Skocz do zawartości

Problem z KH


colon102
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dostałem dziś testy 6 in1 JBL i postanowiłem sprawdzić wodę w akwarium które zakładam (moje pierwsze akwarium ) woda została wlana w środę 21.05 (nie było dodawane uzdatniacza bo czytałem ze jak woda postoi 24h to nie jest potrzebny) do wody dodałem BactoActive w celu szybszego wytworzenia bakterii . Jest w nim parę roślinek moczarka i jakieś jeszcze na C podobne do moczarki ale nie pamiętam nazwy. Dziś chce dodać korzeń i dekoracje(wpierw odpowiednio je przygotuje) , rybek jeszcze brak (czekałem na testy aby sprawdzić swoje możliwości) . No i tu zaczyna się problem test pokazał :

No3 - 10

No2 - 0 lub 0,5 trudno odróżnić :P

Ale te dwa parametry powinny z dnia na dzień spadać z racji dojrzewania akwarium

 

GH - kolo >14

KH - 20 - tu jest problem

Ph - kolo 7,6 - 8,0 - tu tez tak na styk

Cl2- kolo 0-0,8 tez trudno określić

 

 

Więc proszę o rady jak poradzić sobie z tymi parametrami i ustabilizować je . Głównie chodzi mi o KH jakie preparaty i w jakich proporcjach (czytałem coś o wodze destylowanej ) Moje akwarium to 84l

 

Ph też chciał bym trochę obniżyć niby 7 to jest najbardziej neutralne(choć zależy to od rybek ) ale tak jak patrzyłem to na gubiki , mieczyki danio kolo 7-7,5 potrzebuje .

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Edytowane przez Luna
Przenoszę do odpowiedniego działu. /Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Witam dostałem dziś testy 6 in1 JBL i postanowiłem sprawdzić wodę w akwarium

Niedokładne są te testy można je używać jako poglądowe.

 

 

 

No i tu zaczyna się problem test pokazał : No3 - 10 No2 - 0 lub 0,5 trudno odróżnić :P

Takie NO3 to nie problem a odczytanie NO2 no cóż papierki...

 

 

 

Ale te dwa parametry powinny z dnia na dzień spadać z racji dojrzewania akwarium

Poczytaj jeszcze raz o dojrzewaniu akwarium, teraz będą rosnąć.

 

Co do ustawienia parametrów wody na poziomie odpowiednim dla obsady to w Twoim wypadku najlepiej mieszać z destylką/demineralką/RO, w jakich proporcjach to już sprawdzisz metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może miał już podobny problem i ile trzeba kupić tej wody destylowanej i dolać do akwarium 84l ?

i przy póżniejszych dolewkach rownież trzeba tą wodę destylowaną mieszać w wiaderku z kranówą ?

 

Regulamin 6.1. Zdania zaczynamy z wielkiej litery. Mapet

Edytowane przez colon102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a może miał już podobny problem i ile trzeba kupić tej wody destylowanej i dolać do akwarium 84l ?

Każdy ma inne parametry wody i nikt nigdy dokładnie CI nie może poradzić,bo nikt nie może tego wiedzieć, dodatkowo dokładność Twoich testów....

 

 

 

i przy póżniejszych dolewkach rownież trzeba tą wodę destylowaną mieszać w wiaderku z kranówą ?

Tak, chyba że wprowadzisz do akwarium coś, co będzie Ci obniżało te parametry które chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi z dokładności moich testów takie zostały mi polecone i takie kupiłem . Jest to moje pierwsze akwarium i jeszcze sporo muszę się dowiedzieć . Jak się wciągnę to pewnie za jakiś czas kupie testy kropelkowe które są bardziej dokładne.  Na razie staram się opanować nawał informacji i wpuścić pierwsze rybki bo takie smutne te akwarium. Może jako doświadczony kolega polecisz jakieś mało wymagające rybki do tych parametrów na początek .

A jak na stałe obniżyć poziom KH ? wlać całe akwarium wody destylowanej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może miał już podobny problem i ile trzeba kupić tej wody destylowanej i dolać do akwarium 84l ?

 

 

Jest pewien wzór na to:

Najpierw trzeba zmierzyć twardość kranówy. Woda destylowana jak się nie mylę (choć spotkałam różne stwierdzenia) ma twardość 0 lub 1.

Przykładowo gdy kranówa ma twardość 20*d, a ty potrzebujesz żeby woda w akwarium miała twardość 5*d:

Liczysz:

20 (twardość kranówy) - 5 (twardość docelowa) = 15 

0 lub 1 (twardość destylowanej) - 5 (twardość docelowa) = 5 lub 4 (znaku "minus" się nie uwzględnia)

Czyli: żeby otrzymać wodę o twardości 5*d potrzebujesz 15 części kranówy i 5 lub 4 części destylowanej

 

EDIT (powyższego zdania): Czyli: żeby otrzymać wodę o twardości 5*d potrzebujesz 15 części destylowanej i 5 lub 4 części kranówy

Dziękuję za poprawkę Aisulim :)

 

Na twoje akwarium 84 litrowe to będzie 63 litry kranówy destylowanej i 21 litrów destylowanej. kranówy (przy twardości destylowanej równej 0)

Wszystko zależy oczywiście od tego jaka ma być końcowa twardość wody w akwarium.

Ale z tym wzorem łatwo to obliczysz.

Jeśli nic w akwarium nie będzie ci zmieniać parametrów to tak samo obliczysz mieszankę wody do podmian.

Oczywiście w mniejszych ilościach, bo całej wody przecież nie wymieniasz ;)

 

EDIT: Analogicznie, jeśli chcesz tylko obniżyć wartości wody w akwarium mierzysz jej twardość i we wzorze wstawiasz tą liczbę w miejsce "twardość kranówy". Wylewasz z akwarium tyle wody ile pokaże wynik "część destylowanej" i uzupełniasz destylowaną.

Tylko uwaga! Nie wiem, czy taka nagła zmiana twardości nie wpłynie niekorzystnie na mieszkańców akwarium!

Niech ewentualnie się wypowie ktoś jeszcze.

Można też robić mniejsze podmianki codziennie, aż do uzyskania pożądanej twardości.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Liczysz: 20 (twardość kranówy) - 5 (twardość docelowa) = 15 0 lub 1 (twardość destylowanej) - 5 (twardość docelowa) = 5 lub 4 (znaku "minus" się nie uwzględnia) Czyli: żeby otrzymać wodę o twardości 5*d potrzebujesz 15 części kranówy i 5 lub 4 części destylowanej Na twoje akwarium 84 litrowe to będzie 63 litry kranówy i 21 litrów destylowanej. (przy twardości destylowanej równej 0)

Przepraszam najmocniej ale chyba czeski błąd wystąpił :) i w wyliczeniach chodziło Ci o to aby otrzymać twardości 5*d musisz mieć 15 części destylowaniej i 5 lub 4 kranówy. Czyli 63litry destylowanej i 21 litrów kranówy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam najmocniej ale chyba czeski błąd wystąpił  :) i w wyliczeniach chodziło Ci o to aby otrzymać twardości 5*d musisz mieć 15 części destylowaniej i 5 lub 4 kranówy. Czyli 63litry destylowanej i 21 litrów kranówy.

 

O mamuńciu! :shock:

Rzeczywiście. Pięć razy to czytałam zanim wysłałam posta, liczby się zgadzały tylko wyrażenia pomieszałam. Tak to jest. Czeski błąd, faktycznie. Dziękuję za poprawkę. Mam nadzieję, że ta pomyłka nie spowodowała u kogoś problemów w akwarium.  :oops: Przepraszam za nieprzytomność.

 

EDIT: Poprawiłam mój powyższy post. 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...