Skocz do zawartości

Problem z glonami. Wszystko brązowieje.


rafalgolanski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane 2 miesiąca temu
2.Litraż i wymiary akwarium - 112L (80x35x40)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x18W POLAMP 6500K ( dzisiaj jednak zmieniona na juwel day lite).
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 12 do 23 (11h)
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa Zwir bazaltowy ( Kulki nawozowe filtus ok 2 tyg temu)
6.Filtracja - Hanza 722 ( wata perlonowa)
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny ( z przewagą roślin)
8.Ozdoby (jakie)- Korzeń z drzewa owocowego gotowany w wodzie z solą i samej wodzie
9.Rośliny (ile,jakie)- 2 rodzaje nadwódki, anubias, mikrantemum okrągłolistne (razem ok 20 szt.)
10.Ryby - obsada (jw.)- Neon czerwony 12 szt, otosek 2 szt
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 20%, woda kranówka odstana + odmulanie
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? ) kulki nawozowe j.w, dzisiaj 1 raz 10ml aqua plant - tropical( azot, potas, fosfor) z uwagi na niedobory
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Bimbrownia 24h (kostka lipowa) + napowietrzanie w nocy.
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - PH 7.0-7.2, GH 11, KH 12, NO2 0, NO3 10, NH3 0, PO4 0, Fe 0 (wg testów kropelkowych zoolka)
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? jakieś 2 tyg temu pszesadzanie roślin. Ale glony były już wcześniej.
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Dwa razy dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali

 

 

   Z tymi glonami zmagam się już od miesiąca conajmniej. Porastają podłoże rośliny szyby i kamienie. Ale w ostatnim czasie się nasiliło. Wzrost roślin znacznie spowolnił, liście zrobiły się bardziej żółte, niektóre wręcz gniją. Podejrzewam że to okrzemki. Dodatkowo coraz więcej robi się krasnorostów. Dzisiaj jedną świetlówke wymieniłem na nową, bo nie wiem ile mają te obecne. Testy wykazywały niedobory więc dzisiaj pierwszą porcje macro wlałem. Nadwódka wypuszcza z łodyg cieniutkie korzenie w dużej ilości. O walce z okrzemkami różnie piszą, że trzema zaciemnieć, innym razem że trzeba zwiększyć natężenie światła. Sam już nie wiem. Swiatło ok 0.3W/l. W planach wzmocnienie. Rośliny intensywnie bombelkują przy bimbrowni. Stężenie co2 (pierwsze badanie 24, drugie 41) jeden neon padł stąd napowietrzanie w nocy. Poradźcie coś. Z góry dziękuję.

post-21064-0-72465400-1400530216_thumb.jpg

post-21064-0-44380600-1400530227_thumb.jpg

post-21064-0-74390300-1400530238_thumb.jpg

Edytowane przez rafalgolanski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

6.Filtracja - Hanza 722 ( wata perlonowa)

Słyszałeś o czymś takim jak filtracja bilogiczne, cykl azotowy.

Jeżeli nie to okrzemki ładnie Ci za to dziękują pięknym rozrostem.

 

 

 

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 12 do 23 (11h)

Max 10 h, przy zmianach w akwa skracasz.

 

 

 

10.Ryby - obsada (jw.)- Neon czerwony 12 szt, otosek 2 szt

 

 

PH 7.0-7.2, GH 11, KH 12,

Ja na miejscu Twoich ryb bym się wyprowadził z Twojego akwa.

 

 

 

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Dwa razy dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele

Raz dziennie, raz w tygodniu głodówka.

 

 

 

O walce z okrzemkami różnie piszą, że trzema zaciemnieć, innym razem że trzeba zwiększyć natężenie światła.

Trzeba mieć conajmniej dojrzałe akwarium i odpiowiednią filtrację biologiczną.

Co ile i jak czyścisz ten Swój filterek? Wymień to coś na jakąś kaskadę z ceramiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałam ten problem ale u mnie chodziło o zbyt mało światła i podejrzewam że u ciebie też bo 2x18W to trochę mało bo masz ok. 0,3W/L ( to tak jak ja miałam). Ja dołożyłam dwa paski ledów i brunatnic czy tam okrzemków się pozbyłam (oczywiście trzeba jeszcze oczyścić rośliny, szyby i dno tam gdzie występuje problem ręcznie). Poza tym przy tak niskim oświetleniu bimbrownia nic nie da.

Podmianki większe nie 20% a 30% wody.  Krasnale robią się bo za mało wody wymieniasz lub jest filtr nie wydajny i między roślinami nie ma przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w filtrze mam tylko wate, ale czy to oznacza że na wacie nie rozmnożą się bakterie? (NH3 0 No2 0). Czy do tego filtra mogę coś wrzucić, aby pomogło? Napewno wymienię go na jakiś kubeł, ale jeszcze nie w tym czasie. A co z Gh kh? Chyba lekko za wysoko?

Filtr raz w tyg przy podmianie, w wodzie z akwa. Szyby rośliny czyszczę na bierząco, ale niektóre rośliny są już tak zniszczone że ten nalot nie schodzi. Bimbrownia założona na próbę, ale napewno światła dołożę. I nie wiem co z tymi niedoborami fosforu i żelaza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaje 10ml aqua plant - tropical( azot, potas, fosfor) dopiero pierwszy raz dwa dni temu. a mikro nie, kulki nawozowa do podłoża. tyle. co2 z bimbrowni na poziomie 20-30.

 

To źle wróży. Roślinom brakuje papu.

 

Podajesz mikro ? Gdzie węgiel ? 

 

Zrezygnuj z odmulania. 

 

 

Pisownia!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...