Skocz do zawartości

Chory bojownik


--woytek--
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z bojownikiem / Podaję następujące informacje >

Zbiornik mam 54 l. 

Założony został 2 miesiące temu, woda dojrzewała 1 miesiąc bez ryb.

Filtr zewnętrzny FLUVAL U2 / 24 h na dobę.

Obsada > 5 gupików , 10 neonków innesa, i bojownik.

Napowierzanie jest, grzałka też / temperatura 26 stopni w zbiorniku.

Pokarmy> Guppy, Granulki dla bojowników, artemia wychodowana , Fluval płatki i mrożonki. 

Parametry> No2/0

Gh. 10

KH/10

PH/ 7.5

cl2/ 0

Czyszczenie filtra co miesiąc w wodzie z akwarium, podmiana 30 procent wody co 3 tygodnie.

Problem jest z bojownikiem, którego już mam tydzień, i od tamtego czasu nie chce nic jesć, mrożonki nie , artemia nie, 3 rodzaje pokarmów w płatkach i granulki również bierze ale wypluwa. Pływa cały czas raczej z tyłu akwarium bądź w kwiatkach. Od ostatniego czasu, kiedy go wpusciłem, zauważyłem poobgryzane rosliny . sam go raz przyłapałem jak podjada. Nie je nic już 1 tydzień odkąd go wpusciłem. W ostanim czasie nie były wykonywane zmiana wody w akwarium itp. Wszystko 2 tygodnie przed wpusczeniem bojka.

Mógłby ktos mi cos doradzić ? 

Proszę o konkretną odpowiedź na pytanie, a nie uwagi np co do mojego zbiornika, obsady itp.

Dziękuję za pomoc.

post-21050-0-66212400-1401133100_thumb.jpg

post-21050-0-62028100-1401133108_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ten bojownik jeszcze nie zaklimatyzował się w akwarium. Jest możliwe że w sklepie pływał w zupełnie odmiennych parametrach wody niż u Ciebie. Przy hodowli tych ryb bardzo ważna jest w miarę stała temperatura zarówno wody jak i powietrza nad akwarium. Jak wiadomo są to ryby labiryntowe oddychające powietrzem pobieranym tuż z nad tafli wody. Kiedy temperatura powietrza jest znacznie niższa niż temperatura wody w akwarium lub gdy są duże wahania temperatury łatwo dochodzi do przeziębienia błędnika co z kolei rzutuje na nietypowe zachowanie tychże ryb, a nawet może doprowadzić do ich śmierci.

Ryba ta lubi w akwarium rośliny pływające wsród których chetnie przebywa. Nie lubi natomiast zbyt silnego ruch wody.

Co do pokarmów to na ogół przyjmuje chetnie różne jego rodzaje. Ale jeśli nie chce jeść to można spróbować podawać jej larwy owadów np: komarów.

 

podmiana 30 procent wody co 3 tygodnie.
Podmiany robi się na ogół co tydzień po około 20% wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś hodowałam te piękne ryby i hodowla nie jest taka łatwa jak się wszystkim wydaje. Po pierwsze twój bojownik wygląda jakby miał posklejane płetwy a to nie wróży dobrze (albo może ujęcie takie - napisz czy stroszy płetwy czy ma tak zwinięte). Przyjrzyj mu się dokładnie czy nie bieleją płetwy, czy poleguje na dnie, czy pływa jakoś dziwnie bo na razie ciężko cokolwiek napisać. Podjadanie roślin przez bojownika to trochę nietypowa sytuacja gdyż jest to ryba raczej mięsożerna. Po pierwsze częstsze podmiany wody bo za rzadko sprzątasz, po drugie dbaj o to aby pokrywa była zamknięta aby powietrze nad wodą było mniej więcej o tej samej temperaturze. Poza tym trzymasz w tym akwa również neony i gupiki są to żywe rybki i pływają jak oszalałe więc twój bojek może również być zestresowany tym ciągłym ruchem i dlatego może się chować. Doradziłabym Ci przeniesienie bojka do osobnego akwarium na jaki czas podniesienie temperatury o 2 stopnie i obserwację czy jego zachowanie się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej stres przez inne ryby to nie, bo on od samego wpuszczenia do akwarium się tak zachowywał, a na ryby w_ogóle nie zwraca uwagi bo jest cały czas z tyłu. 

Próbowałem już mu dawać 3 rodzaje pokarmów, artemię hodowaną i mrożonki to też nie jadł. Nie jej już tydzień, nie wiem co z nim zrobić.

Dzięki za 2 odpowiedzi.

Edytowane przez ahr
Pisownia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taką możliwość to zapytaj w sklepie, w którym kupiłeś bojownika, czym był karmiony i na początku karm tym, lub pomieszaj z innym pokarmem.

Jeśli nie masz takiej możliwości kup jakiś wyjątkowo smakowity pokarm, z myślą głównie o bojowniku. Do takich należy np. Tropical Betta w płatkach (dodatkowo zawiera liofilizowaną ochotkę - przysmak bojowników). Nie polecam pokarmów granulowanych dla bojowników, potrafią bardziej zaszkodzić, niż się przysłużyć ;)

Mrożonki, nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, po uprzednim rozmrożeniu (to ważne, zwłaszcza przy bojownikach!)

 

Oprócz tego obserwuj, czy nie pojawią się dodatkowe objawy, min. polegiwanie na dnie, problemy z zanurzeniem, lub odwrotnie - podpływaniem do powierzchni wody itp.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...