Skocz do zawartości

160l BW - co na dno?


odwiecznepiesni
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł,

posiadam akwarium 160l, czarne wody Ameryki Południowej, brak roślin, bardzo dużo korzeni i kryjówek. Woda RO + odrobina Sera Mineral Salt. Twardość węglanowa 2 stopnie niemieckie (mierzona z dokładnością - jedna kropla - 1/4 stopnia), pH 6.5, filtr Unimax 250. Na razie pływa w nim 16 Zwinników Blehera, niedługo chciałbym wpuścić też stadko Neonów Zielonych (simulans). Początkowo chciałem poprzestać tylko na tych dwóch gatunkach, ale kiedy patrzę na moje akwarium i widzę mnóstwo kryjówek i małych grot w drewnie, myślę, że szkoda, żeby się zmarnowały - szukam jakiejś rybki dennej, która skorzystałaby z nich. Myślałem o kiryskach Sterby, ale to rybki stadne (więc musiałbym mieć co najmniej 6-8), a rosną dość duże. Z kolei te małe odmiany (pigmeje itd.) podobno niekoniecznie przebywają na dnie. Potem myślałem o dwóch kiryśnikach, ale chyba zbyt niepokoiłyby simulansy, jeśli nawet nie ganiałyby ich, to buszując w nocy przeszkadzałyby im podczas wypoczynku. Zbrojnik też chyba nie, bo rośnie duży, a na dodatek podobno obgryza korzenie, a nie chcę potem być zmuszonym do mieszania w wystroju. Pielęgniczki odpadają, bo nie chcę patrzeć na zjadanie narybku.

Ma ktoś pomysł na południowoamerykańskiego mieszkańca strefy przydennej, który nie niepokoiłby Simulansów, a najlepiej gdyby lubił kryjówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Otoski są dobre jako glonożercy, ale nie są właściwie rybką przydenną i z kryjówek za bardzo nie skorzystają.

Jeśli chcesz na dno coś typowego do BW to bierz kiryski ale nie sterbai bo tak jak sam piszesz są duże.

Ale poza nimi jest wiele gatunków kirysków ale mniejszych, np kiryski panda (do 5cm) lub jeszcze mniejsze habrosusy (ok 2cm)

[Pigmeje faktycznie pływają w toni głównie ale właśnie habrosusy też są małe a trzymają się dna :) ]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...