Jump to content

Zielenice i okrzemki- co robić?

Martyna-25l
 Share

Recommended Posts

Witam mam akwarium 25l i od paru tygodni mam u siebie oba te glony. Wszystko zaczęło się po zmianie światła z 6W 2700K na 11W 6500K. Powinno wydawać się że jest wszystko dobrze ale jest na odwrót. Świecę od 7 do 20 w zwykłe dni i od 9 do 20 w weekendy. Glony najbardziej zaatakowały rośliny ( bacope crenate hydrocotyle sp. Japan anubiasa i zabienicw choć na niej już tylko niewiele) Zabienicę przyciełam do samego dołu i odrastaja nowe liście i nie atakują ich glony. Co2 podaje z bimbrowni. Leje potas (sól) codziennie tak że tygodniowa dawka wynosi 15mg/l około. Podaje również aqua art planta gainer classic codziennie około 0.5 ml. Podłoże jbl manado i pod zabienica kulki gliniano-torfowe. Proszę o porady jak zwalczyć to bo próbowałam już z zielona herbata i nic z tego chyba nie wyszło. :(

post-16205-0-35781100-1399453696_thumb.jpg

post-16205-0-15384000-1399453715_thumb.jpg

post-16205-0-87885300-1399453738_thumb.jpg

post-16205-0-98076900-1399453756_thumb.jpg

post-16205-0-91685100-1399453774_thumb.jpg

post-16205-0-14503200-1399453791_thumb.jpg

Edited by Martyna-25l

Hmmm, o ile się nie mylę to okrzemki pojawiają się właśnie kiedy jest zbyt mało światła (ale mogłem coś przekręcić), Co do zielenic to powodem może być zbyt mocne nawożenie. Wiadomo również, że glony pojawiają się w tzw. starej wodzie. Jak często podmieniasz wodę ?

Na zielenice poradził bym Ci całkowite zaciemnienie akwarium na 3 do 4 dni,glony znikną ale mogą powrócić.Do tego czasu będziesz musiała poszukać źródła powstawania glona i usunąć je

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

Przy oknie nie stoi. A testów niestety nie mam. Wiem jedynie że ph 7.1 i gh 11 kh 8

Edit:

A czy to zacienienie akwarium na tyle dni nie zaszkodzi roslinom? A wtedy podawać jakieś nawozy, czyli potas i co2?

Edited by Martyna-25l

W niewielkim stopniu zaszkodzi ale nie widocznym a nawozu nie podawaj.Tej firmy nawozy nie są najlepsze,miałem taki sam problem w małym akwarium.Być może przyczyną jest przedawkowanie nawozów,dokup sobie jakieś Carbo(węgiel w płynie lub jak kto woli co2 w płynie) ma również działanie antyglowowe.

Edited by darekbart

Tej firmy nawozy nie są najlepsze,miałem taki sam problem w małym akwarium.

To, że Tobie z nimi nie wyszło nie znaczy że nie są najlepsze. Może problem tkwi nie w nawozach, lecz w umiejętności ich stosowania i dostrzeganiu niedoborów w roślinach. Czasami należy wybiec w przyszłość i określić jakie konsekwencje może przynieść dany sposób nawożenia a nie lać na "pałę" sugerując się etykietą od producenta.

Martyna-25l zaopatrz się w testy NO3, PO4

Edited by andy102

Ale bimbrownia niech działa pełną parą :) Sam u siebie mam i czytałem kiedyś ciekawy artykuł, że właśnie CO2 może pomóc w zwalczaniu glonów :D
A co do tego nawożenia to na pewno nie stosowałbym nawozu tak jak zaleca producent na etykiecie :P

Ale bimbrownia niech działa pełną parą :) Sam u siebie mam i czytałem kiedyś ciekawy artykuł, że właśnie CO2 może pomóc w zwalczaniu glonów :D

A co do tego nawożenia to na pewno nie stosowałbym nawozu tak jak zaleca producent na etykiecie :P

Z tą pełna parą to też ostrożnie bo to tylko 25L i trzeba uważać, żeby ryb nie "zagazować".

A ja tak może jeszcze z innej beczki :

Masz baniak 25l brutto, robisz podmiany 9l netto. Czyli jak by nie patrzeć to 36% pojemności zbiornika. Czy przypadkiem tak dużymi podmianami nie rozbijasz biologii w akwarium? Może mam jakieś zboczenie na tym punkcie :icon_e_biggrin: , ale czy baniak wciąż nie jest przypadkiem na etapie dojrzewania?

• Like 1

To, że Tobie z nimi nie wyszło nie znaczy że nie są najlepsze. Może problem tkwi nie w nawozach, lecz w umiejętności ich stosowania i dostrzeganiu niedoborów w roślinach. Czasami należy wybiec w przyszłość i określić jakie konsekwencje może przynieść dany sposób nawożenia a nie lać na "pałę" sugerując się etykietą

Zgadzam się z tobą w 100% :smile: z tym że nie podawałem ich na pałę tylko pod kontrola.

Nawet sugerując etykietą,autorka postu podaje podwójną dawke nawozu aqua art planta gainer classic.

Po co jest carbo w płynie skoro ma bimbrownie ?

Może dlatego że bimbrownia podaje nieregularnie..mam na myśli malejącą ilość co2

Edited by darekbart
Pisownia.

Wszystko zaczęło się po zmianie światła z 6W 2700K na 11W 6500K. Powinno wydawać się że jest wszystko dobrze ale jest na odwrót.

Jest a dlaczego?

Świecę od 7 do 20 w zwykłe dni i od 9 do 20 w weekendy.

Zaraz pod spodem masz odpowiedź:

Po pierwsze za dużo światła. Powinno się świecić około 10h.

Czas oświetlenia teraz nawet skróć do 8 h dziennie, za tydzień zwiększasz co dwa dni o pół h do docelowych 10 h (nie więcej). Po każdej gwałtowniejszej zmianie czego kolwiek z akwarium czy to oświetlenia, podłoża filtra itd, skaracamy czas świecenia, żeby glony nie wykorzystały "dezorientacji" roślin i dajemy czas akwarium, żeby się przyzwyczaiło do danych zmian.

I praktycznie koniec gdybania o zielenicach... Dlaczego? Dlatego bo nie wiemy nawet jaki ich jest rodzaj, jakie są parametry wody.

Przy ustabilizowanym nawożeniu można lać nawet potrójne dawki i glonów nie będzie, ważne aby zachować ich odpowiednie stosunki do siebie...

Ale Ty na razie zmniejsz dawki o połowę.

Okrzemki:

Masz baniak 25l brutto, robisz podmiany 9l netto. Czyli jak by nie patrzeć to 36% pojemności zbiornika. Czy przypadkiem tak dużymi podmianami nie rozbijasz biologii w akwarium? Może mam jakieś zboczenie na tym punkcie

Nie, nie masz zboczenia ja też tak uważam, przy czym jeszcze nie wiemy jaki kolażanka ma filtr i jak go czyści (mam nadzieję, że jaki by nie był chodzi 24/7).

Przypuszczam że wewnętrzny z samą gąbką czyszczony przy prawie każdej podmianie (ale to tylko przypuszczenia).

Niedojrzałe akwa = glony, jak będzie ustabilizowane to czasami można robić cuda a glony się nie pokażą.

Dlatego małe akwaria są ciężkie w prowadzeniu bo łatwo można zaburzyć jego równowagę biologiczną.

Akwarium nie może dojrzewać bo ma już ponad rok i 4 miesiące.

Czas istnienia akwarium nie ma nic wspólnego z jego dojrzałością biologiczną. Zrób testy na NH3/NH4 i NO2, podaj wyniki to wtedy będziemy o tym mogli porozmawiać.

Podsumowując: zbierasz tyle zielenic ile dasz radę, skracasz czas świecenia, zmniejszasz dawki nawozów (bimbrownia niech chodzi jak do tej pory), zmniejszasz ilość podmienianej wody do 5 6- L (nie czyścisz filtra chyba, że spadnie mocno jego przepływ) i czekasz 2 tygodnie.

Za dwa tygodnie piszesz jakie są zmiany, jeżeli nie pomoże podajesz testy na NO3, PO4, opisujesz jaki to rodzaj glonów (zielenic, bo okrzemki powinny zniknąć do tego czasu).

Powodzenia.

• Like 1

Bardzo dziękuję za tę odpowiedź. :) A filtr czyszcze tak: co tydzień wyjmuje filtr wymieniam wate którą była otoczona gąbka (po tygodniu jest cała brązową w szlamie) a gabke od czasu do czasu przepłukuje w wodzie wylanej z akwarium. Filtr to jakiś zwykły chiński z zestawu allegro. Oczywiście chodzi cały czas.

Pomyśl o jakiejś małej kaskadzie, nie będzie Ci ona zabierać cennego miejsca w tak małej szkalnce, będziesz mogła włożyć do niej ceramikę. Więc i akwa będzie stabilniejsze.

Filtr czyści się jak się przypcha i spadnie przepływ.

Pokrywę można delikatnie przerobić, wiercąc otwory na węże,co do samego kubełka dobierz do litrarzu a jeśli zdecydujesz się na nieco większy to koniecznie z regulacją przepływu.

Edited by darekbart

Filtr kubełkowy do 25 L akwarium to przerost formy nad treścią...

Przycięcie pokrywy to żaden problem, bez różnicy, który filtr wybierzesz i tak będziesz musiała to zrobić.

Mogę się mylić ale uwazam że przy kubełkowym jest mniej przeróbek no i oczywiście, wg. mnie(nie wszyscy muszą się z tym zgadzać, to jest moje zdanie) akwarium wygląda estetyczniej oraz nie słychać plusku wody(jak w przypadku kaskady) co w nocy bywa denerwujące.

Polecił bym Ci Tetra Tec ex 400(posiada precyzyjną regulacje przepływu wody),który bedziesz mogła w przyszłości wykorzystać jako dodatkowy biolog do planowanego 112l akwa.

Edited by darekbart

Dziękuję Wam bardzo za rady. W najbliższym czasie zastanowię się który filtr będzie najlepszy. ;)

A teraz napiszę trochę o stanie w akwarium, bo o tym mój post. Od tygodnia świecę po 8 godzin i po tym czasie pozytywnie się zaskoczyłam. Glonów jest o wiele mniej zarówno zielenic jak i okrzemek. Dziś świeciłam 8h 30min. Wstawię zdjęcia na których jest obecny stan akwarium. Jeśli ktoś jest zainteresowany to może porównać je z wcześniej zamieszczonymi zdjęciami. Różnica jest ogromna już po tygodniu. :)

post-16205-0-31279400-1400162636_thumb.jpg

post-16205-0-51601000-1400162771_thumb.jpg

post-16205-0-56077100-1400162827_thumb.jpg

post-16205-0-44301700-1400162853_thumb.jpg

Edited by Martyna-25l