Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi 112L piach i tu pojawia sie kłopot


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie jestem nowy na forum akwarystykazawsze interesowala mnie od dziecka i zawsze mialem jakis maly bankaczek ostatnio zakupilem zbiornik 112L i przesiadlem sie na malawi zawsze mi sie to podobalo piasek skaly niebieskie tlo ajj.. Wiec postanowilem takie aqwa sobie zrobic obsada 5 pyszczakow w zbiorniku. Dno - piach kwarcowy i ozdoby skały problem tkwi w tym iż od 2 tygodni akwarium wyglada jak wielkie pole manewrowo-Wykopowe ladnie wygladalo przez jeden dzien teraz codziennie gdy wstaje rano skaly nawet takie po 2 kg przekopane ,zakopane , itd. Troche mnie to juz meczy takie codzienne ukladanie powiedzcie czy jesli dam drobny zwirek beda tez tak przekopywac jak krety zbiornik ?? Postaram sie cyknac fotki jakies ;p dzieki za porady i za wyrozumialosc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od Malawi ale z tego co wiem to skały stawia się na dnie akwa (tzn. na styropianie pod piaskiem) i dopiero zasypuje piaskiem. Pyszczaki zawsze będą kopać i to jest ich urokiem ale tak jak napisałem ważne jest stabilne ustawienie skał w akwa aby się coś nieoczekiwanego nie stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś fotki pokazał. Może po prostu te skałki mało stabilnie postawiłeś, że teraz się przewracają. Powinny być tak postawione, że same się utrzymują na tym styropianie. Ewentualnie zbyt małe sa te kamienie i zbyt lekkie, że pyszczaki je tak przestawiają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pysków chcesz dać żwir?? Ja się nie znam na takich akwa ale Ty widzę, że też wymagasz poszerzenia swojej wiedzy. Piasku się nie daje do Malawi bo po prostu ładnie wygląda. To jest kwestia zdrowia ryb (przesiewanie piasku przez skrzela) i ich sposobu bycia i natulanego zachowania. Poczytaj proszę więcej o pielęgnicach jak i ogólnie o akwarystyce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnego żwiru!

To jest naturalne zachowanie ryb tego gatunku, próbując im to ograniczyć, odbierasz im możliwość do życia w warunkach zbliżonych do naturalnych, czyli takich w jakich powinny być trzymane.

To jest właśnie urok Malawi, nie ważne jak ułożysz kamienie, rybcie i tak zrobią przemeblowanie po swojemu. Na Twoim miejscu byłbym wniebowzięty, patrząc jak rybcie ryją jak krety. Masz możliwość zaobserwowania zachowania ryb, które żyją tysiące kilometrów stąd, w zupełnie innym klimacie - korzystaj z tego, nie staraj się im tego utrudniać :)

 

Chętnie zobaczyłbym jakieś foty.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ramirezy potrafią przestawić całą plażę jak im się podoba i też jestem wniebowzieta bo to znak,że rybcie dobrze się czują - zachowują się tak jak w naturze, a chyba o to chodzi :) Piach szybko opada na dno, jeśli jest dobrze wypłukany to nie robi się syf, a jaka radośc jak wstajesz rano i co dzień iny wystrój akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 112l, a ryb sporo i spore, więc nic dziwnego, że co rusz przemeblowanie. Zauważyłem, że nie wszystkie kamienie są solidnie ułożone. Przez rycie pyśków w piachu mogą się obsuwać i (oby nie) przygnieść nawet którąś z rybek. Pomyśl nad tym, żeby ustawić je bardziej pewnie, lub poprostu daj rybom zrobić przemeblowanie, ale bądź czujny. Śpij z jednym okiem otwartym i powodzenia :)

 

PS. te maluchy to kupne, czy któreś Ci się wytarły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium planuje juz zamiane na 200-250L co do obsady pisalem wczesniej ze mialem kiedys tam jakieś baniaczki te duże 3 pyszczaki były w akwarium roślinnym 60L i maja już jakieś 4 lata sumik i zbrojownik tez srednio pasuja te dwie rybki ale nie naleze do tych co przy zmianie obsady lub aqwa daja rybki do kibelka :P duzo pracy mnie jeszcze czeka zainwestowalem w filtr kubelkowy i tak naprawde dopiero sie ucze akwarystyki....

Edytowane przez PitBull89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana akwa napewno wyjdzie rybkom na dobre. Bardzo dobrze, że kupiłeś kubełek, przy malawi ważna jest odpowiednia filtracja.

Każdy z nas kiedyś zaczynał (sam jestem totalnym świeżakiem), najważniejsze żebyś wyciągnął coś z rad, których inni forumowicze Ci udzielają, a nie olał i robił dalej po swojemu, bo tak jest wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kubełka mam pytanko ma on chodzić cały czas?? Czy można go od czasu do czasu wyłączyć by sobie zrobił odpoczynek, a wtedy załączyć na parę h sam napowietrzacz?

 

Z prawej strony spacji masz taki magiczny przycisk. Nie bój się go, on nie gryzie i nie jest groźny (nie to oznaczają literki na nim). /ahr/

Edytowane przez ahr
Reg. 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi chodzić 24h/dobę. Napowietrzacz nie jest potrzebny! Wystarczy ruch tafli wody by ją napowietrzyć. Ustaw wylot filtra tak by ruszał taflą i będzie dobrze.

 

Jeśli montujesz nowy filtr to przełóż jak najwięcej mediów filtracyjnych ze starego filtra (choćby starą gąbkę), (bo ten nowy jest niedojrzały).

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...