Skocz do zawartości

Co to za glony i jak się ich pozbyć ?


denis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie, akwarium już przeszło okrzemki jednak po tym cały czas pojawiają się te glony. Co tydzień przy zmianie wody usuwam je, jednak na marne.

 

Akwarium 70 l

7 x razbory klinowe

czarny żwirek  

25 * stopni

2 x świetlówka

Vallisneria spiralis

heniek duży 

rogatek ( kilka sztuk )

+ jakaś trawa ( nie znam nazwy ) 

 

 

 

hMTGtU6.jpg

 

yV3VIZD.jpg

 

iOQZOhF.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozumiem, że na opis akwarium wg. schematu nie ma co liczyć? ;)

Parametry wody? Nawozisz czymś oprócz tego makro? Zawartość żelaza w wodzie do podmian?

Cokolwiek, co spowoduje że ewentualna porada będzie jakoś umocowana merytorycznie, a nie będzie tylko wróżeniem z fusów.

Pozwól sobie pomóc. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na opis akwarium wg. schematu nie ma co liczyć? ;)

Parametry wody? Nawozisz czymś oprócz tego makro? Zawartość żelaza w wodzie do podmian?

Cokolwiek, co spowoduje że ewentualna porada będzie jakoś umocowana merytorycznie, a nie będzie tylko wróżeniem z fusów.

Pozwól sobie pomóc. ;)

 

 

nie mam testów, ale zrobię dziś  lub max jutro. ;-)

jedynie daje kulki G-T od czasu do czasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwariu 70l

Oświetlenie 2x18w (6500k)

Temperatura 23-25

Ph- 8

Kh- 14stopni niemieckich

Gh- 13stopni niemieckich

PO4- 0,25

Nawozy to tylko makro wg kalkulatora zulixa i kulki gliniane z dodatkowym żelazem. Mam możliwość podawania mikro lub soli. Tyle parametrów wystarczy? Pozdrawiam,.

 

Wysłane za pomocą Tapatalka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie test na no3.Co do soli to mieszasz je razem czy podajesz osobno? Sole podaje się osobno wtedy masz nad mikro większą kontrolę.Podejrzewam tu nadwyżkę no3 ,przez co może być niewłaściwy stosunek do po4,który skutkuje powstawaniem glonów.

 

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie test na no3.Co do soli to mieszasz je razem czy podajesz osobno? Sole podaje się osobno wtedy masz nad mikro większą kontrolę.Podejrzewam tu nadwyżkę no3 ,przez co może być niewłaściwy stosunek do po4,który skutkuje powstawaniem glonów.

 

 

 soli na razie nie stosuje, mam gotową mieszankę makro która podaje. Ale mam możliwość podawania soli jak i również gotowej mieszanki mikro. na no3 testów niestety nie posiadam, ale jeżeli przypuszczacie nadwyżkę no3 to jak mogę zaniżyć jego poziom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobrze by było jak byś jednak zaopatrzył się w ten test,wiedział byś czy poziom jest ponad normę czy nie. Nawet gdyby był w normie(na poziomie 10ml/l) to i tak wyszło by że masz niedobór po4

 

Niestety nie mam możliwości aby zrobić ten  oto test.

Jedak co można zrobić aby to znikło z tych danych co jest podane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety nie mam możliwości aby zrobić ten oto test.

 

Można pójść do zoologa z próbką wody,tam na pewno by Ci ją  zbadali, a najlepiej kupić.

 

 

Jedak co można zrobić aby to znikło z tych danych co jest podane?

 

W momencie kiedy zaczynają pojawiać się glony,w większości ich przypadku,jednym z powodów jest niewłaściwe nawożenie, brak zachowanego stosunku między poszczególnymi pierwiastkami,lub ich braki.Braki są już widoczne chociażby patrząc na poziom po4.Bez wiedzy jaki masz poziom no3 ciężko będzie wyrównać ich stosunek.

Co możesz zrobić?: Pousuwać ręcznie,zrobić test na no3,podawać makro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Można pójść do zoologa z próbką wody,tam na pewno by Ci ją  zbadali, a najlepiej kupić.

 

Jeśli tylko będę w mieście to postaram się kupić.

 

 

 

Pousuwać ręcznie,

Tylko ze ja to co tydzień usuwam, i cały czas jest, rośliny też są całe w to porośnięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam, po miesiącu od pierwszego wpisu glony nadal nie ustąpiły, mimo że usuwam ich czyszcząc szyby one nadal są, co prawda jest ich dużo mniejsza ilość ale nadal jest ich pełno na dnie w podłożu, rośliny również są zaatakowane. Dostałam radę aby odstawić nawozy oraz ograniczyć światło, glonów ubyło jednak nadal nie wiem jak się ich całkowicie pozbyć... .

Akwarium 70l

Oświetlenie 2x18w (6500k)

Temperatura 24-26

Ph- 8

Kh- 14stopni niemieckich

Gh- 13stopni niemieckich

PO4- 0,25

NO3 - 20-30

Fe - 0

 

 

rnyBivdl.jpg

 

frLiIWEl.jpg

 

MuEs4X2l.jpg

 

jeiBpzUl.jpg

 

zoNxKlIl.jpg

Edytowane przez denis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 40% wody to trochę dużo. Carbo w potrójnej dawce codziennie. NO3 zmniejszyć do 20. Powyżej 20 dla ryb jest nieszkodliwy, ale już jest DELIKATNIE wspomagany rozwój glonów. PO4 podnieść troszkę mniej niż 1 mg gdyż jak zmniejszysz NO3 będziesz miał znowu zachwiany stosunek między NO3 a PO4.  PO4 zwiększasz np. poprzez ( O ILE MNI PAMIĘĆ NIE MYLI ) (Niech ktoś poprawi, jeśli popełniłem błąd) dodanie KH2PO4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyć do 30% ilości wody do podmian ?

W jaki sposób mogę zmniejszyć wartość NO3 ? To samo pytanie tyczy sie PO4, potwierdzi ktoś to, że zwiększę jego ilość dodając KH2PO4 ?

Jak to w jakich dawkach i przez jaki okres czasu ?

Proszę też o inne porady i informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30% to jest moim zdaniem maksimum. Przy podmianach nie czyścimy filtra no chyba że masz już tak zawalony, że przepływ jest zerowy.

Jak zmniejszyć NO3? Posadzić więcej szybkorosnących roślin. Można też podmienić mniejsze ilości wody, ale częściej.

Proszę bardzo. Jednak się nie myliłem;

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kh2po4-proszku-p-9033.html

Na samym dole masz dawkowanie i łatwo możesz sobie obliczyć ile wlać do swojego akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

30% to jest moim zdaniem maksimum. Przy podmianach nie czyścimy filtra no chyba że masz już tak zawalony, że przepływ jest zerowy.

 

Filtr i tak czyszczę raz na miesiąc, kiedy już jest całkiem zablokowany.

 

 

 

Jak zmniejszyć NO3? Posadzić więcej szybkorosnących roślin.

 

Np. jakie są to rośliny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogatek sztywny, moczarka, hygrophila polysperma, limnophila sessiliflora, najas - to tylko przykłady.

 

 Mam kilka sztuk rogatka to g o połamie na więcej, w najbliższym czasie zakupie dodatkowy nawóz.

 

Tylko teraz nadal ograniczać światło i dalej nie podawać nawozów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej trzymaj się wskazówek, które dostałeś wcześniej. Stabile parametry, odpowiedni stosunek pierwiastków względem siebie to klucz do sukcesu. Dodatkowo gdy tylko masz wolny czas - usuwaj glony mechanicznie w największej ilości jaką możesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam kilka sztuk rogatka to g o połamie na więcej, w najbliższym czasie zakupie dodatkowy nawóz.

 

Tylko teraz nadal ograniczać światło i dalej nie podawać nawozów ?

Czyli nadal powielana jest teoria, że ograniczenie nawozów to dobra i skuteczna walka z glonem. To jest MIT. Gdy głodzisz rośliny to je osłabiasz i dajesz popis glonom, jako niższemu organizmowi. Roślina wegetuje glon odżywa. Potrójna dawka Carbo + potas. Zmniejszasz trochę NO3, podnosisz PO4. Oświetlenie 6 godzin i co tydzień podnosisz, co 30 minut do 10 na dobę.  Usuwasz glon mechanicznie.

Moja dodatkowa rada to taka, aby codziennie nabierać Carbo do strzykawki i aplikować bezpośrednio na glon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dodatkowa rada to taka, aby codziennie nabierać Carbo do strzykawki i aplikować bezpośrednio na glon.

Byleby z tym nie przesadzić. Kiedyś przetestowałem ten sposób na Kryptokorynie porośniętej niewielką ilością zielenic. W miejscu bezpośredniego dozowania Carbo ze strzykawki, pojawiły się dziury. Roślinę popaliło.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...