Skocz do zawartości

Jakie roślinki i podłoże do 54L


dudekd55
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję Waszej pomocy przy doborze roślinek i podłoża do akwa 54L, które planuję założyć.

 

Akwa będzie stać w salonie w miejscu nasłonecznionym, ale nie jakoś bardzo. Oświetlenie w pokrywie póki co będzie 15W (po jakimś czasie zmienię może na 24W).

Na dno myślałem o ziemi kwiatowej przykrytej przez piasek lub żwirek bazaltowy.

 

Nie mam kompletnie pojęcia co do roślinek, więc oczekuję propozycji ;)

 

Oczywiście co do podłoża to również jestem otwarty na wszelkie sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże zależy się od tego, jakie chcesz mieć rybki. Po wybraniu rybek, można nad tym pomysleć. Rosliny do akwarium powinienes kupić mało wymagające, ponieważ inne będą ci gniły, bo do akwarium 54l 15 V to trochę mało, i dlatego wytrzymają tam roslinki, o mniejszej wymagalnosci. Jak wspomniałes, lepiej będzie z tą swietlówką 24 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosliny do akwarium powinienes kupić mało wymagające, ponieważ inne będą ci gniły, bo do akwarium 54l 15 V to trochę mało, i dlatego wytrzymają tam roslinki, o mniejszej wymagalnosci. Jak wspomniałes, lepiej będzie z tą swietlówką 24 V.

Tyle to ja wiem...

Chodzi mi o jakieś konkrety ;)

 

Bo gdzieś też wyczytałem, że nawet przy 15W mogą dać radę "normalne" roślinki, o ile dociera do nich całkiem sporo światła dziennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bo gdzieś też wyczytałem, że nawet przy 15W mogą dać radę "normalne" roślinki, o ile dociera do nich całkiem sporo światła dziennego

Ja mam 54 l i 15 V, kupiłem pare roslinek, i też mam całkiem sporo swiatła dziennego i pomimo pare roslin mi zdechło.

Nawożenie też mam spoko , plus bimbrownia co2

Edytowane przez --woytek--
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam 54 l i 15 V, kupiłem pare roslinek, i też mam całkiem sporo swiatła dziennego i pomimo pare roslin mi zdechło. Nawożenie też mam spoko , plus bimbrownia co2
 

 

W moim pierwszym akwarium tez miałem małe oświetlenie 18W/80l. i roślinki mało wymagające mi  rosły,bez nawozów,bez bimbrowni.

Nie jest sztuką nawozić rośliny w akwarium,trzeba robić to dobrze zachowując odpowiedni stosunek.Nie jestem geniuszem akwarystyki(sam dopiero się uczę), ale biorę sobie do serca rady i staram się je wykorzystać jak najlepiej.

Dziś się dowiedziałem że nie ma sensu dawkować mikro jak się nie podaje makro.

Może to było powodem gnicia Twoich roślin?

 

 

 

Nie mam kompletnie pojęcia co do roślinek, więc oczekuję propozycji ;)

 

Anubias angustifolia - nie zakopuje się jej w podłożu,jedynie korzenie,kłącze ma zostać niezakopane

Rogatek sztywny

Cryptocoryne beckettii

Mikrozorium oskrzydlone-także się nie zakopuje korzeni

Strzałka skrzydlasta

To są takie przykładowe które nie wymagają zbyt mocnego oświetlenia oraz nie są zbytnio wymagające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze pod jakim względem? Bo szczerze mówiąc to osobiście nie miałem z nimi styczności aby móc napisać ze z całą pewnością są lepsze, nie gniją i szybciej ulegają zakorzenieniu niż zwykłe normalne roślinki. Zresztą to też zależy od konkretnej odmiany. W przypadku takiej pojemności i mocy świetlówki dobrym rozwiązaniem będzie Mikrozorium oskrzydlone, moim zdaniem ładnie się prezentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...