Skocz do zawartości

Zakładanie akwarium 110l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

mam na imię Wojtek i właśnie zakładam swoje pierwsze akwarium. Miałem nadzieję, że okaże się to proste ale przyznam, że to ciężki kawałek chleba. Prawdopodobnie porwałem się z motyką na słońce, bo koncepcja mnie trochę przerosła, ale jestem dobrej myśli. Akwarium na razie wygląda jak na poniższym zdjęciu. Sprzęt, czyli filtr Versamax FZN-2, grzałka Aquael 150W i osprzęt do napowietrzania. Akwarium 110l. Oczywiście oświetlenie jest prowizoryczne, bo czekam na zamówioną pokrywę. Jeżeli macie jakieś doświadczenia związane z korzeniem japońskim, obsadzaniem go mchem i ogólną pielęgnacją to chętnie poczytam, bo chciałbym to zrobić. Jeżeli chodzi o dojrzewanie, to ile czasu i czy dolewać jakieś chemikalia z akwarystycznego? Z góry dzięki i czekam na porady.

 

Założyłam Ci osobny temat.

/ Luna

post-21018-0-98349000-1399834767_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy kropelkowe są dokładniejsze, ale droższe.

pH i (gH i kH) możesz kupić zoolek, ale NO2 i NO3 polecam JBL.

 

Jakie planujesz oświetlenie i jakie rośliny?

Jeśli planujesz roślinniak to z rybami nie poszalejesz, ryby nie lubią mocnego światła.

 

Tańszą opcją jest bimbrownia. Znajdziesz info na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roślin to jeszcze nie wiem. Myślałem o zaszczepieniu mchu na korzeń i ładnie zadbaną trawą.....Oświetlenie ledowe halogeny, na zdjęciu 3 sztuki ale docelowo 5, jakieś 35W. To akurat sam tworzę, więc nie wiem czy w_ogóle się nada?


No i może jeszcze jakieś kamienie. Na_pewno nie duże i raczej koloru jasnego, może nawet białe. Powiem, że mi się podobają, tylko czy pasują?

 

Dbaj o pisownię.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i może jeszcze jakieś kamienie. Napewno nie duże i raczej koloru jasnego, może nawet białe. Powiem, że mi sie podobają, tylko czy pasuja?

Najważniejsze by nie zatwardzały wody (należałoby je przetestować). Jeśli są ok to już kwestia gustu czy tam pasują czy nie :) Dolałbym na Twoim miejscu więcej wody :) bo albo mi się wydaję albo poziom nie jest za wysoki.

Co do obsadzania korzenia mchem to nie jest to skomplikowany proces. Ja osobiście użyłem do tego zwykłej nitki i obwiązałem korzeń mchem tam gdzie chciałem i git :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawdzenia kamieni to słyszałem, że się je polewa octem i jak nie syczą, ani się nie pienią to są w porządku. Kumpel tak zrobił, niby się nadawały, a po tygodniu woda w akwa była brązowa. Jest jeszcze jakiś domowy sposób, czy tylko coś ze sklepu?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób z octem jest ok chociaż najlepszym sposobem jest włożyć kamienie do wody z RO na 24h i po tym czasie sprawdzić parametry wody.

 

 

 

Kumpel tak zrobił, niby się nadawały, a po tygodniu woda w akwa była brązowa.

Nie sądze, że to od kamieni :) ale mogę się mylić :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem jeszcze zapytać, czy koszyki z filtra z ceramiką czyścić czy nie? Jak tak, to co ile i czy dokładnie, czy tylko opłukać?... U mnie już wszystko włączone, gąbka na wlocie, woda sie grzeje i tylko czekać:) jutro po testy, bo dzis nie miałem czasu i dam znać co sie tam u mnie dzieje:) pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr czyści się tylko wtedy gdy spada przepływ i tylko w wodzie, która będzie pochodziła z akwarium (podczas podmian cotygodniowych, ale czyścić możesz rzadziej). Gąbkę płucz delikatnie wyciskając (nie wyżymać do białości :) ), a ceramikę bardzo rzadko bo nie ma takiej potrzeby, to gąbka zbiera główne zabrudzenia. Oczywiście podczas dojrzewania nie ruszaj filtra! :)

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błędy, ale jest to moje pierwsze forum, w którym uczestniczę:)... Prawdopodobnie jutro będę miał pokrywę, więc od razu chciałbym działać z oświetleniem, a nie dostałem odpowiedzi na temat halogenów?...5 sztuk, jakieś 30W. Nada się, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem razem:)


Zauważyłem też, że na korzeniu i szczepkach trawy osiada lekki, biały mech, coś jak pleśń:/ Gdzieś tam wyczytałem, że z czymś takim dobrze radzą sobie krewetki, tylko wiecie jak dla początkującego, wszystkie newsy wydają się być prawdziwe:) A wy jak radzicie? Coś z tym robić, czy to efekt dojrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...