Skocz do zawartości

Sprawdzona obsada do akwarium 63 l - proszę o propozycje


Issabell
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po przygodach z podarowaną zlotą rybą w kuli, która nie dotrwała do dostawy akwarium, pozostałam z zamówionym zestawem akwariowym 63 l. W zestawie akwarium z pokrywą z jarzeniówką 15W, grzałka z termostatem, termometr, filtr 600l/h z deszczownicą i techniczne pierdoły jak tapeta, mata, żwierek rzeczny.

Ponieważ jestem zupełnie zielona w temacie a od czytania różnych sprzecznych informacji o możliwych połączeniach już dostałam oczopląsu chciałabym zapytać was o sprawdzone połączenia do takiego akwarium, tzn. jakie rośliny, żeby oświetlenie wystarczyło k i rośliny ładnie wyglądały, jakie rybki, żeby razem było im dobrze i też ładnie wyglądało, jakie preparaty, podłoże itp... Będę Wam bardzo wdzięczna za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rybek to polecam ci 10x neon inessa i harem (2+1) gupika
Albo neony innesa, albo gupiki. Ryby te wymagają różnych parametrów wody. Poza tym neony innesa żyją w swoim naturalnym środowisku w wodach które są znacznie zacienione, dlatego ryby te nadawają się bardziej do akwarium BW.

 

Natomiast autorce tematu proponuję najpierw założyć akwarium i pozwolić mu dojrzeć. Później już w dojrzałym akwarium zbadać parametry wody co pozwoli na dobranie odpowiedniej obsady. Do takiego akwarium jak Twoje można dobrać na pewno fajne i ciekawe rybki, ale żeby to zrobić trzeba znać takie parametry wody jak pH, GH, KH - inaczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tylko co z roślinami... Je też powinnam dobrać do ryb przecież, tak? Z tego co czytałam akwarium ma dojrzewać już z roślinami, więc na jakich zasadach mam je dobrać wcześniej, skoro nie znam parametrów dla rybek? Prościej mówiąć, nie wiem jakie chcę rybki, więc nie wiem jakie akwarium przygotować, by dojrzewało, tak? Czy źle myślę?


Patrząc po parametrach i wymaganiach wydaje mi się, że mogłabym jakoś połączyć niektóre z tych gatunków, ale jak, żeby było ok? gupik, prętnik karłowaty, razbora galaxy, Espei, Hengela, ew. kiryski, otoski, neonki.

Nie ukrywam, że podobają mi się bojowniki, ale naczytałam się jakie problemy mogą sprawiać będąc w innym towarzystwie, więc nie wiem, czy dałabym sobie radę  takim akwarium...

 

Zakaładaj tematy w odpowiednich działach. Przenoszę. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny do ryb dobierają z reguły ci, którzy chcą mieć wszystko np. z Azji lub Ameryki Południowej. Dla nich np. razbory z Azji na tle amerykańskich żabienic są nie do przyjęcia. Dla ryb nie ma specjalnie znaczenia pochodzenie chwastów przy których przyszło im pływać - zwłaszcza, że powszechnie dostępne gatunki rybek i roślin nigdy swego naturalnego środowiska nie widziały nawet na obrazku. ;)

Dobierz rośliny do światła, którym dysponujesz, posadź w piachu, zalej i czekaj ok. 3 tygodni aż baniaczek się ustabilizuje. Wtedy zmierz parametry.

Z łatwo dostępnych i wytrzymałych roślin możesz wybrać np. różne żabienice, kryptokoryny(zwartki), paprotnice(inaczej różdżyce) jako pływące, mikrozorium (jego nie należy sadzić w podłożu, a przywiązać żyłką do korzenia, kamienia).

Bojwonik mógłby pływać z innymi drobnymi rybkami - z reguły to bardzo spokojna rybka. Jeśl parametry byłyby odpowiednie, to myślę, że w 63 l stadko razbor espei, stadko kirysków tolerujących nieco wyższe temperatury, np. trójpręgich i bojownik wzajemnie by sobie nie przeszkadzały. Gdyby akwarium było ładnie zarośnięte z wieloma kryjówkami, to zaryzykowałbym i dodał jedną samiczkę bojownika (zależy jeszcze jakie wymiary ma to akwarium).

Edytowane przez richter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma wymiary 60x30x35 - o takie http://allegro.pl/zestaw-akwariowy-63l-prosty-full-wyposazenie-i4263466332.html miało być wyłącznie na jedną złotą rybkę ryukina, którego mój 2-letni syn dostał w prezencie w kuli, ale rybka padła po dwóch dniach zabiegania o jej przeżycie. Dziś lub jutro akwarium przywiezie kurier, więc będę zaczynać je urządzać, najpierw roślinnie, a potem rybkami...

W zestawie oświetlenie 15 W, filtr wynegocjowałam 600l/h i grzałka z termostatem oraz inne pierdołki.


Czy ktoś z Was jest może z opolskiego i wie, gdzie kupować sprawdzone rośliny i rybki...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Akwarium dojrzewa już trzeci tydzień... W piątek i sobotę robiłam pomiary, więc mniej więcej wiem czego spodziewać się po wodzie. Byłam także w jednym zoologicznym w promieniu 30 km i spisałam dostępne rybki... jest ich około 60 rodzajów, ale pod uwagę biorę ok. 20 możliwych do trzymania na 63 l.

Ale od początku...

No3 mam w tej chwili na poziomie 20

No2 - 2, może już mniej - sprawdzę w poniedziałek

cl2 - 0

pH - 6,4

KH 0-3

GH 4-10

Czekam aż spadnie No2 do zera...

Rybki dostępne w zoologicznym i po rozeznaniu w encyklopediach mogące żyć w zbiorniku poniżej 70 l.

proporczykowiec kap lopez

pstrążeń srebrzysty

bar czerwonobrzuchy

platka

otosek

prętnik karłowaty

danio pręgowany (były akurat w jaskrawych kolorach - modyfikacje)

kirysek albinos

kirysek spiżowy

kardynałek chiński

neon czarny

neon inessa

razbora klinowa

miedzik obrzeżony

szczupieńczyk karłowaty

rodostomus (zwinnik czerwonousty)

 

Czy możecie mi zaproponować złożenie jakiejś obsady z niektórych wymienionych wyżej gatunków.

Nie ukrywam, że podobają mi się  danio... Nie wiem tylko czy można je mieszać kolorystycznie, czy jak stadko np. 8 szt, to monokolorystycznie... Znajomy, który ma akwa mówi, że koniecznie kiryski... Chciałabym jednak poznać zdanie i propozycje innych osób zakochanych w rybkach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłoże dolne żwirek 4-6 mm - warstwa 2 cm, na górze żwirek 0,5-2 mm warstwa z przodu ok 3 cm, z tyłu więcej...


a wyczytałam gdzieś (mam porobione notatki), że prętnik karłowaty bywa agresywny dla innych gatunków i nie nadaje się do zbiorników mieszanych. To prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze rybki w akwarium są... Zrobiłam testy dziś rano i potwierdziły to, co wczoraj wieczorem

pH 6,2-6,4

Cl2 - O

No2 - O

No3 - 5-10

KH 0-3

GH 4-7

Tym samym zdecydowałam sie pojechać po pierwsze rybki

rozważałam 8 danio pręgowanych lub lamparcich, 8 neonów czarnych lub 2-3 prętniki karłowate... Sprawa rozwiązała się jednak w zasadzie sama... W akwarium prętników pływało kilka rybek do góry dnem, czarnych neonków zostało tylko 6, a danio lamparcich tylko 4. Wzięłam zatem 8 danio pręgowanych. Przed chwilą trafiły do akwarium... Na razie mam wrażenie, że pływają bardzo nerwowo, ale mam nadzieję, że szybko się zaaklimatyzują... Kupiłam im tetra min w płatkach do jedzenia i dafnie...


A to zdjęcia wspomnianego akwarium... Bede wdzięczna za sugestie czy jest ok... czy nie

post-21121-0-57931900-1403513891_thumb.jpg

post-21121-0-53417700-1403513930_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie wiem jaki efekt chciałaś uzyskać. Tapeta do wymiany , skąd korale w akwarium słodkowodnym. Roślin trochę mało , spodziewany atak glonów  poza tym przydały by się jakieś kryjówki dla ryb i ich ewentualnego narybku ( korzenie , łupiny kokosa byle nie ceramiczne zamki) . Ogólnie strasznie pustawo w tym akwarium , a przez to niejednolite tło nie widać rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie robiłem nigdy takiego tła , więc nie wgłębiałem się w kwestię jego przymocowania.Chyba należy go na coś nakleić( karton , brystol itp). Ale wystarczy wpisać w google "tło do akwarium z worka na śmieci" i tam wszystko wyczytasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek... przeczytałam chyba z dziesięc papierowych książek i kilkadziesiąt artykułów necie, wszędzie informacja że minimum dla danio to 60 cm długości akwarium i 54 litry... Nie zignorowałam Twojego posta tylko zweryfikowałam jego treść z tym, co przeczytałam...

 

Co do tła to spróbowałam z tym workiem - taki efekt. Przed i po

 

post-21121-0-40872900-1403520837_thumb.jpg

post-21121-0-76204600-1403520992_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet i książki kłamią (możesz uznać mój post za kłamsto. Wybór informacji należy do Ciebie). Większość jest napisana dawno. Przeczytałem kilka i piszą większość informacji jest bezużyteczna. 

 

Danio to duża (5cm) stadna i RUCHLIWA ryba. W dodatku jest zimnowodna więc nie pogodzisz temperatury. 

Ryba ta żyje w naturze w skalistych strumieniach co potwierdza, że potrzebuje długich akwariów. 

 

I taka ciekawostka na temat danio. W Europie sprzedaż różowych danio jest zakazany. Szkoda, że nikt na to nie zwraca uwagi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co uwaga o różowych danio ma do rzeczy? Ma klasyczne srebrne z granatowymi paskami...

Zadziwia mnie Twoja pewność siebie i niekulturalne odzywki poniżające innych użytkowników portalu... Owszem pewnie długo zajmujesz się akwarystyką, ale to chyba nie powód by negować wszystkie inne zapisy niż swoje. Jeśli internet i książki jedynie kłamią, to skąd czerpać wiedzę? Biorąc oczywiście pod uwagę fakt, że Twoje wypowiedzi też są częścią Internetu...

No i po trzecie, optymalna temperatura dla danio pręgowanych, według ksiązek i internetu (których nie uznajesz) to 20-26 stopni, a więc moim zdaniem są to rybki żyjące w średniej temperaturze...Zimnolubne to są welonki czy kardynałki chińskie.

Przyznaję, dopiero startuję... Uczę się prowadzenia akwa itp.. Wielu rzeczy nie wiem, i pewnie wiele spraw mnie jeszcze zaskoczy, dlatego tu jestem, dzielę się swoimi wątpliwościami i proszę o pomoc... ale nie mogę pozwolić, aby ktoś bardziej doświadczony, tylko ze względu na swoje doświadczenie e akwarystyce, pogardzał i arogancko odnosił się do mnie i innych początkujących. Prosząc o pomoc, pytając, liczę że ktos mi odpowie i zrobi to kULTURALNIE... Uwierz, krytyka też może być kulturalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co uwaga o różowych danio ma do rzeczy?

 

Tak jak wspomniałem była to ciekawostka. 

 

 

 

20-26 stopni

 

I właśnie jak wspomniałem internet i książki kłamią. Danio to ryba zimnowodna. W naturze zamieszkuje wartkie strumienie. 

 

 

twoje wypowiedzi też są częścią Internetu

O tym też wspomniałem. 

 

 

 

to skąd czerpać wiedzę

 

Ja ją czerpię z for tematycznych oraz stron anglojęzycznych. 

 

 

imnolubne to są welonki czy kardynałki chińskie

Z popularnych jeszcze danio oraz neony Innesa. 

 

Za nieeleganckie zachowanie przepraszam, ale gimnazjum zmienia człowieka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...