Skocz do zawartości

Co dolega mieczykom?


Karolina124
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Znowu pojawił sie problem i nie mogę tego zidentyfikować, gdy nabyłam samca mieczyka oraz samice, zauważyłam że samiec nie ma łusek za płetwą z lewej strony, osoba od której nabyłam tą rybę powiedziała że to nic takiego i żeby się nie martwić, zaufałam i to mój wielki bład... Wpuściłam rybki do akwarium bo innych widocznych podejrzanych rzeczy nie zauważyłam, ale teraz to konkretnie zaniepokoiło mnie zachowanie tych 2 mieczyków, bo któregoś razu zaczęły się chować gdzie tylko zdołały, myślałam że to okres przejściowy bo to w nowym akwa itd ale z dnia na dzień coraz więcej się chowały. Aż tu jakieś 3-4 dni temu zauważyłam że samica ma postrzępiony ogon i jak by małe białawe kropki na ciele a nawet na oku. Dziś rano patrzę do ryb i widzę wywalone oko u samca i aż ten widok mnie przeraził... I co zrobić?! myśle sobie... Przyglądałam się rybie i ma też takie kropki... (na ospę mi to nie wygląda) oraz temu oku i poprostu zaczęło krwawić, to co wzięłam się żeby przełożyć tą rybę do innego akwa. Zachowanie samca:

Tak jak by wisiał w jednym miejscu, lub przesiaduje na samym dnie akwa. Ma brak apetytu. Stan apatii. Jest jakby wychudzony. Rusza tylko przednimi płetwami. Zachowanie samicy: jest tylko nieco mniej ruchliwa i się chowa . Nie wiem czy da się to jeszcze leczyć, ale zależy mi żeby na inne ryby się nie przeniosło.

 

7Danio

7 Neonów innesa

1 Gupik

3 Zbrojniki niebieskie i kilka małych

6 mieczyków(do oddania)

 

Akwa 40l (wiem zdecydowanie za małe dla mieczyka i Zbrojnika, ale woda w większym już dojrzewa)

Akwa działa około 5-6 miesięcy

ph 7.2

Podmiana wody co około półtora tygodnia

Filtr chodzi 24/7

Profilaktycznie używam Ichtio z Tropicala.

Karmie je cyklopem i płatkami z Tropicala, wzmacniający pokarm jajeczny ovo-vit, oraz czasami wrzuce ogórka lub marchew dla Zbrojnika.rybki jedzą raz dziennie.

post-20483-1400022168,89_thumb.jpg

post-20483-1400022186,17_thumb.jpg

post-20483-1400022203,06_thumb.jpg

post-20483-1400022217,02_thumb.jpg

post-20483-1400022229,35_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu pojawił sie problem

Jakoś mnie to nie dziwi...

 

 

 

gdy nabyłam samca mieczyka oraz samice

 

 

Akwa 40l (wiem zdecydowanie za małe dla mieczyka i Zbrojnika

 

 

6 mieczyków(do oddania)

 

Gdzie tu jest sens?

 

 

 

Dziś rano patrzę do ryb i widzę wywalone oko u samca i aż ten widok mnie przeraził... I co zrobić?!

Ja bym poszedł się pomodlił o trochę rozumu...

 

 

 

Podmiana wody co około półtora tygodnia

Gratulacje za systematyczność i częstotliwość przy takim przerybieniu...

 

Ja mam 40 L sterylniak w którym pływa 14 kirysków wielkości 1,5 cm, karmie raz dziennie (mało), podmiany robię co 2 dni 30-50%, wyobraź sobie że chodzi w nim filtr DIY z butelki który ma w sobie zapewne 4 razy więcej złóż biologicznych jak ten Twój i teraz najlepsze.. też chodzi 24/7. :D

Z tą różnicą, że ja leje im wodę o takich parametrach jakie wymagają moje ryby.

 

Dam Ci jedną radę, oddaj komuś te ryby, kto się nimi będzie umiał zaopiekować, sprzedaj akwarium i skończ męczyć te biedne ryby, przecież one Ci nic nie zrobiły...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłam o pomoc... A nie żeby mnie obrażać.

Krytykę jak najbardziej przyjmuję i jak coś jest nie tak staram się to zmienić....

Jeżeli chodzi o akwarystykę to dopiero się uczę i poznaje ryby wiec jeżeli jest bardziej doświadczony akwarysta, to mógł by (jeżeli tylko chce) doradzić i naprowadzić.

Mieczyki i tak zamierzam oddać, tylko najpier muszę się upewnić że więcej ich nie choruje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddaj wszystkie ryby i zacznij wszystko od początku czyli od wiedzy teoretycznej bo popełniłaś naprawdę wiele wiele błędów. Naprawić się tu za wiele nie da, trzeba zaczać od początku wszystko.

Polecam przejrzeć: http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-4-ciekawe-tematy-zajrzyj-koniecznie/

Poczytaj, a będziesz widziała co zrobiłaś źle. Pozdrawiam!

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli chodzi o akwarystykę to dopiero się uczę i poznaje ryby
Każdy się kiedyś uczył " akwarystyki " i chyba każdy popełniał większe lub mniejsze błędy. Ważne jest aby z tych błędów wyciągnąć odpowiednie wnioski, a co za tym idzie stwarzyć swoim podopiecznym w akwarium jak najlepsze warunki.

 

Co do choroby to wygląda to na jakąś chorobe pasożytniczą. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić co to za choroba. Jest natomiast bardzo prawdopodobne że jeśli ta choroba pojawila się w akwarium ogólnyn to i inne ryby również mogą zachorować, szczególnie że w Twoim akwarium mają nieodpowiednie warunki. Należy pamiętać o tym że ryba przebywająca w nieodpowiednich warunkach jest znacznie bardziej podatna na różne schorzenia.

 

Co do Twojej obsady to należałoby ją wymienić na ryby odpowiednie do Twojego akwarium. Z ryb które aktualnie posiadasz to w tym akwarium mogą pływać tylko gupiki.

 

Ja bym Ci proponował przy pH 7,2 i przypuszczalnie o średniej twardości wody ( ponieważ twardości nie podałaś ) takie ryby jak stadko danio perłowych Danio margaritatus składające się co najmniej z kilku sztuk. Rybki te są dość łatwe w hodowli, a także w odpowiednich warunkach chętnie przystępują do tarła. Trzeba im tylko umieścić w akwarium drobnolistne rośliny takie jak np: mech jawajski czy choćby rogatek pomiędzy którymi ryby będą chętnie się wycierać i składać ikrę. Do danio perłowych można by dołożyć statko otosków przyujściowych Otocinclus affinis. Co prawda ryby te pochodzą z innego kontynentu niż danio, ale warunki w akwarium preferują takie same, a co za tym idzie śmiało można je ze sobą połączyć. No i ewentualnie do tego wszystkiego dołożyć harem gupików endlera Poecilia wingei.

 

Oczywiście zanim te ryby ewentualnie znajdą się w Twoim akwarium musisz pod nie dopasować odpowiednie parametry wody. PH znamy, a twardość przy tym pH jest prawdopodobnie na poziomie średnim ( woda średniotwarda ), ale żeby to potwierdzić trzeba ją zbadać i wtedy będzie wiadomo czy należy ją skorygować czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przejrzeć: http://forum.superak...zyj-koniecznie/ Poczytaj, a będziesz widziała co zrobiłaś źle.

  Dziękuję . Napewno poczytam oraz wyciągnę wnioski z błędów jakie popełniłam i oczywiście się poprawię  :)

 

 

Każdy się kiedyś uczył " akwarystyki " i chyba każdy popełniał większe lub mniejsze błędy. Ważne jest aby z tych błędów wyciągnąć odpowiednie wnioski, a co za tym idzie stwarzyć swoim podopiecznym w akwarium jak najlepsze warunki.

Jak najbardziej wyciągnę z tego wnioski i w przyszłości będę uważać oraz sprawdzać baczniej informacje o danym gatunku rybki. 

 

jeśli ta choroba pojawila się w akwarium ogólnyn to i inne ryby również mogą zachorować

właśnie tylko takie objawy zauważyłam u 2 rybek które, nabyłam w ostatnim czasie a jedyną rzeczą ktróra stała się w moim akwa to postrzępiony ogon i to oko. rybki są oczywiście przeniesione z ogólnego  i czy próbować je leczyć Ichtio a może jeszcze czymś innym ? 

 

należałoby ją wymienić na ryby odpowiednie do Twojego akwarium

  jak najbardziej się z tym zgadzam.

 

musisz pod nie dopasować odpowiednie parametry wody.

a Na co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze rybek ? ph, twardość i coś jeszcze ? obecnie sama nie mogę sprawdzić twardości w akwarium, ale na stronie wodociągów podają że woda jest u mnie w kranie średniotwarda.

Edytowane przez Karolina124
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy próbować je leczyć Ichtio a może jeszcze czymś innym ?

Trudno jest doradzić czym leczyć rybki nie znając choroby. Ichtio jest preparatem stosowanym głównie przy leczeniu ospy rybiej, natomiast bardziej uniwersalnym lekiem jest CMF.

 

a Na co dokładnie zwracać uwagę przy wyborze rybek ?

Oprócz parametrów i temperatury wody, należy również zwracać uwagę na to do jakich rozmiarów dorasta dana rybka i czy akwarium które się ma nie będzie dla niej za małe. Nie ma jednego konkretnego przelicznika ile i jakich ryb na dane akwarium, jest to kwestia indywidualna uwarunkowana wymaganiami danego gatunku. Przy wyborze rybek należy również zwrócić uwagę czy dany gatunek jest gatunkiem stadnym i wtedy kupić odpowiednią ilość danych ryb. Trzeba pamiętać że ryby stadne trzymane pojedynczo lub nawet w parach stają się na ogół osowiałe i nie wykazują swoich naturalnych zachowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej uniwersalnym lekiem jest CMF.

Super dziękuję za podpowiedz co do leku może coś pomoże i dzisiaj skoczę do sklepu i zakupie lek, niestety te dwie rybki zdechły i zachorował kolejny mieczyk, oczywiście został odzielony, tylko nie wiem czy przed podaniem leku wpuścić mieczyka do ogólnego czy lepiej leczyć w oddzielnym a lek również podać w ogólnym...

 

 

Oprócz parametrów i temperatury wody, należy również zwracać uwagę na to do jakich rozmiarów dorasta dana rybka i czy akwarium które się ma nie będzie dla niej za małe. Nie ma jednego konkretnego przelicznika ile i jakich ryb na dane akwarium, jest to kwestia indywidualna uwarunkowana wymaganiami danego gatunku. Przy wyborze rybek należy również zwrócić uwagę czy dany gatunek jest gatunkiem stadnym i wtedy kupić odpowiednią ilość danych ryb. Trzeba pamiętać że ryby stadne trzymane pojedynczo lub nawet w parach stają się na ogół osowiałe i nie wykazują swoich naturalnych zachowań.

Dziękuję teraz na pewno się poprawię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...