Skocz do zawartości

Restart akwarium po chorobie i śmierci bojownika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dwa miesiące temu zakupiłem akwarium 25x25x25cm. Zalałem akwarium i od razu wpuściłem rybkę- bojownika.

Teraz już wiem, że akwarium powinno najpierw dojrzeć i wiem jaki kardynalny błąd popełniłem. Rybka zachorowała, jak sądzę na martwicę płetw i dziś zdechła. Chorowała około tygodnia, przestała jeść i coraz gorzej pływała, miała postrzępione płetwy i trochę wyblakła.

Chcę dowiedzieć się jak zrobić restart akwarium żeby taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła. Tym razem chcę zrobić wszystko dobrze, pozwolić zbiornikowi dojrzeć. Tylko jak to zrobić po przebytej chorobie?

Dane zbiornika: pojemność 16l, grzałka z termostatem (ustawiana na 26stopni) , filtr z deszczownią.

Żwir czarny na dno zbiornika, kokos, jeden annubias, jedna roślinka sięgająca wody, nie znam jej dokładnej nazwy, przypominająca trawę z małymi listkami. Oświetlenie trzy listwy LED. Zbiornik z pokrywką. 

Dodawane wcześniej preparaty: bakterie nifiltracyjne Denitrol, uzdatniacz do wody Sera, nawóz w kulkach do roślin, w okresie choroby CMF Tropical.

Karmiłem karmą w płakach Sera dla ryb ozdobnych, w kuleczkach firmy Hikari (nie lubił tego), i żywymi larwami komarów.

 

Bardzo proszę o porady jak prawidłowo przeprowadzić odkażanie akwarium i założenie nowego. Jaką rybkę mogę kupić do takiego akwarium i kiedy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo akwarium jak inne rzeczy można umyć w wodzie z dodatkiem zwykłej niejodowanej soli kuchennej, albo użyć do odkażenia nadmanganianu potasu. Nadmanganian potasu można za kilka zł kupić w aptece. Wystarczy napełnić akwarium wodą i wrzucić do niego jeden lub dwa kryształki nadmanganianu, poczekać aż się rozpuści i umyć tym roztworem akwarium jak pozostałe rzeczy. Później oczywiście wszystko należy dokładnie wypłukać.

 

Co do obsady zbiornika to akwarium 16 litrowe jest za małe na bojownika, ale możesz w nim z powodzeniem hodować Drobnotki nadobne Neoheterandria elegans. Są to niewielkie i dość ciekawe rybki. Można z tym rybkami spróbować także hodować krewetki.

 

Akwarium po ponownym napełnieniu wodą oczywiście musi najpierw dojrzeć. Tutaj przydałyby się testy na NO2, NO3. Później jak akwarium będzie już dojrzałe należałoby kupić testy na pH, GH, KH które pozwolą na stwierdzenie czy dane rybki mogą pływać w danej wodzie i ewentualnie wodę tą skorygować do wymaganych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy do dojrzewającego akwarium dodawać uzdatniacz lub biostarter?

Nie trzeba, czas zrobi swoje i akwarium dojrzeje bez dodatkowych wynalazków.

 

 

Czy w ogóle stosować jakiekolwiek z preparatów chemicznych, które są w sklepach?

Jeśli masz namyśli nawozy dla roślin i środki lecznicze dla ryb, to tak. Nic poza tym nie powinno być potrzebne.

 

 

Czy rybce mogł zaszkodzić nawóz do roślin akwariowych?

W pierwszym poście pisałeś, że dawałeś kulki nawozowe. Nie spotkałem jak dotąd przypadku aby kulki zaszkodziły w jakiś sposób mieszkańcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...