie wrzątkiem, a potem płukałam do uzyskania czystej wody. Na dole warstwa 3-6 mm, na górze warstwa żwirku 0,5-2 mm. Potem trochę wody i sadzenie roślinek anubias posadzony na korzonku i złapany gumkami recepturkami, pozostałe dwie posadzone w żwirku. Teraz moje pytanie. Jedna to kryptokoryna, a to drugie duże? Zapomniałam nazwy. Ktoś pomoże? Po posadzeniu roślinek powoli dolewałam wody po ściane akwarium. Aż do ok 3-4 cm od góry. Potem zamontowałam termometr, grzałkę z termostatem (ustawiłam na 24 stopnie - dobrze czy źle na czas dojrzewania akwarium) i filtr. Czy ktoś mógłby zerknąć czy filtr i wszystkie jego części są umieszczone jak powinny, bo dostałam sam filtr w zestawie bez żadnej intrukcji obsługi. Na koniec pokrywa i już. Na ile włączać światło w czasie dojrzewania? Czy woda ma właściwą przejrzystość jak na start, bo jjest lekko mętna...

Gdzie popełniłam ewentualne błędy? Co powinnam zmodyfikować?

post-21121-0-40409200-1402147384_thumb.jpg

post-21121-0-32608900-1402147517_thumb.jpg

post-21121-0-89584600-1402147628_thumb.jpg

Woda będzie mętna.Ale jutro ustąpi.

Światł świeć 6h a co dzień dodawaj po 30 min aź dojdziesz do 10-11h.

Temperatura ok.

Dodaj jeszcze trochę watt do pokrywy:D.

Edited by Adrian Anioł

Znalazłam dziś fajny kamień, test z octem przeszedł pomyślnie, ale w związku z tym, że połyskuje tak jakby srebrem, zastanawiam się, czy mogłabym go dać do akwarium.

No i przegapiłam jeden z kroków w przygotowaniu akwarium... korzonki tylko przemyłam, a teraz czytam, że należy je wygotować. Czy jeśli odczepię anubiasa z korzenia i go teraz wygotuję - ok 7 godzin od założenia kawarium, to będzie ok... Czy już jakieś niefajne procesy mogły zajść?

post-21121-0-72940200-1402165404_thumb.jpg

Korzeń który nie był wygotowany może lekko barwić ci wodę, co to filtra wewnętrznego raczej nie da się go źle złożyć, filtr, gąbka i wszystko, polecam kubełek, troszkę droższy, ale obsługa bezproblemowa.

Na dole warstwa 3-6 mm, na górze warstwa żwirku 0,5-2 mm

Ten z samego dołu (o większej granulacji z czasem i tak "wyjdzie na wierzch".

Co powinnam zmodyfikować?

Dolej wody.

Znalazłam dziś fajny kamień, test z octem przeszedł pomyślnie

Patrząc na niego miałbym wątpliwości czy przeszedł ten test. Zrób mu jeszcze test w wodzie destylowanej.

Korzeń który nie był wygotowany może lekko barwić ci wodę

Czyżby? Może lepiej się zapoznaj po co się wygotowywuje korzenie, dopiero potem  doradzaj.

Mapet, możesz uściślić.... dlaczego dolać wody - 3-4 cm od góry to za mało? Korzenie wygotowałam 20 min w solance, a potem 20 minut w zwykłej wodzie. Potem powróciły do akwarium. Co do kamienia, to popołudniu przeprowadzę jeszcze jeden test.

A słuchajcie, roślinek mam wystarczająco? Może na razie tyle zostać?

No i co z tym dosypywaniem pokarmu podczas dojrzewania? Dosypywać? Nie dosypywać?

Mapet, możesz uściślić.... dlaczego dolać wody - 3-4 cm od góry to za mało?

1. Brzydko wygląda.

2. W tak małym akwarium każdy litr wody liczy się dla ryb.

A słuchajcie, roślinek mam wystarczająco? Może na razie tyle zostać?

To już zależy od Ciebie co chcesz osiągnąć.

No i co z tym dosypywaniem pokarmu podczas dojrzewania?

Pokarm dosypujemy jak cykl azotowy się zamknie (akwarium dojrzeje) a my nadal nie chcemy wpuszczać ryb, wtedy trzeba zapewnić bakteriom pożywkę, żeby ich liczba nie zaczeła się zmniejszać.

Wiem, że moje pytania mogą się Wam wydawać śmieszne, ale mimo wszystko zdam... Odkąd podłączyłam filtr (zanurzony niby cały - górna obudowa na równi z taflą wody) zastanawiałam się, dlaczego on tak stuka, tak jakby ktoś pukał w deseczkę. Dziś dołalam zgodnie z sugestią Mapet trochę wody, tak że filtr jest mniej więcej 1 cm pod wodą, a deszczownica na równi z taflą, więć już nie widać, jak ciekną strumienie wody i filtr chodzi cichutko, nawet go nie słychać). Czy mogłam go w jakiś sposób uszkodzić tym, że przez trzy dni był używany nieprawidłowo, tzn. ustawiony nieco za wysoko? Czy nic nie powinno mu się stać przez te trzy dni?

Będę też wdzięczna za informację, czy deszczownica umieszczona na równo z taflą wody (wyżej się nie da, bo wtedy delikatnie wystaje filtr i stuka) z otworami skierowanymi w dół lub w ścianę tylną, spełnia swoją funkcję czy nie?

Nic mu nie będzie.

Większość osób deszczownię montuje poniżej powierzchni i skierowaną ku górze. Nic nie chlupie a taflą porusza. I o to chodzi.

Akwarium dojrzewa, ale ze - chyba ze względu na temperatury - wody w akwarium ubywa. Stad moje pytanie: Czy do dojrzewającego akawrium można dolewać nieznacznie ilości wody by wyrównac, to co odparowało?

Jeśli nie będzie to woda o niezłych właściwościach bakteriobójczych to dolewaj śmiało.

Do akwarium trzeba podchodzić z głową, ale też z odrobiną rozsądku i nie popadania w skrajności. Ono wtedy też nie powinno być złośliwe i nie przysparzać za dużo problemów. (A jak tak się przyjrzeć to podwójne zaprzeczenia faktycznie są ciekawostką w naszym uroczym języku ;) )