Skocz do zawartości

Przeprowadzka z akwa 30l na 54l - co i jak?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Gdzieś już czytałem na ten temat ale, że każde akwarium jest inne dlatego chciałem założyć swój temat :)

W tej chwili jest to czysto teoretyczny temat ale myślę, że za jakiś czas się urzeczywistni (tylko, Żonkę przekonam :) ).

 

Posiadam akwa 30l (30x30x35) a w nim danio perłowe + krewetki RC. Akwarium jest postawione na ziemii ogrodowej i na to piasek. Filtr jaki posiadam to minikani 120 (kubłek o pojemności 4l). Akwa działa od pół roku więc wszystko jest dojrzałe.

Zastanawiam się jak zrobić poprawną przeprowadzkę i dlatego mam kilka pytań.

Pewien etap mam przemyślany ale do końca nie wiem jak to zrobić jednak.

 

Przeprowadzka do 54l (60x30x30). Zamierzam przełożyć filtr jak i część podłoża (ale niestety nie wszystko bo już z ziemią się nie będę bawił). Chcę dać piasek + kulki gt. Przeleję również jak najwięcej wody ze starego akwa (ok.25l). Docelowa obsada też się zmieni na prawdopodobnie Borelki + kiryski panda + jeszcze nie wiem co.

Pytania jakie mi sie nasuwają to:

Czy akwa będzie musiało od nowa dojrzewać? Jeśli jest taka możliwość aby akwa nie dojrzewało od nowa to co ile dolewać wody do pełna? Może o czymś ważnym jeszcze zapomniałem?

 

Bardzo proszę o pomoc :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy akwa będzie musiało od nowa dojrzewać? Jeśli jest taka możliwość aby akwa nie dojrzewało od nowa to co ile dolewać wody do pełna? Może o czymś ważnym jeszcze zapomniałem?

Jeśli tak jak piszesz dasz stary filtr i wodę z dojrzałego akwarium to dojrzewanie nowego nie będzie konieczne. Dasz te 25-30L ze starego akwarium i z 10L świeżej odstanej a potem dopełnisz co 3-4 dni po 5L do pełna i chyba będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jak piszesz dasz stary filtr i wodę z dojrzałego akwarium to dojrzewanie nowego nie będzie konieczne.

 Dzięki Limak takie rozwiązanie byłoby dla mnie najlepsze :)

Jeśli ktoś ma inne zdanie to proszę o podzielenie się nim? :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że może. Prawdą jest albowiem, iż podłoże to największe siedlisko bakterii nitryfikacyjnych. Niestety z prawdą tą mija się Twoje aktualne akwarium, w którym masz chyba większe złoże w filtrze niż ilość podłoża w zbiorniku. ;)

Jeśli więc nie zdezynfekujesz go sobie zalewając akwarium intensywnie chlorowaną kranówą i nie wpuścisz tam od razu 84 gupików (a do tego welona i glonojada), to powstałe zachwianie biologii nie powinno być jakimś wielkim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...