Skocz do zawartości

Co to za glony i jak się ich pozbyć ?


denis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jak zmniejszyć NO3? Posadzić więcej szybkorosnących roślin

Wiem że to już trochę czasu upłyneło ale co tam. :)

Nie zmniejszysz tym sposobem poziomu no3 nie wyrównując stosunku z po4. Jeśli nawet uda się zbić poziom no3 do 20ppm to i tak trzeba podnieść poziom po4 do 2ppm,wychodzi wtedy stosunek 10:1. Gdy poziom no3 jest 10ppm, to podnosimy po4 do 1ppm, uzyskując tym samym również stosunek 10:1. Ażeby kontrolować te dwa pierwiastki, konieczne jest podawanie makro osobno, a nie w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Glony nadal są..nic ich nie ubyło. Może jednak warto wyczyścić wszystko ręcznie? Chcę zostawić 20% starej wody i nie czyścic filtra. kamienie, rosliny jak i reszte wyposażenia dokładnie umyć. nasteepnie posadzić od nowa rosliny, wlać pozostałe 20% "starej" wody i uzupełnić świeża odstaną przez 3dni...po tym zabiegu dopiero chce zacząć pilnować stosunku twardości jak i kwasowości wody robiąc testy i korygować wszelkie niedociągnięcia, myślicie, że to dobry pomysł? I najważniejsze czy w końcu coś to pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, nie wypełniłeś szablonu, o każdą bzdurę ktoś się Ciebie musi pytać i od Ciebie to wyciągać, jeden zaproponuje to, drugi tamto.

Piszesz, że używasz mieszanki i dawki są wyliczone z kalkulatora, potem piszesz, że nie podajesz soli, brak kompletnych informacji i jak to wygląda to sam w akwarium widzisz.

Jak zastosowałbyś się do rad, które dostałeś prędzej wszytsko by było ok.

A prawdopodobne jest to, że Ty coś "zataiłeś" i żadne rady tego nie zmienią dopóki wszystkiego nie będziemy wiedzieć o Twoim akwarium.

 

To że wszystko wymyjesz i od nowa posadzisz da tylko tyle, że akwarium od nowa będzie dojrzewać, rośliny się aklimatyzować a Ty i tak będziesz robił źle to co robisz do tej pory i sytuacja powróci jak jojo - możliwe nawet, że z większym nasileniem.

Bez uzupełnienia szablonu zapomnij, że uda Ci się uzyskać jakąś pomoc.

Dla przykładu filtracja... Wiemy tylko, że czyścisz filtr raz na miesiąc, bo jest przypchany i nic poza tym.

Ja wolałbym poświęcić 15 minut na napisanie wszystkich informacji, niż 2 miesiące patrzeć codziennie na zaglonione akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, ciąg dalszy glonów... . 

 

Fakt faktem "glutowych glonów " juz nie ma , ale nadal atakują szyby i rośliny.

Przy ostatniej podmianie wody ( około 30 % ) postanowiłam, że pozbędę się Heńka dużego ponieważ to na nim było niemalże cała zawartość glonów, oczyściłam szyby, z glonów, filtr również umyłam w wodzie z akwarium ponieważ był cały zagloniały.

Aktualnie w akwarium znajduję się rogatek ( kilak sztuk ), mały pęczek heńka oraz nurzańce.

Podaje nawóz Mikro - 1ml , Makro - 1ml, Fe ( podawałam przez tydzień 0.5 ml ), kh2po4 - 0.5 ml

 

wyniki testów

Fe - 0.1 mg/l

NO3 - + / - 90 mg/l

PO4 - 1.5 mg/l

pH - 8-8.5

GH - 25 kropli

KH - 13 kropli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH- Za wysokie. Nie masz żadnych ozdób, muszli, jakie w ogóle podłoże?

GH- to samo, co wyżej. Nie masz żadnych skałek wapiennych?

NO3-   Za mało roślin, za dużo ryb, zbyt obfite ich karmienie, złe nawożenie.

Fe- za małe.  

Opisz dokładnie swoje akwarium. Nie ma bata, aby tak od siebie były takie cuda. Wnet wykończysz ryby o ile w ogóle jeszcze są. A NO2 jakie jest?

Edytowane przez attack89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pH- Za wysokie. Nie masz żadnych ozdób, muszli, jakie w ogóle podłoże?

 

Grys bazaltowy, ozdoba to jedynie z tego co mi się wydaje to jest to skała wapienna. 

 

 

 

GH- to samo, co wyżej.

 

Jak obniżyć GH oraz Ph ?

 

 

 

 

NO3-   Za mało roślin, za dużo ryb, zbyt obfite ich karmienie, złe nawożenie.

 

Fakt, roślin jest teraz mało ale to dlatego, że jak rośliny zaczęły się rozwijać już intensywnie zostały zaatakowane przez glony... .

Rybek jest 7 w 70 l akwarium, karmię ich raz dziennie, złe nawożenie - jak zmienić ?

 

 

 

Fe- za małe.  

 

To zacznę od jutra podawać 0.5 ml Fe.

 

 

 

Opisz dokładnie swoje akwarium.

 

Akwarium 70 l

7 x razbory klinowe

Grys bazaltowy  

25 * stopni

2 x świetlówka

Vallisneria spiralis

rogatek ( kilka sztuk )

 

 

 

 

wykończysz ryby o ile w ogóle jeszcze są

 

Rybki odkąd kupiłam ich, żyją. 

 

 

 

NO2 jakie jest?

 

Testu na N02 niestety nie mam.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówmy się tak, że jeżeli nie opiszesz akwarium wg schematu, a ktoś Ci zada pytanie dotyczące Twojego akwarium jakie się tam znajduje to temat po prostu zamknę.

Cały czas powtarzasz w kółko to samo, przy glonach, roślinach wszystko jest ważne.

Jak na razie temat opisuje Twoją nieudolną walkę z glonami i wyciąganie od Ciebie informacji o akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.)

 

Co robić aby pozbyć się glonów?

Jak się pozbyć glonów ?

2. Podaj dokładny wymiar zbiornika – szerokość, długość oraz wysokość.

 

Wymiary zbiornika

- długośc 69

- szerokość 30

- wysokość 33

 

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie(świetlówki T8, T5 lub inne(jakie) – ile mają Wat, jaka firma, itp., dokładnie wszystko co o nich wiesz - lumeny, kelwiny, bla..., bla,... bla.), ile godzin jest włączone.

 

 

 

Oświetlenie

2 x świetlówka

T8

18 W

6500K

Firma : tungsram f74 daylight

Świeci się +/- 8 h.

 

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik – kiedy go założyłeś, zrestartowałeś, itp.

 

Zbiornik mam od około połowy lipca. ( dokładnej daty nie znam ) Przed wpuszczeniem rybek woda stała w zbiorniku 3 tygodnie wraz z działającym filtrem. 

 

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę. Podaj parametry twojej wody w zbiorniku i/lub jeśli znasz wody z wodociągów. Podaj też parametry wody, którą używasz do podmian i jeśli to woda RO to podaj czym ją uzdatniasz(firma i jaka dawka) – wodę można zbadać ogólnodostępnymi testami, jeśli takich nie posiadasz to zapytaj w sklepie zoologicznym, może zbadają twoją wodę: twardość ogólna gH(TWO), twardość węglanowa kH(TWW), pH, NO3, PO4, NO2, Fe. Jak firma testów, sprawdź też datę ważności.

 

Wodę podmieniam co tydzień / co dwa tygodnie, około 30 % wody.

Parametry wody w zbiorniku :

Fe - 0.1 mg/l

NO3 - + / - 90 mg/l

PO4 - 1.5 mg/l

pH - 8-8.5

GH - 25 kropli

KH - 13 kropli

 

Niestety wyników wody z wodociągu nie znam. Przed podmianą wody, woda stoi 24 godziny.  Testy są z firmy Tropical. 

 

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp..

 

W ostatnim czasie do zbiornika nie była podawana żadna chemia. 

 

7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc.

 

Nie używam lampy UV.

 

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności.

 

Nie przesadzam roślin, nie odmulam dna, szyby w ostatnim czasie ze względu na glony czyszczę ok. raz na dwa tygodnie, nie przestawiam ozdób

 

9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat.

 

Temperatura utrzymuję się w granicy 25 stopni w dzień i w nocy, grzałka bez termostatu. 

 

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień.

 

Tak, stosuję nawozy.

Mikro - 1ml  ( podaje cały czas )

Makro - 1ml ( podaje cały czas )

 Fe ( podawałam przez tydzień, około 2 tyg temu  0.5 ml )

kh2po4 - 0.5 m ( podaje cały czas )

 

11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie)

 

 

Bimbrownie miałam na początku, miałam ją przez ok. 2 miesiące.

Proporcje 1410 ( 1000ml wody 400g cukry i 10g drozdzy  )

 

 

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika – ile ółwi, krewetek, żab, traszek, itp., itd. Rozmiary oraz kiedy zostały wpuszczone do zbiornika, czy chorowały i w jakiej są/były kondycji, itd.

 

Dokładna  obsada to 7x razbory klinowe. Zostały wpuszczone do zbiornika 10 sierpnia, rybki od tej pory są zdrowe i są w świetnej kondycji, żywe ruchliwe.

 

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji.

 

Rośliny  w akwarium to

5 sztuk rogatka

10 sztuk nurzaniec vallisneria

Kilka gałązek heńka dużego

 

Zostały posadzone również w połowie lipca, jak tylko zalałam zbiornik wodą. Nigdy nie były przesadzane, ani przysadzane, kondycje miały  bardzo dobrą jednak z biegiem czasu i biegiem czasu co się pojawiały glony ich kondycja jest osłabiona.

 

14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie.

 

Podłoże to grys bazaltowy, warstwa   4-5 cm. Brak korzeni , oraz jedna ozdoba jest to chyba ( nie jestem pewna ) wypalana glina.

 

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry(firma, rodzaj, model), czy są włączone cały czas jeśli nie to ile czasu pracują. Napisz jakie posiadają wkłady filtracyjne. Napisz jak często myjesz filtr/wkłady filtracyjne – opisz dokładnie jak to robisz i jaką wodą.

 

Filtr Aquael Pat Mini, filtr chodzi 24/7 . Jego wkład filtracyjny to gąbka. Myję gąbkę wtedy jak filtr zazwyczaj całkiem się zapcha, robię to w sposób taki ze wylewam wodę z akwarium i to właśnie w niej myje  zabrudzoną gąbkę.

 

16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu.

 

Rybki kramie 1-2 razy na dzień. Aktualny pokarm to TROPICAL , ale dostają również OVO-VIT , oraz wybarwiający Vitality & Color – wszystkie firmy Tropical, pokarm zjadają w niedługim czasie, nikomu innemu nie daje ich karmić, ponieważ inni nie wiedza ile dać.

 

 

2IaJEQt.jpg

 

W65qLlA.jpg

 

rxz4Fci.jpg

 

dhEOSVy.jpg

Edytowane przez denis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie masz 0,5 W/L to bardzo dużo, przy takim świetle, żeby nie mieć problemów z glonami powinnaś zapewnić roślinom wszystkiego czego potrzebują.

 

 

 

Podłoże to grys bazaltowy, warstwa 4-5 cm.

Rośliny nie mają co czerpać korzeniami...

 

 

 

NO3 - + / - 90 mg/l

Dużo za wysokie NO3 , które powoduje rozrost zielenic, może ono być wynikiem nagromadzenia się w bazalcie resztek jedzenia, części martwych roślin, odchodów i razem mamy wysokie DOC co daje glonom szwedzki stół.

 

 

 

Zostały posadzone również w połowie lipca, jak tylko zalałam zbiornik wodą. Nigdy nie były przesadzane, ani przysadzane, kondycje miały bardzo dobrą jednak z biegiem czasu i biegiem czasu co się pojawiały glony ich kondycja jest osłabiona.

Miały kondycję dobrą bo miały nagromadzone w sobie potrzebne im pierwiastki, gdyby ich kondycja nie osłabła na pewno glony by się nie pokazały.

 

 

 

Makro - 1ml ( podaje cały czas )

Niezbyt dobrze jest zbilansowane i na pewno nie za bardzo pasuje do potrzeb Twoich roślin.

 

Ja bym polecił Ci zmienić podłoże, dać roślinom coś pod korzenie (ziemia, substrat) przykryć to piaskiem (niezmieniającym parametry wody) i zacząć odpowiednio nawozić, możesz również zmniejszyć ilość światła np na jedną świetlówkę 24 W, wtedy nawożenie przy żyznym podłożu będzie wyglądało tylko na uzupełnianie pierwiastków a nie systematyczne nawożenie.

 

 

 

Filtr Aquael Pat Mini, filtr chodzi 24/7 . Jego wkład filtracyjny to gąbka. Myję gąbkę wtedy jak filtr zazwyczaj całkiem się zapcha, robię to w sposób taki ze wylewam wodę z akwarium i to właśnie w niej myje zabrudzoną gąbkę.

Biologia w takich 70 L z takim filtrem też szałowo nie wygląda, przydał by się trochę większy, np kaskada wypełniona ceramiką, żeby akwarium było stabilne biologicznie, to rośliny również preferują i w akwa nie ma problemu z okrzemkami, zakiwitami i innymi takimi związanymi z dojrzewaniem akwa.

 

 

 

Dokładna obsada to 7x razbory klinowe. Zostały wpuszczone do zbiornika 10 sierpnia, rybki od tej pory są zdrowe i są w świetnej kondycji, żywe ruchliwe.

 

 

pH - 8-8.5

GH - 25 kropli

KH - 13 kropli

Czy to aby są odpowiednie parametry wody dla nich? Czekasz aż pojawi się następny problem z rybami czy zapewnisz im odpowiednie parametry?

Podmiany wodą demineralizowaną, destylowaną, filtr RO. Rośliny tak twardej wody też nie lubią więc to może być pośrednia przyczyna ich stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...