Jump to content

Recommended Posts

Witam.

 

Chciałbym założyć swoje pierwsze krewetkarium i zastanawiam się nad wyborem sprzętu.

Zastanawiałem się nad zestawem Shrimp Set 30 firmy Aquael : http://allegro.pl/aquael-shrimp-set-30l-krewetkarium-w-24h-i4272188838.html.

 

Czytałem jednak wiele niepochlebnych opinii o tym zestawie (głównie o filtrze, ale też kto by chciał się męczyć z grzałką bez termostatu ;-) ).

 

Sugerując się opiniami starałem się skompletować własny zestaw. Myślałem o:

 

-Filtr Hydor Cristal Mini :http://allegro.pl/hydor-cristal-mini-filtr-wewnetrzny-20-50l-hit-i4250508736.html

 

-Grzałka zwykła z termostatem AquaT 50W

 

-Oświetlenie Aquael Decilight 11W, myślicie że by starczyło?

 

-Akwarium 35x35x35 lub 30x30x35. Zastanawiałem się też czy nie kupić używanego shrimp set'a z samym akwarium i pokrywą.

 

-Jako podłoże chciałbym piasek kwarcowy

 

-Co do roślin to prosiłbym o jakieś podpowiedzi

 

-Obsada jeszcze nie wiem jaka

 

        I jest pewien problem mysi być pokrywa bo mam kota, a planuje robić krewetkarium  nie szwedzki stół. Chciałem się zapytać czy próbował ktoś zrobić pokrywę taką jak ma shrimp set? Ewentualnie jakiś pomysł na wykonanie estetycznej przeźroczystej pokrywy.

 

        Prosiłbym o opinie na temat zestawu i jeżeli jest zły to poproszę o zaproponowanie lepszego w podobnej cenie. Pewny jestem tylko co do tego żeby to była kostka, bo innego akwarium nie zmieszczę na biurku, resztę można wszystko zmienić.

 

 

 

 

 

PS. Mam nadzieję że temat się nie powtarza i że napisałem w dobrym dziale.

Edited by kot lucek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przemyśl, czy grzałka jest Ci potrzebna - dla krewetek różnica np. 23 a 25 stopni nie jest tak ważna, a miejsca zaoszczędzisz sporo (tym bardziej że do takiej szklanki chcesz wsadzić 50W). Poza tym w chłodniejszej wodzie (w granicach optimum) krewetki dłużej żyją.

 

Jeśli chodzi o pokrywę, to tafla szkła wydaje się najbardziej elegancka, ale szybko pokrywa się kamieniem z parującej wody. Plastikowa pokrywa daje w dodatku możliwość zainstalowania oświetlenia. No ale mi też podoba się decolight :)

 

Jeśli planujesz krewetki, to z pewnością w akwarium znajdą się rośliny. One przy sprzyjających warunkach wykonają lwią część filtracji - w końcu krewetki aż tyle nawozu nie naprodukują. Dlatego przy wyborze filtra kierowałbym się chyba raczej komfortem użytkowania (by praca nie była zbyt głośna) niż wydajnością. Dużo istotniejsze jest napowietrzanie - krewetki nie znoszą przyduchy.

Z piaskiem kwarcowym jest jak z szybą nakrywową - na początku wygląda efektownie, ale trudno go utrzymać w porządku. Najbardziej polecanym podłożem jest zwykły piasek, choć są też fani substratów (shrimp soil i pochodne). Ale chyba nic nie przebije ładnego trawnika - pod nim i tak ukryte zostaną walory wizualne podłoża.

 

Na koniec tak ogólnie: zastanów się jeszcze nad ilością miejsca, jakim dysponujesz. Nie wiem jak jest z kreweciarzami, ale hodowcy ryb szybko stwierdzają, że "mogłem wystawić telewizor i wstawić szkło o 10 cm dłuższe" ;)
Z kolei moja druga połowa jak usłyszała o kostce na krewetki, to od razu powiedziała, że jedna odpada, jak już to mniejsze, ale 2-3 sztuki, żeby ładnie wyglądało ;) To też ciekawa opcja, skoro chcesz postawić na kilka gatunków krewetek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×